Despre insuficienta respiratorie raspuns medic

Boli respiratorii Insuficienta pulmonara Insuficienta respiratorie
Intrebare postata de luciaa cu 13 ani in urma

Buna ziua,ma confrunt de cateva zile cu o problema destul de suparatoare,nu pot sa trag aer in piept suficient,nu pot respira adanc..asta nu se intampla tot timpul,din cand in cand...de exemplu azi dimineata m-am trezit la 6 din cauza ca aveam senzatia ca nu pot respira adanc...nu ma simt rau in rest,mentionez ca in ultima saptamana am muncit fizic cam mult,ceea ce eu nu fac de obicei...sunt destul de sedentara....in afara de asta mi se usuca mucoasa nazala foarte tare noaptea si simt tot timpul in piept si pe gat o mucoasa...nu tusesc decat foarte rar sau deloc si cand tusesc simt ca se rupe mucoasa aceea...astept un raspuns de la d-voastra,daca se poate...va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

floryny (acum 13 ani)

Ar fi bine sa-ti faci o analiza la inima, un EKG sau mergi la farmacie si cumpara gingko biloba, mai ia cate o aspirina sau aspenter.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luciaa (acum 13 ani)

MULTUMESC PENTRU RASPUNS!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 Melena593114434 este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ar fi indicat sa faceti o spirometrie pentru ca este posibil sa fie astm bronsic si atunci aspirina si alte antiinflamatorii sa o accetueze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

luciaa (acum 13 ani)

Am facut o spirometrie si a iesit foarte buna....azi dimineata am fost la recoltare de sange,o sa-mi fac mai multe analize..desi cred ca e stressul...a murit mama acum 2 luni si am avut un mare soc...nu mi-am revenit nici acum...am observat ca atunci cand nu pot lua aer in piept destul,intru in panica pe moment si daca ma concentrez un pic,pot sa respir...m-a consultat un pneumolog la plamani si mi-a zis ca nu se aude nimic suspect..o sa vad analizele vineri..am facut si tiroida si calciu si colesterolul..si inca cateva..va multumesc pentru raspuns...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalin (acum 13 ani)

buna si eu am avut atac de panica si anxietate daca vrei ia id sa vbim pe mess daca doresti am multe de povestit si eu am ramas cu senzatia ca nu pot trage aer in piept bine parca din capul stomacului si nu pot sa casc parca e un nod vbim :) id: madalyyn_87

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11643391754 (acum 2 ani)

Cum pot vb cu tine despre problema am si eu la fel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SoSo (acum un an)

Salut madalin .
Am aceiasi problema ca si tine .
Te rog am nevoie de sfatul tau sa scap de chinul asta .Am incercat sa ti trimit email la madalyyn_87@ adresa_web_filtrata si nu merge
Te rog sa mi scrii pe mailul me sosobosu@ adresa_web_filtrata
O zii buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11643391754 (acum 11 luni)

si eu am aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11643391754 (acum 11 luni)

ai rezolvat ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liana (acum 13 ani)

buna ziua ,am o mica problema sper, nu pot respira adanc ,parca ma apasa ceva in capul pieptului si in spate in acelasi timp si nu pot trage aer in piept pana la capat ,ati putea sa ma ajutati cu un raspuns? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalin (acum 13 ani)

si eu am aceleasi probleme :(dak vrei vbim : madalyyn_87

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luciaa (acum 13 ani)

Am avut aceleasi simptome..am facut multe analize,spirometrie,colesterol,tiroida,vsh,electrocardiograma,toate au iesit perfect...si s-a ajuns la concluzia ca este atac de panica...medicul mi-a dat sa iau seleniu,magne B6,zinc si distonocalm...trebuie control,sa nu intrati in panica daca vedeti ca nu puteti respira adanc..asta e cheia,sa fiti calma...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu (acum 13 ani)

Buna am fibroza pulmonara si as vrea sa stiu daca exista vreun tratament ceva!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

si eu ma confrunt cam de vreo 6 luni cu o insuficienta respiratorie -chiar si cand stau pe scaun; cu cat mai mult cand fac miscare! :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale (acum 12 ani)

Totul este pe sistem nervos..eu simt ca nu pot trage aer adanc..si va dati seama ca fac asta foarte des...deci dragilor...de unde atata aer...eu am avut atac de panica...am facut tot felul de analize...totul ok...incercati niste exercitii de respiratie...aer curat...si...respirati mai mult abdominal..si nu din piept..pt ca acolo este buba...:)..va pup...o sa treaca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 10 ani)

am 25 de ani si inca din copilarie ma confrunt cu inuficienta respiratorie.uneori nu o bagam in seama alteori ma chinuiam sa trag aer in plamani si simteam ca nu reusesc sa introduc atat cat trebuie.in urma cu 7 luni am avut un atac de panica si de atunci lipsa de aer sa accentuat si zilnic ma confrunt cu insuficienta respiratorie .tin sa precizez ca am fost si la psiholog cateva luni,mi-am facut si toate analizele posibile printre care si EKG,spirometrie,raza la plamani ,tiroida si toate au iesit ok 100% sanatoasa .tot am cautat pe internet si am dat peste deviatie de sept si a gandesc sa merg sa fac un control si pt asta dar eu respir bine pe nas nu il am infundat asa ca nu prea stiu ce sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 10 ani)

am mai auzit ca problema poate fi si din cauza ca plamanii nu ar fi suficient de dezvoltati.
cand voi avea copii ii voi da sa faca un sport; macar pe perioada copilariei...
am facut radiografie si mi s-a spus ca plamanii imi sunt sanatosi. dar cu toate acestea respiratia este tot insuficienta... oare care este cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kela (acum 9 ani)

Salut am si eu problema asta nu pot respira adanc am fost la medici am totut bun dar am avut un atac de panica am 19 ani si de la 18 a inceput p***aa asta nustiu ce pot face am loat mgb6 dar nus degeaba dar va sp eu daca aveti prietena iubita petreceti mult timp cu ea va sp ca o sa uitati parerea mea va doresc sanatate si voua...:) sall

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11590703860 (acum 3 ani)

Va rogg din suflett un raspunss!! Sun foarte speriat. Totul a inceput acum sa zic 2 3 zile. De la 9 10 seara nu mai pot sa respir corect si acum este ora 1 si nu pot sa dormm. Nu pot sa respir destul cat ar trebuii si ma panichezz. Nu pot nici sa casc destul. Sfaturi cu ce as putea sa fac? Sun singur acasa si am 15 ani si simt si furnicaturi la gat la maini la picioa4e ocazional

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11592584454 (acum 3 ani)

Buna ziua, astazi am fost la urgente, am avut aceleași simptome mi s au facut toate testele, tot a iesit bine plus ca mi au facut un test de hiperventilație, si BOOM asta este la mine, cautati pe net hiperventilație si veți vedea ca are legatura cu stresul, depresia, tristețea, anxietatea, si are simptomele pe care noi toti de aici le am avut. mi s a dat o punga medicinală in care trebuie sa respir si medicamente pt calmarea respirației pe care le iau doar cand am atacul, “Atarax” - sunt in Austria, sper sa va ajute! multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2