Tuberculoza ganglionara raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de liutza cu 13 ani in urma

Am fost diagnosticata cu tbc.ganglionara anul trecut mi s-a dat ceva tratament dar si acu eu ma simt rau transpir la fel....cum pot sti daca sunt vindecata ca nu mai mi s-a facut nici o analiza nimic....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (64)

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu prea ai ce analize sa faci. In principiu, dupa 6 sau 8 luni de tratament luat corect, boala se vindeca. Prezenta transpiratiilor nu este neaparat un semn de boala. Daca local, ganglionii s-au redus in dimensiuni , nu se mai simt la palpare, boala poate fi considerata vindecata. Cu toate astea, se poate intampla, uneori, rar ,ca boala sa recidiveze. Totusi nu prea se face tratament peste aceasta durata de timp pt. ca nu se considera ca aduce beneficii suplimentare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

BARBU DANIELA (acum 13 ani)

EU AM OPERAT 4 GANGLIONI LA GAT.LA 6 LUNI AU APARUT IAR.ACUM UN AN AM AFLAT CA MAI AM INCA UNUL LA SUBRAT.AM FACUT MII DE ANALIZE DAR,NU SA DESCOPERIT NIMIC.IN URMA UNUI CONSULT ENDOCRINOLOGIC AM PRIMIT UN TRATAMENT CU HIN...CREDETI CA SUFAR DE TBC GANGLIONAR?
VA ROG ASTEPT UN RASPUNS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 luni)

Buna seara! Cum pot lua legatura cu d-na dr Manuela Magdau? Un nr de telefon se poate, a-si vrea o consultatie. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Endocrinologul v-a dat tratament cu HIN? In orice caz, nu prea cred ca numai cu HIN ci trebuie sa va fi dat si alte medicamente tuberculostatice.
Da, probabilitatea sa fie TBC ganglionar exista, si, daca la examenul histopatologic s-a evidentiat tuberculoza, atunci se explica de ce v-a dat HIN. In general, tuberculoza ganglionara poate avea evolutia pe care ati descris-o. Aceasta boala apare deseori la persoane mai tinere. Ce varsta aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BARBU DANIELA (acum 12 ani)

BUNA SEARA
AM 32 DE ANI.
CE-MI RECOMANDATI?
SA MERG LA UN DOCTOR SPECIALIST?
DA ENDOCRINOLOGUL MI-A PRESCIS HIN-UL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Consultati un pneumoftiziolog, dar , obligatoriu, cu rezultatele histopatologice obtinute in urma operatiilor .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BARBU DANIELA (acum 12 ani)

Biopsia a fost facuta la FUNDENI in urma cu 10 ani.Cei de acolo au spus ca nu au aflat nimic.Nu am nimic clar.Din cate stiu biopsia este sfanta dar...ciudat ca nu au descoperit chiar nimic.Ganglionii au ajuns ca o salba la gatul meu si nimeni nu-mi descopera cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca ati facut o biopsie doar acum 10 ani, atunci e obligatoriu sa refaceti biopsia si inca repede. Ce nu am inteles, desi am recitit toate mesajele, e daca acum aveti "o salba de ganglioni" sau ati avut acum 10 ani. In orice caz, daca aveti si un singur ganglion crescut pe undeva e necesara biopsierea lui si ,cu rezultatul histopatologic sa mergeti la medicul specialist: pneumoftiziolog daca este TBC ganglionar sau oncolog daca este de natura tumorala, deoarece nici asta nu este exclus! Deci, obligatoriu : rebiopsierea ganglionilor! Asta este treaba de chirurg, asa ca mergeti la un serviciu de chirurgie din orasul dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BARBU DANIELA (acum 12 ani)

Da...acum am salba de ganglioni.Au aparut dupa 6 luni de la operatie.Acum 10 ani am operat 4 ganglioni.
Biopsia a fost fara rezultat.
Am facut analize la Fundeni,Coltea,Colentina, Parhon,Panduri...nu am nici un rezultat concret.
Sunt din Bucuresti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Trebuie sa refaceti biopsia ganglionilor daca a iesit neconcludenta. Eu nu as mai sta pe ganduri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

buna ziua
dupa 4 ani TBC ganglionar a recidivat. Diagnosticul a fost stabilit dupa biopsie. As dori sa stiu de ce a recidivat, ce tratament trebuie sa fac pentru a creste imunitatea organismului. Precizez sunt o persoana care nu intru in contact cu persoane bolnave. Ce specialisti trebuie sa consult. Sunt foarte speriata si astept un raspuns. Cu multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In urma biopsiei s-a stabilit dgn. de TBC ganglionar, dar acum 4 ani sau acum? Daca si acum este acelasi diagnostic, trebuie sa mergeti, cu rezultatul histopatologic la dispensarul pneumoftiziologic (TBC) din orasul dvs. de unde veti primi tratamentul.
Daca doar acum 4 ani ati avut TBC, trebuie sa rebiopsiati ganglionii !
In ce priveste motivul pt. care aceasta boala poate recidiva tine, cel mai probabil , de faptul ca nu s-a luat tratament cat si cum trebuie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

buna ziua

Va multumesc pentru raspuns. Biopsia s-a facut acum 4 ani dar si acum, insa rezultatul dureaza min 14 zile. Dar dupa rezultatul histopatologic se prezinta macroscopic asemanator - cazeum asemanator vechii afectiuni. Tratamentul a fost luat corect timp de un an de zile, pentru siguranta mea, deoarece o analiza finala care ar fi putut indica existenta bacilului Koch nu s-a facut (deoarece nu exista). Putea recidiva cu siguranta mult mai rapid, dar totusi s-a intamplat peste 4 ani. In toti acesti ani mi-am facut periodic analizele sangelui care nu indicau nimic alarmant. Ultimile analize le-am facut luna trecuta pe data de 15.06.2011. VSH a fost 8 mm / h. Vreau sa precizez ca nu sunt o persoana care fumeaza sau care consuma alcool. In tot acest timp nu am fost nici macar racita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

buna ziua

Va multumesc pentru raspuns. Biopsia s-a facut acum 4 ani dar si acum, insa rezultatul dureaza min 14 zile. Dar dupa rezultatul histopatologic se prezinta macroscopic asemanator - cazeum asemanator vechii afectiuni. Tratamentul a fost luat corect timp de un an de zile, pentru siguranta mea, deoarece o analiza finala care ar fi putut indica existenta bacilului Koch nu s-a facut (deoarece nu exista). Putea recidiva cu siguranta mult mai rapid, dar totusi s-a intamplat peste 4 ani. In toti acesti ani mi-am facut periodic analizele sangelui care nu indicau nimic alarmant. Ultimile analize le-am facut luna trecuta pe data de 15.06.2011. VSH a fost 8 mm / h. Vreau sa precizez ca nu sunt o persoana care fumeaza sau care consuma alcool. In tot acest timp nu am fost nici macar racita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In ciuda tratamentului pe care l-ati facut corect, in ganglion persiste bacili in stare dormanta care, in anumite conditii pot sa se reactiveze si boala sa recidiveze. Asta se datoreaza, in parte faptului ca, la nivel ganglionar medicamentele antituberculoase patrund f. greu si nu intotdeauna eficient. Nu avem ce face, practic nu putem creste dozele (ar fi toxice ) sau lua alte masuri. In general, tuberculoza ganglionara se vindeca (exista chiar cazuri cand se vindeca fara tratament, pur si simplu se sparg si se elimina cazeumul, si apoi se vindeca de la sine). Exista, insa, si situatii in care boala recidiveaza , ca la dvs. Tine, f. probabil si de reactivitatea organismului, chiar daca nu consumati toxice.
In orice caz, nu incepeti tratamentul pana la venirea biopsiei, cu toate ca prezenta cazeumului (substanta de culoare alba ce se afla in ganglion) este foarte sugestiva pt. diagnosticul de TBC ganglionar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Va multumesc inca odata pentru raspunsul foarte complet pe care mi l-ati dat. Sa inteleg ca de data asta este vorba de un tratament mai agresiv sau poate trece si fara tratament de la sine? Tratamentul agresiv facut pentru recidiva TBC dupa cum stiu prea bine, imi va afecta ficatul, stomacul, sau ar fi mai eficient sa ajut organismul prin cresterea imunitatii pentru a nu se produce un dezechilibru mai mare. Unde se pot face analize complete asupra tipului de tulpina TBC, dupa cum se stie sunt tulpini atipice mult mai agresive. Nu pot risca pentru a trece inca odata prin alta recidiva. Ce alte tipuri de analize ar mai trebui sa fac? Care este perioada dupa care voi putea avea raspunsul biopsiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

buna ziua
Rezultatul biopsiei a venit si este bun. Nu stiu acum ce sa cred. Sunt foarte disperata si nu stiu ce trebuie sa fac acum. Acuz totusi o presiune in partea dreapta, acum as putea sa-mi explic acceasi durere si inainte de operatie. As putea oare sa ma linistesc de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Ce doctori trebuie sa consult acum.
Cu multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu stiu la ce se refera acest rezultat "bun". Este sau nu TBC ganglionar? Ar trebui sa scrie pe rezultatul histopatologic ceva concludent. Eventual scrieti-mi exact cum scrie pe rezultat!
P.S.- scuze pt. raspunsul intarziat, am fost plecata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

buna ziua
va multumesc mult oricum
pe buletinul histopatologic scrie:
macroscopic - fragment tisular 2 / 1.5 / 1 alb cenusiu cu zone galbui, suprafata anfractuoasa
microscopic - fragment de tesut conjunctivo - adipos si muscular striat cu tesut de granulatie si marcat infiltrat inflamator intestitial.
Momentan nu mi s-a dat nici o reteta, mi s-a spus ca a fost o recidiva la ceea ce a fost acum 4 ani.?????
Va rog sa-mi spuneti daca mai trebuie sa fac si alte analize.sau ce tratament trebuie sa urmez.
Cu multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 4