Ganglioni pe gat + transpiratii nocturne+ amorteala obraz

Boli respiratorii
Intrebare postata de maria-mirela81135 cu 7 ani in urma

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o indrumare . De 2 ani , nu stiu ce a declansat ca au fost mai multe probleme ( raceala puternica , herpes , o lovitura in ureche , stat in curent , o infectie in gat ) am dureri la oasele fetei , pe partea stanga , pomete , mandibula , ureche , in spatele urechii , baza craniului, gat , zona cervicala, coloana lombara .In ureche si pe gat sebnztia este de intindere , de parca ceva sta sa se rupa . Durerile sunt si musculare si insotite de amorteala. Pe langa dureri am ni ganglioni pe gat ( la RMN au iesit : ganglioni submandibulari , carotidieni , jugulari si cervicali) . Am incercat biopsia celui submandibular, dar cand a taiat nu l-a putut gasi si a facut o biopsie a glandei salivare , care a iesit normala .
De 2 ani am transpiratii nocturne abundente , noapte de noapte .
Nu pot dormi pe partea stanga de durere si amorteala , urechea mereu infundata (am precizat ca m-am lovit in ureche cu o pila de unghii) .
Daca deschid gura osul de langa ureche , al mandibulei , doare foarte tare , iar daca ating imi radiaza durerea si amorteaza in toata fata si pe gat . Pana si pielea capului este amortita . Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare ca zona dureroasa si amortita se intinde . Acum o luna era in zona gat clavicula iar acum este pana spre san .

Am mers pana acum la : 5 ORL, 4 neurologi , 2 dermatologi , medicina interna , chirurgie , endocrinologie . Toti au spus ca nu am nimic sau ca nu tine de medicul respectiv si ma plimb de la unul la altul de 2 ani.
Toate analizele la sange ies in limite normale . Am facut investigatii neurologice f multe , analize pt boli reumatologice si autoimune, la sp Colentina .
Nu stiu ce a mai ramas , pt cancer .

Rezultat RMN ( cranian, cervical si gat parti moi) :
- piese scheletice cu raporturi normale, fara anomalii de semnal;
- protruzie discala C3-C4 laterala stanga ce amprenteaza minim sacul dural si ingusteaza discret foramenul de conjugare stang;
- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen;
- absenta compresiunilor si/sau anomaliilor de semnal pe elementele plexurilor brahiale;

- fara anomalii la nivelul bazei craniului cu exceptia pneumatizarii diferite a varfurilor stancilor temporale, apexul stang cu semnal de maduva ososa galbena;

- hipertrofie de tesut adenoidian rino- si orofaringian stang si imagini ganglionare ovalare submandibulare, jugulo-carotidiene si spinale accesorii stangi, fara arii de necroza, fara periadenita - de interpretat ca semnificatie in context clinic.

Va rog o indrumare , poate fi cancer osos sau limfatic sau TBC osos / ganglionar ?
Unde sa merg mai departe ?
Am ajuns la oncologie pt recomandare analize , dar nu stia pt ce sa imi dea , m-a trimis acasa . Din pacate biopsia am inteles ca este complicata , fiinf ganglionii lipiti de carotida si de jugulara . Si sincer imi este teama , dupa incercarea anterioara a aparut lichid la operatie si zona este mult mai amortita.
Sunt disperata , macar sa stiu ce am .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

MembruMobileApp1487227194 (acum 6 ani)

Ati rezolvat problema ganglionilor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487227194 (acum 6 ani)

Ati rezolvat problema ganglionilor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21617029875 (acum 3 ani)

Ati rezolvat problema? sunt in aceeasi situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21641814558 (acum 2 ani)

Aveti vreun raspuns?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 2 ani)

Ati rezolvat problema ?
Am aceeasi problema ingrozitoare .
Raspundeti , va rog ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487227194 (acum 2 ani)

Buna seara! M_am confruntat și eu cu ac Adi problema în urmă cu 5 ani.Analize,markeri....etc....Dacă ați putea sa nu va mai stresați de să vă mai gândiți ...va face mai mult rău.Eu am fost foarte speriate și din cauza asta durerile apăreau peste tot.Am ganglioni cervicali,carotidieni,inghinali,pe baza stresului s-au inflamat și cei de la sub brat.În concluzie ...nu am nimic...analize bune...au trecut cinci ani și iată că sunt in viață.Nu va mai speriați deoarece va faceți mai mult rău.Dureri musculare am in fiecare zi..dar m_am obișnuit cu ele.Am probleme la coloana,cervicala....și de aici amorțeală și durerile.Încercati sa nu va mai gândiți și totul va fii bine.Eu am fost la toate spitalele din București deoarece eram disperataă și în concluzie...nimic graMarkeri tomoralu,analize peste analize....toate erau ok.Daca vsh și proteina Creativa sunt în limite normale ,nu va mai faceți griji.Lasati sa mai treacă o perioada și vedeți cum vă simțiți dar fara sa va mai faceți gânduri negre( așa cum mi_am fc eu) ,va faceți mai mult rău.Eu cred că totul va fii bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bebinho (acum un an)

Spune-mi te rog ai rezolvat ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilies Robert (acum 11 luni)

Buna ziua , ati aflat ceva despre aceasta afectiune ? am si eu ceva foarte asemanator de 6-7 luni cel putin. Va rog sa postati daca ati aflat ceva.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: