Pensionare pe caz tbc

Boli respiratorii Sindromul foamei
Intrebare postata de floarea1972 cu 13 ani in urma

Sotul meu este la a treia recidiva a boli in decurs de 11 ani ar putea sa se pensioneze pentru ca sanse de a se angaja nu are.Acun se afla sub tratament de muncit a muncit mai mult la negru ca nimeni nu te angajaza cu plamani varza iar pe medici pe care ia intrebat de pensie i-au dat de inteles sa vina cu bani cea ce nu are de unde ac***a in vedere ca traim trei din salarul meu de 600 ron

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Carpe Diem (acum 13 ani)

http://www.pensiiprahova.ro/index.php?pg=intrebari

aici puteti pune intrebari despre probleme de pensionare, si din cate vad si dau raspunsuri foarte repede.

Din cate stiu perioada maxima de concediu medical pt TBC este de 365 de zile, dupa care cu toate documentatiile medicale privind boala , trebuie sa se prezinte la comisie , cred ca la Casa de Pensii in judetul in care locuiti.
Insa daca ceea ce spuneati legat de acei medici este adevarat, atunci boala nu este intr-o forma atat de grava incat sa fie necesara pensionarea. In cazul formelor grave de TBC si cu recidiva , se da concediu medical maxim 365 de zile si se plateste 100% din salar, iar dupa cele 365 de zile, daca forma nu s-a ameliorat se merge in comisie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Ce acte îmi trebuie pentru pensia de TBC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

adresa_web_filtrata /index.php?pg=intrebari aici puteti pune intrebari despre probleme de pensionare, si din cate vad si dau raspunsuri foarte repede. Din cate stiu perioada maxima de concediu medical pt TBC este de 365 de zile, dupa care cu toate documentatiile medicale privind boala , trebuie sa se prezinte la comisie , cred ca la Casa de Pensii in judetul in care locuiti. Insa daca ceea ce spuneati legat de acei medici este adevarat, atunci boala nu este intr-o forma atat de grava incat sa fie necesara pensionarea. In cazul formelor grave de TBC si cu recidiva , se da concediu medical maxim 365 de zile si se plateste 100% din salar, iar dupa cele 365 de zile, daca forma nu s-a ameliorat se merge in comisie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Sunt multe munci care nu au legatura cu plamanii. Nu vad de ce domnul nu poate lucra, spre exemplu, ca vanzator la un magazin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian (acum 13 ani)

credeti ca cineva este nebun sa angajeze un individ care are TBC-la un magazin ?
acel individ are neuroni lipsa sau este sigur un ins fara scrupule-el pune sa c***aa un individ ce este ca o" bomba" pt pop**atie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Haideti sa nu exageram. TBC-ul nu se ia asa usor. Este boala omului nemancat, neodihnit si cu imunitatea prabusita. In nici un caz nu este o "bomba"! Daca ar fi, ar sta toti tuberculosii izolati ca leprosii. Personal cunosc 2 persoane ce au avut sau au TBC si muncesc fara probleme, desigur ac***a grija sa manance bine, sa se odihneasca etc. Familia si copiii nu au luat, traind in aceeasi casa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andy (acum 12 ani)

cristian sa stii si tu ca ai tbc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Iuli,sotul meu nu a fost nemancat sau neingrijit si a facut tbc de la o pneumonie netratata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 10 ani)

esti prost sau p***a rau,sa lucreze vinzator si sa inbolnaveasca intreaga comunitate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian (acum 9 ani)

esti tu prost mihai o data ce sa tratat nu mai inbolnaveste pe nimen tuberculoza se trateaza daca ei tratamentul corect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Buna seara boala de tebece

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Carpe Diem (acum 13 ani)

Corect, Iuli, bacilul koh il avem toti in organism doar in anumite conditii cand imunitatea este foarte scazuta se ajunge la declansarea TBC, de aceea se si numeste "boala saraciei si a foamei". dar se poate declansa si in momente de depresie severa sau pur si simplu cand omul nu are grija sa manance si sa se odihneasca ( in acest caz intra din pacate persoanele care au probleme cu alchoolul). Din pacate doar persoanele cu TBC multi-drog rezistenta intra in pensie pe caz de de aceasta boala. In 365 de zile daca urmezi tratamentul ca la carte si ai grija sa mananci bine si sa fii odihnit, te vindeci, daca boala se redeclanseaza se intampla fie ptr ca nu s-a urmat tratamentul pana la capat, fie s-a revenit la stilul de viata care a dus la declansarea bolii. Si cu cat se reactiveaza bacilul mai des, cu atat mai greu se va vindeca.
Pe de alta parte ceea ce gandeste Cristian, gandeste foarte multa lume, asta datorita informatiei precare pe care o au despre boala, poate fi si acesta un motiv pt care sotului doamnei i-a fost refuzata angajarea, insa si vina dansului ca nu a facut reclamatie la ITP cand a fost angajat la negru, dar nu si cu forme legale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu e din pacate, e din fericire! De ce sa se pensioneze cineva daca nu are nevoie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 9 ani)

Buna ziua!

Bunica mea a fost diagnosticata in urma cu o luna cu tuberculoza. Ea beneficiaza de ajutor social, deoarece nu a lucrat niciodata, a trebuit sa isi creasca singura cei 2 copii, sotul murindu-i inca de la varsta frageda. As vrea sa stiu daca se poate face in urma spitalizarii dosar pentru pensie pe caz de boala?

Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mureșan roxana (acum 8 ani)

Buna am si eu o întrebare am făcut tbc in luna septembrie am luat tratament luna asta mia zis medici ca is bn nu mai îmi da tratament dar nu ma lăsa la munca cum se poate așa ceva va ros sa îmi raspu feti nu stiu unde sa ma aplelez probabil le trebuie bani io nam de unde nu lucrez de luni de zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei Lucian (acum 8 ani)

Eum am avut pleurezie tbc am fost si operat!...Vreau sa zic ca vre-o 12 locuri de munca m-au refuzat !!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 7 ani)

Buna ziua,am avut TBC acum vreo 4 sau 5 ani am urmat tratamentul pina la capat,dar deodata nu ma simteam bn am fost la doctor si aici mau internat din nou cu aceeasi boala,sincer va spun nu beau nu fumez,ce se intampla de ce mi sa intors boala nu inteleg?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia elena (acum 7 ani)

Bai Mihai cum sa imbolnaveasca intreaga comunitate?stii despre ce vb?ia si te informeaza mai bine..tbc-ul nu il iei asa usor!nu trebuie sa discriminezi persoanele cu tbc,pai sunt tineri care se imbolnavesc,aia ce ar trebui sa faca k sa traiasca,nu mai pot munci de ce adica??

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marioara (acum un an)

Doamne eu am fost cu soțul la comisia de muncă și la dat asistenta afară ,ia zis sa stea acasă în pat cai bolnav că t.b.c.se ia și să vin să-i aduc eu actele,ce sa mai zicem de alte persoane care nu cunosc boala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21604824271 (acum 3 ani)

buna ziua as vrea sa stiu si eu daca boala de tbc se mai pensioneaza deoarece eu am facut tratament de tbc din luna februarie si pana la sfrsitul lui septembrie si acum nu ma mai pot angaja nicaeri toata lumea se fereste de mine cam avut tbc si nu am cuce sa traesc nu ma pot descurca si pe deasupra de tbc mai am si alte boli cu inima spodiloza cervicala si lombara sunt disperata nu stiu ce pot face si unde sa merg sa vad de pensionare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2