Tbc ulti-drog rezistenta raspuns medic

Boli respiratorii Tuberculoza activa Tuberculoza rezistenta
Intrebare postata de deea19 cu 13 ani in urma

Buna seara! Sunt bolnava de tuberculoza, am urmat tratamentul pt tuberculoza dar dupa o luna am iesit tot pozitiv ++,astept rezultatul de la laborator dar medicii ma asigura ca sunt rezistenta la 2 din medicamente.Daca sunt rezistenta la 2 din medicamente ce tratamen trebuie sa urmez?Am inteles ca numai in Bucuresti se poate urma un tratament pentru tuberculoza multi-drog rezistenta. Ce durata are tratamentul?Multumesc mult si sper ca voi primi raspunsul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (52)

alina (acum 13 ani)

sieu am fost bonava dar asta nu inseamna sa ne pierdem speranta.priveste inainte si incearca si tratamente naturale .eu am incercat si mia fost bine ,multumesc lui duzeu ca sunt bine.fiind bonava am dat nastere si unei fetite pe semnatura bineinteles.sima bucur ca am fost bine.priviti inainte si pastrativa e cel mai important si grija mare la mancare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
probabil ca sunteti bolnava de TBC de mai multa vreme si ati avut mai multe tratamente (si, dintr-un motiv sau altul, ati intrerupt tratamentul) daca acum sunteti cu rezistenta la 2 medicamente. Situatia e deja ingrijoratoare, dar depinde si la care tuberculostatice sunteti rezistenta. E nevoie sa se stabileasca o schema individualizata de tratament care depinde si ea de tuberculostaticele la care sunteti rezistenta. Schema o poate stabili medicul specialist pneumoftiziolog da la dispensarul antituberculos de care apartineti si de la care scoateti medicamantele. Dar cred ca asta s-a si intamplat in momentul in care s-a aflat rezultatul antibiogramei , deci s-a aflat de rezistenta la medicamente.
Nu este obligatoriu sa flaceti tratamentul la Bucuresti, se poate face si prin dispensar. In centrele speciale MDR (deci si la Bucuresti ) se trimit doar cazuri speciale, selectionate, cu tuberculoza MDR. Daca medicul dvs de la dispensar considera ca nu va poate ajuta cu tramamentul va va propune pt. un centru MDR. Numai astfel se poate !
Acum nu va pot spune cat va dura tramentul pt. ca se va prelungi in functie de rezultatele la ex. sputei, care se fac periodic. Cel mai bun lucru pe care il puteit face este sa urmati intocmai sfatul medicului pneumoftiziolog de la DAT !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

deea19 (acum 13 ani)

Nu am renuntat la tratament de cand am aflat ca sunt bolnava iau tratamentul,cam de o luna si ceva.Cand am fost descoperita cu bola aceasta aveam tbc de 3-4luni.Initial am avut la ex. sputei +++ iar acum dupa o luna am ++.Si daca am rezistenta la 2 medicamente de ce mi-a scazut gradul infectiei?La Baia Mare se poate trimite tratamentul daca am aceasta rezistenta?Multumesc frumos pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau (acum 13 ani)

Buna seara
A scazut pt. ca tramentul se face de la inceput cu mai multe tuberculostatice, iar tu ai rezistenta doar la 2. Asta ar fi o explicatie , dar sa stii ca depinde si cat de "bine" s-a recoltat sputa in acel moment, adica de "calitatea sputei" (deci daca dai saliva in loc de sputa, desi ai tuberculoza, poate fi chiar negativa examinarea) !
La Baia Mare se poate trata si tuberculoza rezistenta , dar depinde si la ce tuberculostatice esti rezistenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Buna seara. Prietenul meu a fost bolnav de TBC, a facut tratament 6 luni dupa care medicul i-a zis ca s-a vindecat, a facut cate 2 radiografii pe an timp de 3 ani si rezultatele par a fi bune. Problema este ca in fiecare dimineata are o criza de tuse si expectoreaza,mai are si in timpul zilei crize de tuse spre exemplu cand rade foarte tare sau cand face efort fizic,mentionez ca este si fumator,are 25 de ani si 55 de kg.Este posibil sa aiba astm sau boala a recidivat? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

De ce crezi ca in bucuresti sunt medici atat de specialisti eu am stat acolo 4 luni
''de unde am plecat mai bolnava tratamentul este foarte greu de facut si daca ajungi la dr Spanu esti fiul ploi asa ca nu avea prea multe sperante de la acel tratament de acolo
''nici acolo nu te baga nimeni in seama doar ca stau asistentele langa tine pana iti iei tratamentul
iti doresc sanatate dar incearca un tratament naturist care isi face efectul mai greu dar nu iti strica asa organele si de la atatea antibiotice poti sa faci leucemie exact cum am patit eu dami o adresa de mess si iti spun mai multe.sanatate si fi optimista caci pt orice boala este o planta.
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carolina (acum 12 ani)

Daca stii un tratament naturist pentru TBC, te rog sa mi-l spui si mie caci fac tratament de 4 luni si mi-e rau foarte des de la tuberculostatice...Multumesc, [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 13 ani)

SI io am tbc si am stat in spital 22 de zile si acuma sunt acasa de o luna si ma simt foarte bine .iau tratamentu si e foarte bine.........dar am avut noroc k am stat in italia cred

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 13 ani)

Tuberculoza este o boala.Data de bacilul Koch.De zeci de ani incoace experienta medicala arata clar ca acest bacil este ucis doar de un anume fel de antibiotice.Tratamentul naturist nu omoara bacilul.Poate fi folosit ca adjuvant al tratamentului medicamentos.
Drept este ca nu prea sta nimeni sa faca psihoterapie pacientului cu tuberculoza.Lucrurile sunt foarte simple si clare...Patru feluri de medicamente, zilnic, fix doua luni.Daca analiza sputei se negativeaza ,schema de tratament se modifica : doua medicamente (isoniazida si rifampicina) de trei ori pe saptamana.Patru luni.Si gata.Radiografie si ex de sputa la finalul tratamentului si gata.
Daca leziunile au fost extinse, ori daca pacientul are alte boli asociate , se individualizeaza tratamentul.
Asta se intampla la maxim 20% din totalul de pacienti.

Multidrog rezistenta apare de cele mai multe ori ca oamenii se joaca de-a tratamentul.Adica-si iau medicamentele absolut anapoda...si bacilul capata rezistenta.Sunt foarte rare cazurile in care are cineva nesansa sa se infecteze din prima cu o tulpina BK rezistenta.
Tratamentul e mult mai lung, evident individualizat in functie de rezistenta ( cea mai frecventa la isoniasida si/sau rifampicina).
Cel mai important insa e sa ai moralul foarte puternic si sa nu renunti la tratament , chiar daca ex sputei se negativeaza, si incepeti sa va simtiti mai bine.

Nu fumati.Boala asta are minunata abilitate de a reveni oridecateori scade imunitatea si organismul e "agresat" pe diverse cai.
La recidiva tratamentul nu mai este de 6 ci de 8 luni, din care doua luni un medicament injectabil.

Si, da, traamentul este gratuit.Orunde in coltisorul asta de tzara, fie ca esti platitor de asigurare medicala ori ba.
Pt MDR sunt doua centre in tara, la Bucuresti sau la Bisericani.Daca pacientul nu poate ajunge acolo se trimit actele prin fax.Comisia le analizeaza , fixeaza schema de tratament si pacientul poate ridica medicamentele de la Dispensarul TBC din cel mai apropiat oras.

Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bravo Ella! Ai studiat problema si chiar asa este cum ai spus !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea19 (acum 13 ani)

Vreau sa intelegeti ca nu m-am ,,jucat,, cu tratamentul cum spui tu Ella,eu am luat forma aceasta de tbc de la o pers care probabil nu si-o terminat tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Situatia nu e grozava, Deea !
Nu ne-ai spus la ce esti rezistenta. Oricum, medicul iti va stabili o schema individualizata a medicatiei pe care trebuie sa o iei. Homeopatia nici nu intra in discutie, decat, nu stiu, poate asa, suplimentar...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Deea, nu am vrut sa sune asa dramatic! Ai toate sansele sa te vindeci, dar numai daca faci tratamentul cu strictete si atat timp cat iti este prescris. Obligatoriu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary koko (acum 13 ani)

cunosc un caz e internat bolnavul de un an si sase luni dar e greu de spus ce sanse sunt,
o luna e bine trei e rau si tot asa,acum depinde de la caz la caz.
Va doresc sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

boian marcela (acum 13 ani)

va rog sami spuneti ce este de facut sora mea are tbc activ dupa doua luni i sa spus ca medicamentele nu sia facut efectul si acum trebuie alta grila urmata si 1 la suta din pacienti nu raspunde. nu inteleg imunitatea a mai crescut cavernele au inceput sa se vindece dar medicul nui da prea multe sanse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

boian marcela (acum 13 ani)

va rog sami spuneti ce tratament naturist poate sa urmeze inmpreuna cu medicamentele si ce tip de alimentatie trebuie saurmeze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sora ta trebuie sa mai urmeze o luna de tratament zilnic, si apoi se va reevalua cazul, adica se va face un nou ex. de sputa si, probabil, si o radiografie. Se mai intampla sa fie bolnavi inca pozitivi la 2 luni de tratament, dar grav este doar daca esti pozitiv dupa 3 luni de trat. zilnic. Depinde f. mult cat de extinse sunt leziunile in aprecierea gravitatii cazului. In orice caz, sa nu va bazati prea mult pe "naturiste"! Restrictii alimentare nu sunt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 12 ani)

Am fost diagnosticata cu tbc in urma cu o luna.Peste cateva zile trebuie sa fac din nou analizele la sange si examenele de sputa.Suport foarte bine tratamentul,n''''am avut stari adverse ca altii dar pe mine ma ingrijoreaza faptul ca tusesc un pic mai des ca inainte.Se poate agrava boala chiar daca esti sub tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca esti sub tratament boala nu prea se poate agrava, dimpotriva, chiar daca tusesti mai mult. Din cate am dedus, tu nu ai TBC rezistenta, desi ai intrat pe pagina asta. Tuberculoza multi-drog-rezistenta este cu mult mai grava decat cea "obisnuita" , adica cea care raspunde la tratament. Problema se pune cu totul si cu totul altfel! Tratamentul pt. TBC fara rezistenta este cu mult mai usor de suportat si majoritatea persoanelor il tolereaza bine. Greu de suportat este cel pt. MDR- TB care este f. greu de tolerat pt. aproape toti pacientii. Despre aceste tratamente se vorbeste mai sus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 12 ani)

Buna ziua ! In luna Mai anul acesta am fost diagnosticata cu Tuberculoza , am urmat tratament 2 luni in spital in cta cu medicamente de prima linie dupa care alte 2 luni acasa ....Acum in sept am descoperit in urma antibiogramei ca sunt rezistenta la rifampicina si hidrazida . De o sapt sunt internata la Institutul Marius Nasta din Bucuresti si am un tratament individualizat si astept in 3 sapt sa mi vina iar antibiograma .... asta deoarece am venit cu sputa de la dispensar aici .
La inceput am fost demoralizata ....dar acum am inceput sa mai prind putere .. si incerc sa fiu optimista cat pot de mult .
Am citit cam ce s a scris aici pe forum .... dar mie mi a zis medicul ca TBC MDR se vindeca...indiferent de cate rezistente ai ...
Oricum e important ca am descoperit acum dupa 4 luni ca s rezistenta nu ?
Eu am 2 caverne (aprox 2,3 cm ) care nu s au agravat , nu s a extins nimic ....in urma radiografiei ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3