Probabil bronsita acuta si ce-ar mai trebui sa fac? raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de TITEL129380 cu 14 ani in urma

Raceala a debutat acum trei saptamani si nu am facut defel febra in acest timp. Am luat Teraflu 3 zile dupa care m-a lasat vreo 2 zile. A inceput apoi tusea, o tuse seaca foarte sacaitoare mai ales la culcare si noaptea. Am luat 3 zile sirop Prospan si paracetamol de 2 ori pe zi. Am facut apoi si trei zile polidin. Tot nimic, parca mai rau. La efort fizic tusea devenea convulsiva si ma sufocam. Noaptea adormeam cu greu deoarece nu-mi gaseam o pozitie potrivita care sa nu-mi declanseze din nou tusea. Mi-am inchipuit ca este o infectie si am luat si eritromicina 3 zile. N-am mai luat nimic apoi dar tusea a devenit parca mai umeda si expectorez acum.Dar inca mai tusesc atunci cand fac efort si noaptea la culcare. Am varsta de 52 de ani si nu am trait niciodata o asemenea raceala. Ce mai trebuie facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Sa va prezentati de urgenta la medic?!!!! Nu se recomanda tratament antibiotic timp de 3 zileI?! Oare ce ati tratat?! Trebuie facuta radiografie pulmonara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

celia (acum 14 ani)

am trecut prin ceva asemanator chiar de sarbatori.am 38 de ani si nu am tusit niciodata atat de rau..m-am prezentat la urgenta unde mi s-a facut o radiografie pulmonara si mi-au dat antibiotic pt 10 zile.nu va mai chinuiti singur ca nu trece fara un tratament serios.multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dumitru (acum 14 ani)

Am racit si eu de acum 2 saptamini.Totul a inceput cu o tusa simpla, febra nu sa manifestat pe parcursul acetor zile dar acum am 37.0. Am avut mai multe tipuri de tusa si acum am o tusa seaca dar cind tusesc parca ma roade ceva in piept.am luat antibiotici(Amoxacilina,fromilid) timp de 1 saptamina shi nimic,inca mai am ameteli (slabe) de cap tusesc shi nimic mai mult am fost la medic si mia spus sa fac radiografie pulmonara.dar inca nu am fost. desi am 15 ani dar sunt alarmat. Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

barbu georgiana (acum 14 ani)

Cam de o saptamana simt ceva ciudat in piept prin zona inimii...respir foarte greu si in mom knd respir simt o durere in piept...mie frica s anu am ecva mai grav decat bronsita :|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robby (acum 14 ani)

sal.nu stiu cum sa incep ptr prima data,am 35 ani si acum cateva luni am avut o bronsita acuta am luat tratamentul pe care mi la recom d nul dr,un timp m am simtit ok,si a inceput cam de doua sapt sa ma usture plamanul cel care a fost racit,desii am fost iar la dr nu mi au gasit nik,am facut si o radiografie tot nik,ce pot sa am?????????? imi puteti spune?cateodata mai am si ameteli,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

initial v-as recomanda sa faceti o radiografie pulmonara, sa faceti o spirometrie cu test de bronhodilatatie, pnetru ca poate fi un astm bronsic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 8 ani)

Sotul meu nu poate sa mearga in locuri unde ii umiditatea mare . In restu nu are nimic munceste . El transpira mult sau cind este cald de multe ori se uda cearceafu si nu mai zic de pijama ca se schimba de mai multe ori noaptea . Ce ne puteti spune ? Va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 8 ani)

Sotul meu nu poate sa mearga in locuri unde ii umiditatea mare . In restu nu are nimic munceste . El transpira mult sau cind este cald de multe ori se uda cearceafu si nu mai zic de pijama ca se schimba de mai multe ori noaptea . Ce ne puteti spune ? Va multumesc .
El din totdeauna transpira mult .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1481148003 (acum 7 ani)

Incearca *** sub forma de picaturi si fa cit mai multe aerosol. E greu sa crezi ca iti poate trece atit de rapid si fara a baga in tine tot felul de medicamente sintetice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: