Rezultat radiografie pulmonara raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de Eugenia7290350 cu 11 ani in urma

Buna ziua.
Astazi am facut o radiografie pulmonara, al carei rezultat e urmatorul:opacitate micronodulara de intensitate calcara, subclaviculara intern, cu aspect sechelar. Fara leziuni evolutive pleuro pulmonare.
Va rog frumos, as vrea sa stiu in contextul caror afectiuni pulmonare apare acest rezultat si ce alte investigatii urmeaza sa fac. Sint ingrijorata.
Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Aceasta descriere radiologica sugereaza prezenta unei infectii tuberculoase in trecut, care acum s-a vindecat( sechela,aspect calcar).
Puteti efectua suplimentar o tomografie computerizata care poate oferi mai multe amanunte. De aemenea, un consult pneumoftiziologic este binevenit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Eugenia7290350 (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspuns; m-am programat deja pentru miine la o consultatie la un medic pneumolog. Anul trecut in noiembrie am efectuat o radiografie pulmonara care a fost normala, iar de atunci si pina azi nu am avut probleme pulmonare, de aici uimirea mea referitor la prezenta unor sechele. Din pacate, o TC nu am timp sa fac deoarece joi am avion spre Anglia. Sper sa nu-i contaminez pe cei cu care vin in contact pentru ca acolo ma asteapta nepotica mea de 4 ani. Din nou, mii de multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu se pune problema de contaminare tuberculoasa deoarece leziunea este sechelara, nu este o leziune activa ( caverna) . Consultul pneumoftiziologic va aduce lamuriri suplimentare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

Buna ziua. Mi-am facut o tomografie computerizata al carei rezultat este urmatorul : pahipleurita antero-bazala dreapta ce asociaza benzi de fibroza la nivelul lobului mediu drept. Micronodul de 4mm cu aspect CT nativ localizat pulmonar bazal drept. Mica acumulare fliudam,cloazonata de aproximativ 21/15 mm cu topografie dreapta-localizata laterotoracic posterior (proiectata in dreptul arcului costo-vertebrav drept). Sunt ingrizorata,va rog sa imi da-ti un raspuns concret.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 9 ani)

Buna ziua. Fiul meu in varsta de 15 ani a fost operat de apndicita. La radiografia pulmonara efectuata inaintea operatiei, s-a pus diagnosticul: aderenta pleuro-diafragmatica stanga.
Va rog mult sa-mi spuneti daca este un diagnostic ce presupune o alta investigatie, un tratament special; ce inseamna acest diagnostic? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezar (acum 9 ani)

buna ziua , am facut o radiografie la plamini din cind in cind tusesc sec , am greata , uneori durere de stomac , lipsa poftei de mincare , gura uscata . rezultatul radiologiei este : hiluri si interstitional feri branho oscular moderat inferit persi hibar si hilio bazal bilateral scazut drept cord mic medializat . va rog sa-m i spuneti este ceva grav , ce este ? va- multumesc foarte mult ------------- astept raspunsul dumneavoastra pe e-mail .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alfiri mirela (acum 7 ani)

Buna ziua ma numesc mirela si A am facut acuma 5 luni k ecogRfie la plămâni si nu sa spus ca sunt suspecta de tbc si am fost timisa la dinspesru dvd pentru un control acolo doamnă doctor a introdus filu in calculator i si mai zis ca am niste leziuni foarte garave si ca am si o gaura de 2 centimetri la care mia facut un bilet de internări si ma trimi de urgenta in spital dupa care am fost internată nu nu sau facut decat analize de sânge si sputa am dato la dispensar am inceput tratamentu ce PZ 3 etambutol 3 sinedor 1 de 150 si un sinerdol de 300 si o vitamine b6 am urmat acest tratament doua luni de zile zi de zi dupa doua luni am rămas însărcinate si a trebuit de fac o întrerupere de sarcina iar domnu doctor nu a mai vrut sa ma tina in spital si mai zis ca imi face ezternare.mie făcuți care se imi mai daca vrun fel de analize doar sputa am dato si am facut filmu la dispensar si mai zis ca ii un pic mai bun ca primu ..acum a si vrea sa stiu ca inseamna leziuni si eu sunt pelecata din tara la programata la analizele de 6 luni luna vitoare si nu pot ajunge cum sa procedez?va multumesc si astept un ras cat mai curnd ca sunt intern stres total si nu stiu ca sa fac

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alfiri mirela (acum 7 ani)

Si ca e pe perete gros de 2 centimetri ce inseamna

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pavel Popescu (acum 2 luni)

Fara leziuni evolutive pleuro-pulmonare;
Pahipleurita bazal pulmonar dreapta;
Cord cu arcul inferior stang alungit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pavel Popescu (acum 2 luni)

Buna ziua. Am facut ieri o radiografie pulmonara. Doresc un comentariu complet si mai explicit la diagnosticul pus de medicul ce-a citit radiografia:
Fara leziuni evolutive pleuro-pulmonare;
Pahipleurita bazal pulmonar dreapta;
Cord cu arcul inferior stang alungit.
Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: