Scuip sange raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de renate2 cu 13 ani in urma

De azi dimineata scuip flegme cu sange. Mentionez ca nu sunt racita, nu sunt gripata,nu sufar de nici un fel de boala. Am 41 de ani ,nu am avut probleme majore,Dar chestia asta m-a speriat. Stie cineva ce se intampla cu mine? sa apelez la medic sau e ceva trecator? va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

matusa (acum 13 ani)

Du-te de urgenta la medic. Poate ai ceva la plamani ori varice esofagiene. Nu sta, trebuie sa descoperi cauza. Sanatate si spune ce-ai facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

google (acum 13 ani)

Am scris pe Google ''''scuipat cu sange cauze'''', s-a deschis o pagina unde scrie mai multe lucruri. Cauta si tu, dar mergi si la dr. Repede!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 13 ani)

probabil tia curs sange din nas in timpul noptii si lai inghitit ,daca nu te doare nimic nici nu ai probleme de sanatate cred ca asta e,daca ar fi vorba de ceva grav plamani.ficat ,tear durea ceva sau ai fi inflamata .nu cred ca tre sa te sperii ,oricum mergi sa te vada un medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Daca esti sigura ca nu e nimic din gura (gingii, vreo taietura sau rana in gura, pe limba, pe interiorul buzelor) si totusi scuipi sange esti o URGENTA! Mergi DE URGENTA la camera sa garda a unui spital, asa ceva nu e de joaca!
Loredana draga, nu trebuie sa o doara ceva ca sa aiba ceva grav! Nu ai invatat asta pana acum?

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ce spune Iuli e perfect adevarat. Daca nu ai ceva rana in gura, hemoptizia, adica expectoratia cu sange, reprezinta o urgenta. Pana ajungi la doctor nu manca nimic cald, nu fa bai calde , eventual pune o punga cu gheata pe piept , daca scuipi mai mult sange si, urgent, cu punga pe piept, la camera de garda a unui spital de pneumologie sau la alt spital de urgenta. Nu stim inca ce poate fi, pot fi mai multe motive, unele mai grave, altele mai putin, dar in primul rand trebuie oprita hemoragia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

renate2 (acum 13 ani)

Multumesc frumos pentru raspunsuri. S-a oprit ,doar de cateva ori in acea zi am patit-o,apoi nimic. Sper sa nu se repete,dar daca va fi asa ma duc urgent la medic.M-am gandit ca poate se curata plamanul,deoarece am fost fumatoare peste 20 de ani si din 1 octombrie anul acesta m-am lasat.Este o varianta,nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu, nu este o varianta. Poate fi ceva grav. Daca nu mergi la medic, iti asumi raspunderea apoi daca va fi prea tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matusa (acum 13 ani)

Este varianta care-ti convine. Eu nu am auzit ca la fumatori sa se intample asa ceva. Ar trebui sa mergi la dr, dar este optiunea ta.Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu, nu este o varianta! Trebuie sa mergi sa faci macar o radiografie. Hemoptizia poate fi un simptom "revelator" , adica te ajuta sa descoperi ceva. Deci du-te cat de repede la medic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

furnicuta (acum 13 ani)

stiu ca te-ai speriat fff tare dar trebuie s -tiinvingi teama si s mergi la doctor cit se poate de repede ptr a te linisti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

si mie m_i se intapla la fel scuip sange,dar numai dupa ce ma trezesc si putin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NOVAC DANY (acum 12 ani)

CE ALTE SIMTOME AI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia (acum 12 ani)

Buna,

Si mie mi se intampla doar dimineata , o flegma , doua si dupa aia gata- si nu in fiecare dimineata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mile (acum 11 ani)

si mie la fel mi sa intimplat acum 4 luni sa imi curga singe si cheguri am fost la urgenta si miau facut radiografie la plamini dar nu mia iesit nimic....acum iar se intimpla sa scuip singe mi sa spus la dr sa n u ma sperii ca ar fii vorba de o vena capilara sa evit tigarile si sa ma enervez...nu stiu sper sa fiu bine si sa nu mai fie nevoie de altceve

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin01 (acum 11 ani)

buna ma numesk alin am 16 ani iar de aproape o luna ma tine o tuse
acm 2 sap se rupea iar acm era seaca si cand imi mai venea sa scuip scuipam cu sange iar cand suflam nasu scoteam cheaguri de sange plzz stie cineva ce se intampla cu mn ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin01 (acum 11 ani)

Am luat si sirop de ridiche neagra si potbalk iar acm amoxacilina help ma sperie :(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mady creatza (acum 11 ani)

si mamei mele i se intampla sa scuipe sange dar nu vrea sa mearga la doctor.....cum o pot convinge????????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei chisinau (acum 11 ani)

Eu la fel numai dimieata,am observat caci se petrece mai mult cind seara am facut surplus de mincare. Eu am probleme cu rinichii si cred ca e legat intre ei si fenomen, medicii nu pot da nici o explicatie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tibi (acum 10 ani)

dute la preot...poate poate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 10 ani)

Buna, am facut baie acum o jumatate de ora si dupa ce am terminat mi-a venit sa scuip, si cand am scuipat am observat ca in loc de saliva era sange. Nu in cantitate foarte mare dar era ceva.. Este prima data cand mi se intampla. Sa merg la doctor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2