Dureri in piept raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de Andrei141592 cu 14 ani in urma

Aprox. o data la 2 saptamani se intampla sa am dureri in partea stanga a pieptului, durerile nu tin mai mult de 10-15 sec. si se amplifica odata cu respiratia.
In urma consultari cu unealta "Autoevaluarea sanatati" de pe acest site, am constatat ca sunt predispus la urmatoarele afectiuni: Pleurezie sau Pneumotorax, de pleurezie imi este cel mai frica, deoarece este pronuntat cuvantul "cancer". Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Durerea din zona descrisa poate fi de cauza musculoarticulara, nevralgica, cardiaca sau pleuropulmonara. Cel mai probabil, pare a fi o afectiune nevralgica sau articulara- in general in aceste situatii durerea este accentuata de miscarile toracelui, de apasare. Daca asociaza tuse, transpiratii, durere in inspir profund, poate fi data de afectiuni ale pleurei sau plamanului, caz in care este necesara o radiografie.Daca apare la efort, se asociaza cu lipsa de aer, palpitatii etc- poate fi de cauza cardiaca, insa nu cred ca este cazul dvs. In aceasta situatie ar trebui facuta o electrocardiograma, o ecografie cardiaca. Sfatul meu este sa ungeti zona dureroasa cu un gel - gen Diclofenac, sa faceti masaj muscular usor si se poate ca durerea sa dispara. Daca nu, trebuie facut un consult medical, investigatii..
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Andrei141592 (acum 14 ani)

Va multumesc pentru raspunsul oferit, am sa urmez recomandarile Dv-oastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paun alexandrina georgeta (acum 14 ani)

de mica am fost cu probleme de alergie. totul venea de la mancare.am fost internata la spitalul nr,10 bucuresti pentru teste si mi s-au facut vaccinuri.trebuia sa continui dar nu am facut-o pt ca an acele timpuri nu-mi permiteam.lucram antro antreprindere unde nu puteam lipsi de la 7 la 4 dupa amiaza, timpul an care eu trebuia sa merg la doctor.sant an spania de 7 ani si ma simt din ce an ce mai rau. mi-au facut toate probele si au ajuns la concluzia ca am astma la care mi-au dat inhalator seretide si pastile singulair.dar cu toate acestea eu vad ca merg din ce an ce mai rau. Vocea de nulte ori mi mi se schimba si devine ca o raguseala.nu stiu ce sa mai fac. astept raspunsul dv-oastra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Voicu Stefan (acum 8 ani)

Buna ziua. am si eu o problema, de 1-2 saptamani intr-o seara cand eram si umpic racit, simteam ca nu trageam aer suficient pe gura si pe nas, pe gura cand trageam simteam ca nu intra suficient, si pe nas m-am ameliorat.. mi-e mie frica sa nu am astm sau alte afectiuni :( nu obosesc, nu tusesc , nu respir greu ,greu. obosesc atunci cand alerg mult asa e felu meu , sunt mai sedentar.. nu fac sport. acu 1 zi ma tinea putin in piept cand respiram, probabil ca am iesit afara in maieu scurt.. nu ma doare mereu.. ce sa fie? o inflamatie?? cum pot sa o tratez? am facut si analize trebuie sa-mi soseasca. cum v-am spus nu tusesc, doar atunci ziua umpic rau si seara dupa mi-a trecut. mie frica sa nu raman fara aer nush ce sa mai zic, va rog ajutati-ma am 15 ani, si nu vreau sa am astm sau altceva..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: