S.O.S-am nevoie de voce! raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de ionikuta cu 13 ani in urma

Buna ziua!Caut cu disperare un tratament eficient in tratarea raguselii,deoarece am nevoie de voce si profesional si artistic!Nu sunt fumatoare,nu consum alcool si am incercat toate tratamentele dar nu ma simt"in pielea mea"!Am citit ca exista si tratamente cu corticosteroizi pentru cazuri de exceptie cand vocea trebuie recuperata rapid !Ce ma sfatuiti?Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 13 ani)

Intai trebuie vazut de unde provine raguseala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Lucian Lazarut MDr. Lucian Lazarut este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

raguseala sau disfonia este un simptom/semn in spatele careia pot fi o multime de cauze care trebuie excluse sau probate.
numarul 1- consultati-va medicul de familie
numarul 2- daca nu da de cap problemei, adresati-va unui ORL-ist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

liana (acum 13 ani)

Ieri seara a fost la emisiunea Doctor Oz pe postul EUFORIA TV dezbatuta problema celor care au dificultati in zona larigelui, adica cu vocea.
Remedii naturiste, exista, daca doresti intra pe wwwdoctoroz, com si vei gasi remediile, daca nu una din ele era ceai de ghimbir cu lamie, care este folosit si de OBAMA, sau infuzii cu ceva picaturi de ulei, daca ai ulei de masline extravirgin, sa inhalezi cu gura deschisa vaporii, apoi sa nu mananci sau sa bei macar o ora dupa.
Te vei face bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionikuta (acum 13 ani)

Multumesc mult pentru sfat,chiar azi ma voi duce la plafar!Iti dedic cu placere melodiile mele pe care le poti asculta pe trilulilu,dupa ce accesezi numele meu:IONICA BOROZOIU(audio)!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liana (acum 13 ani)

Mersi de dedicatie.

Incearca sa cumperi si un busuioc, sa il ai pe masa in casa, cand inspiri aerul din prejama lui, te va intari, va dezinfecta si activa sistemul respirator si pe cel imunitar si psihic. Poate vii si la Timisoara sa te auzim live.
Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Nu exista nimic mai rapid si mai eficient in restaurarea vocii decat remediile homeopate.
Insa trebuie gasit cel potrivit. Nu exista prea multe si alegerea nu este prea grea.
Iti recomand cu caldura sa le incerci. Mergi la un medic homeopat cu experienta sa ti le recomande sau da-mi o adresa de email. Daca sti care este te va ajuta mereu.

Un remediu general eficient si testat:
lemnul dulce (Glycyrrhiza)este un remediu simplu si eficent la curatirea si intretinerea corziilor vocale. Se foloeste ca ulei sau esenta - se inghit cateva piacturi - sau se mesteca direct o bucata de lemn dulce.

Inca o reteta:
“Şi cine este răguşit sau cine are dureri la piept să fiarbă lumănărică şi fenicul ( seminte sau planta) în aceeaşi cantitate într-un vin bun ( sau în apă cu miere in loc de vin), sa îl strecoare şi sa îl bea des şi va avea din nou voce şi asta îi va vindeca şi pieptul.”

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionikuta (acum 13 ani)

Va multumesc foarte mult pentru sfat!Mi-ar face deosebita placere sa discut mai detaliat cu d-voastra,motiv pentru care va las o adesa de email:[email protected],pentru ca pe aceasta pagina nu prea ma descurc!Va doresc o zi minunata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teo (acum 10 ani)

buna as vrea sa stiu si eu ce fel de lumnarica pentru voce si deunde pote fi procurat mersi mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: