Pneumotorax si sala de forta

Boli respiratorii
Intrebare postata de 5t3fan cu 10 ani in urma

Buna ziua in luna ianuarie 2013 am facut un pneumotorax spontan,O saptamana jumatate am stat intubat dupa care am ajuns la operatie chirurgicala,culmea este ca ma simteam bine si doctorii spuneau ca merge bine si ma vor externa.In ultima zi in care trebuia sa stau internat am lucrat la aparatul care trebuie sa expandeze plamanul(jucarie care arata ca un fel de narghilea si prin care tragi aer),eu cred ca m-am fortat prea mult desi doctorii ma stimulau sa trag cat pot de mult ptr ca este bine.In seara aceea am inspirat aer am ajuns la maximul aparatului si tot mai puteam sa trag aer 10-11 secunde dupa,mentionez ca avea o masura anume in care trebuia sa pastrezi respiratia constanta.tot in acea seara am avut un moment in care simteam ca nu sunt destul de oxigenat ,o senzatie greu de xplicat nu aveam aer pur si simplu,dupa un timp mi-a trecut dar cutiuta la care eram conectat a inceput sa faca bule,am fost pur si simplu distrus pe moment,stiam cum functioneza .Am fac operatia am trecut prin niste momente grele,dureri abdominale groaznice .Am facut febra si asta a agravat situatia a mai trebuit sa stau in spital.Dupa un timp toate s-au sfarsit.Au trecu cateva luni bune am fost si la control,totul a fost bine doctorul mi-a spus ca pot face efort ca ma pot luat de sala la inceput cu grija.Mentionez ca mai mi sa gasit si la celalat plaman bulele buclucase.M-am apucat de sala, totul merge bine desi mai am uneori senzatii in zona plamanilor doctorii mi-au explicat ca e perfect normal.Uneori am si la cel neoperat probabil din cauza ca am stat 3 sap numai pe partea aceea in pat,mentionez ca aceste dureri minore nu le am cand ridic greutati sau fac efort..Inainte sa patesc acesta problema am facut sala si am luat ceva suplimente,Intrebarea principala este daca aceste suplimente luate de la o firma de specialitate recunoscuta ptr produsele de inalta calitate si luate dupa dozele recomandate mi-au daunat in vreun fel,plus ca n-am mai luat suplimente cu 2 saptamani inainte de problema,doctorul a zis ca nu are nicio treaba.Mentionez ca cel care m-a operat este domnul doctor Paraschiv de la Spitalul Bagdasar Arseni un doctor foarte bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Emi (acum 10 ani)

Buna!!!
Si eu tot in ianuarie m-am operat si tot Marius Paraschiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

puma (acum 9 ani)

am avut aceiasi problema, am 10luni dupa operatie si tot mai simt dureri la custe si in spate in parte stinga ,unde am avut si operatia,va trece probabil cu tinpul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum un an)

Salut, ce suplimente ai luat? Ai luat cumva creatina? Bcaa? Eu am avut aceeasi problema insa banuiesc ca e de la creatina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: