Nu pot respira?

Boli respiratorii
Intrebare postata de dianaemma cu 13 ani in urma

Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati! Am momente cand nu pot respira, simt ca nu primesc suficient aer si ca solutie casc, iar eu tot timpul sunt cu gura cascata! As vrea sa merg si la un medic, nu stiu unde! Imi fac griji, nu pot face sport, nu pot manca prea mult ca imediat simt ca nu pot respira!
Astept un raspuns!
Va multumesc frumos!
Diana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (117)

Iuli (acum 13 ani)

Este o problema strict de ordin psihic. Ia niste Magne B6 si incearca sa iti distragi atentia. Nu-i asa ca daca nu te gandesti iti trece? Daca nu reusesti sa treci peste, adreseaza-te unui psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana-Maria (acum 11 ani)

adreseaza`te unui medicut specializat , este posibil sa ai inceput de astm...aceleasi simptome le-am avut si eu si k diagnostic a fost astm`ul..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sebi (acum 9 ani)

si ce tratament urmezi?are efect?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11605740165 (acum 3 ani)

Și ce iei pentru astm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Omnia (acum 13 ani)

Buna Diana,

Este posibil sa suferi de astm...sau alte afectiuni ale plamanilor.
Primul pas este sa consulti un medic pneumorog; ai nevoie de o spirometrie, pentru a inlatura/afirma diagnosticul de astm / emfizem / etc.

Caile nazale iti sunt libere? din ce motiv simti ca nu poti respira? resimti o apasare localizata la nivelul pieptului?
In ultimul timp esti o persoana emotiva, depresiva, stresata? si acesrte emotii negative pot provoca dificultati respiratorii!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianaemma (acum 13 ani)

Buna,

Am sa merg desigur si la medic!
caile nazale imi sunt libere, nu simt o apasare la nivelul pieptului!
Este adevarat ca in ultimul timp sunt destul de nervoasa, stresata pe plan sentimental si profesional!
Ma gandesc un pic in trecut si am avut aceleasi probleme, poate nu cu aceeasi intensitate!
Va multumesc frumos ca mi-ati raspuns si am sa incerc sa iau si niste vitamine asa cum spune iuli!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Si lipsa de calciu determina astfel de stari.Ai pute lua CaMgZn. Si este nevoie de autocontrol.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elenaa (acum 13 ani)

Eu am fost in situatia ta....am incercat cu calciu si nu mi-a trecut....s-ar putea sa fie atac de panica...sau cum a spus Iuli.Mie mi-a trecut....am reusit sa trec peste...dintr-o data am inceput sa am stari de genul...eram mica...in clasa a 6-7-a.si m-au tinut destul de mult!greutate in zona plamanilor,nu puteam respira,cascam in speranta ca poate trag mai bine aer...uneori aveam poate chiar si ameteli(mai rar asta)....am incercat sa nu bag in seama si sa incerc sa respir mai cu calm...sa nu ma agit ...si acum am 20 de ani si nu mai am nici o problema de genul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elenaa (acum 13 ani)

parca trageam in "gol" aer...si acuma cand mai am examene sau sunt foarte stresata si obosita mai am parte de cateva clipe de respiratie "grea" dar reusesc sa ma linistesc singura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia (acum 13 ani)

Am si eu acesta problema: nu pot respira si ma doare pieptul in zona inimii. Am fost la doi medici, dar mi se par foarte superficiali... Se grabesc sa iti spuna un diagnostic din care nu intelegi nimic si iti spun ca nu-i nimic grav... Eu respir, uneori, foarte greu si oftez mereu, ca si cand as avea ceva greu pe piept...
Se poate sa nu ai nimic si sa ai aceste simptome?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria (acum 13 ani)

si eu simt ca nu pot respira si casc ,asa am impresia ca ma simt mai bn.am fost si la spital si a zis madicul ca este doar o impresie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andy (acum 13 ani)

Cam acelesi probleme le am si eu. de cateva luni! Eram in Irlanda cand am inceput sa ma simt rau. Am fost la 3 medici acolo si dupa analize inima raze plamani cam toti au zis ca sar putea sa am AStm. Am venit acasa la fel am facut niste teste pt AStm dar capacitatea pulmonara este f buna. Problema e ca de 8 luni ma simt asa. Cate o data am o senzatie de durere sau imi simt plamanii calzi . nu stiu cum sa explic. +palapitatii. Sa fie din cauza ca sunt si mai gras? Am doar 23 de ani si sincer sunt speriat de mor. si foarte satul sa traiesc asa. Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp304691 (acum 4 ani)

cum pot sa te contactez am aceasi problema si stau in dublin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

asta simt si eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beatrice (acum 12 ani)

buna! si eu sunt la fel nu mai pot respira simt ca nu pot trage aer mi se opreste aerul fix in gat,la doctor nu am fost recunosc dar chestia asta nu o mai suport e o senzatie super naspha...oare sa fi de la tigari?
am incercat sa numai fumez asa mult dar aceasi sintome...numai zic ca nu pot manca dak am bagat ceva in gura deja chir numai pot:(( ce pot face?multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 12 ani)

Asa ma simt si eu de 2 zile, brusc am inceput sa respir foarte greu si am observat ca organismul reactioneaza cu cascat. Voua v`a trecut repede?? A fost ceva grav?? E adevarat, ca atunci cand sunt foarte ocupat nu simt problema, dar cand ma linistesc simt un disconfort de respirat :(( Maine ma duc si eu la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum 11 ani)

Puteti inceca sa va puneti ceva pe gura ca sa va ingreuneze respiratul, ca si cum ati fi la o altitudine mai mare si aerul este mai rarefiat.De obicei pe mine ma ajuta, dar am mai citit pe internet ca problema ar putea fi de ordin fizic, ca nu stim cum sa respiram.Adica, cand trageti aer, nu il trageti in piept ci in trageti in burta.Pentru a repara aceasta problema puteti incerca asta: http://www.youtube.com/watch?v=XSm1d1KWmhg
Tot ceea ce face acea doamna este ca isi umfla burta cu aer si dupa il da afara cu putere.

Sper ca v-am fost de ajutor, astept feedback :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgian (acum 11 ani)

buna ziua. em si eu o problema ,de cateva zile nu prea pot sa respir cum trebuie si am si o durere (un gol) in zona pieptului.ce pot sa fac?

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andu (acum 11 ani)

si yo am niste intepaturi in zona inimi..si parca nu am aer suficient....patesc doar cand e frig....acum un an am fost am facut control la cardiologie,,,,,toate analizele ce se fac....si a zs ca ori e pe sistem nervos...ori schimbarea de vreme...nust ce sa mai fac..unde sa ma dc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 11 ani)

salut.de vreo 2 saptamani in fiecare zi trebuie sa am probleme cu respiratia nu pot sa respir defapt respir , dar simt ca nu ajunge suficient aer in plamani ,si trebuie sa oftez sau sa casc ca sa imi ajunga suficient aer in plamani .M-am last si de fumat pur si simplu nu mai simt nevoia sa fumez sa inhalez tutun tin sa mentionez ca fac sport regulat si duc o viata sanatoasa in alimentatie cu mici excepti desigur.,doar ca fumam mult si beam cafea,dar le-am lasat in speranta ca poate asta o fi cauza ,dar nimic singurul lucru bun este ca ma simt mai energic de cand ma-m lasat de fumat .dar cand fac efort sau alerg atunci simt ca ma sufoc ma apuca tremurat incepe sa imi bata inima foarte tare imi amortesc bratele piceoarele abdomenu si imi revin dupa vreo 20 de min asa practic asa am inceput sa resimt senzatia asta de sufocare de vreo 4 luni ,dar ma apuca ma lasa si nu mai aveam probleme e acum de 2 saptamani nu mai am starile astea de amortit membre brate stari de voma palpitati ., dar simt ca nu inspir destul aer si asta in fiecare zi de 2 saptamani incoace nu stiu ce sa fie m-am intersat pe net ,sa fie astm,probleme cu inima cu plamani , dar in mare asa senzatiile astea se datoreaza si din cauza stresului o sa ma duc la medic sa vedem....., aa si daca ma relaxez ascult o melodie imi revin sau vorbesc la telefon uit de starea asta de respiratie si e totul ok e cand trebuie sa adorm atunci ma apuca nervi ca nu pot sa respir si am si insomi dabia ador decat ziua dorm si cand ma trezesc ma simt cel mai bine doar cand ma trezesc cand se apropie seara atunci se apuca si cosmarul asta ca nu pot sa respir.., sper sa intelegeti ce scriu .., si ca am fost explicit in momentul de fata sunt ametit si incerc sa ma calmez am scris foarte repede si posibil sa am greseli gramaticale macar asa un mic sfat sa nu ma mai panichez.., practic nu mi sa mai intamplat asa ceva si normal sa caut si pe net sa ascult si parerile celorlalti..., dar am observat ca multa lume este in situatia mea , mereu seara cand stau asa ma gandesc la tot felu de boli ,ca mor ca inebunesc numai la p***a o fi si din cauza asta ...dar prea mult 2 saptamani sa ma chinui sa respir....,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 6