Tuse fara leac

Boli respiratorii Tuse
Intrebare postata de soringyn cu 14 ani in urma

Am o fetita de 12 ani care are puseuri de tuse (care se manifesta in special seara inainte de culcare). Am fost cu ea la mai multe clinici si i-am facut tot felul de analize ( pt.TBC, exudat faringian, radiologie s.a.m.d.). Radiografia pulmonara este curata, ascultatia este buna, i s-au prescris mai multe tratamente insa fara nici un rezultat. Tusea este seaca iritativa - in timpul somnului nu tuseste. Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau sa imi recomandati un centru de investigatii pentru a diagnostica si trata aceasta afextiune. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (69)

elena593114434 (acum 14 ani)

Tusea care tine mai mult de trei luni si este seaca se numeste tuse cronica si intra in categoria diagnosticului diferential ale diverselor aparate: paote fi de cauza pulmonara, ORL, gastrica (reflux gastroesofagian), cardiaca, ingestia de substante sau medicamente. Poate fi expresia unui astm bronsic, reflux gastroesofagian , corp strain intranazal, etc. Daca in urma investigatiilor acestor organe nu se deceleaza o cauza, prin mijloacele de investigatii uzuale, atunci este indicat sa se foloseasca mijloace mult mai complexe, care sunt recomandate de medicul pneumolog pediatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gege (acum 14 ani)

TOT LA MEDIC SE REZOLVA PROBLEMA .....COPILUL MEU ESTE ALERGIC SI CU PROBLEME DE ASTM SI TOT ASA TUSEA PANA SA DEPISTAM CE ARE .....SA I FACE TI ANALIZE (IGE)SA VADA CUM STA CU ALERGIA NU E SCUMP ....SI TUSEA ESTE DE LA PRAF MUCEGAI EGRASIE CEVA DIN CAMERA ....MAI ALES CAND ESTE SEACA TUSEA .......TOTUL ESTE ALERGIC...........NOI AM FACUT AEROSOL CU VENTOLIN SI FLEXOTIDE SAU SER FIZIOLOGIC I AM LUAT TRATAMENT SINGULAIR DAR DUPA ACELE TESTE .......MAI PUTEM VORBI DACA NU M AM FACUT INTELEASA..........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 14 ani)

vedeti de alergii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liudmila (acum 14 ani)

tratati copilul cu untura de bursuc adaugind miere de albini si aloe vera preparati suc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 10 ani)

buna! am 43 de ani si am o tuse de vreo 2 luni si as vrea sa iau untura fde bursuc este bine cate o lingurita in lapte cu miere dimineata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 9 ani)

dar unde se gaseste acea untura?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

saby (acum 14 ani)

buna seara.
am gasit intamplator acest forum si vroiam sa va spun ca eu am mai mult de 6luni de cand am o tuse seaca groaznica. am fost la toti doctorii posibili, am luat toate medicamentele care mi le au prescris si degeaba. singurul lucru care nu l am facut este endoscopia de care mi este foarte frica dar in ultmimul timp de la atata tuse cred ma doare foarte tare stomacul si cred k nu o sa am alta solutie decat endoscopia. Am uitat sa mentionez ca am 1luna de cand nu mai fumez....pe mine nu m a ajutat nimic, nici medicamente nici naturiste nimic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacrylwndvz (acum 12 ani)

Intre timp daca nu ai rezolvat problema sa sti ca soacra mea a patit acelasi lucru si pana nu sa dus la orl nu a rezolvat problema.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

am un baietel de 3 ani cu un harait in perioada rece sa fie vorba despre astm?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 14 ani)

mergeti la INSTITUTUL MARIUS NASTA din Bucuresti Sos. Viilor, sector 4 si poate acolo veti reusii sa remediati promlema. se mai numeste si INSTITUTUL DE PNEUMOFTIZIOLOGIE SAU FILARET.va sun sigur ca sunt niste medici f buni.mult succes in rezolvarea problemei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

va multumesc foarte mult pentru raspuns am sa incerc
am fost cu el la pediatru si a zis ca are astm iam dat singuler 7 luni si de acum 3 zile a inceput iar sa se auda haraitul acela nici noi nu credem ca e vorba de astm pt ca el face asa doar cand e foarte frig afara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 14 ani)

Poate ca nu-i place sa mearga la culcare .Este posibil sa fie si o tuse pe fond psihic.Incearca sa o observi mai bine.daca in timpul somnului nu se trezeste din cauza tusei si nici in timpul zilei nu apare,eu as crede ca este de natura psihica,mai ales ca ai fost cu ea la multi medici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

el mai mult face haraitul cand face efort atunci se aude foarte rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

am 26 ani si ma lupt cu aceasta tuse de multi ani.nu fumez dar am inhalat fum de tigara de la persoanele din jur.m-am nascut cu bronsita,din spusele mamei mele.dar de cativa ani aceasta tuse isi face de cap in timpul rece mai ales.e o tuse seaca dar se transforma intr-o tuse magareasca in momentul in care racesc.radiografiile facute au aratat ca am plamanii normali.mi-as dori sa gasesc un tratament care sa-mi vindece aceasta tuse,deoarece de multe ori nici sa vorbesc nu pot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

eu am un baietel de 4 ani cu asm bronsic si rinita alerrgica
de 2 ori pneumonie interstitiala cu insuficenta respiratorie.dupa numarate raceli am ajuns la pneumolog cu tuse.depistat asmul.tratament cu aerius ventolin si singuler,medicul ma sfatuit sa cumpar aparatul salin.a facut si vaccinurile anti pneumo si gripalul,problema e ca a facut rosu in gat si tuse plina cu mucozitati galbui,stau si ma intreb e de la aparat si e normal asa sa se desfasoare organismul????????????????/am citit prospectul si la cate am inteles eu ar fi normal dar oarept cat timp o sa mai aiba mucozitatile stea?????????//si am inteles ca s untura de bursuc iar face bn.am sa incerc pt ca va spun sincer sunt o mamica disperata.astept un rapuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

si inca ceva .asmul la baiat la fel lam depistat prin tuse.nu reuseam sai tratez tusea si am ajuns la pneumolog.acolo mi sa is ca are asm bronsic,tusea e datorta alergenilor din jur,eu in casa am eliminat plusurile perna am cumparat antialergica,prafu in fiecare zi sters.mirosurile puternice in casa le evit.si fumatul numai in balcon,si mucegaiul sters f fbn.si inca seva pt copil face ff rau prsoanelor care fumeaza sa pupe copilul pe gurita.e un factor f mare.iar tusea aceasta eprovocata datorita factorilor alergeni,incercati cand mergeti la doctor sa vb cu medicul dv mai detalat.pt ca m,ulti dinte noi luam reteta si plecat,pop si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

mi sa recomandat mersul la mare pt aerosoli ,am inteles ca aerosoli se fac dimineata si seara de la 7 la 9 este adevarat???? astept un raspuns pop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gege (acum 13 ani)

AM O POVESTE LUNGA DESPRE BRONSITA ASTMATIFORMA ...........E BUNA MAREA DAR ACOLO FIIND PUTERNIC AEROSOLUL POATE FACE CRIZE ADICA NU SE MAI OPRESTE DIN TUSE ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gege (acum 13 ani)

TUSEA CARE O ARE COPILUL POATE FI ALERGICA SE VEDE LA ANALIZE LA IGE-URI LA COPILUL AM GASIT ASTA SI SE REZOVA CU PUFURI AEROSOL SI SCOSI TOTI ALERGENII DIN CASA ......PERNE CU FULGI PILOTE CU FULGI MOCHETE ...ETC CA LA FARMACIE SI GRIJA LA MEZELURI....MULTA BAFTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gege (acum 13 ani)

LA ALERGOLOG SE MERGE CU COPILUL .......E SIMPLU SI SCOATE ALERGENII DIN JURUL COPILULUI E FOARTE IMPORTANT POATE RAMANE ASMATIC SI E URAT SA STEA DEPENDENT DE PUFURI................

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4