Ce credeti ca am? raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de alexxandru cu 14 ani in urma

Tusesc de 4 luni si ceva.tusea e seaca.cateodata simt catea o durere in piep si simt ca nu mai pot sa respir.am fost la 2pneumologi, mi-am facut radiografii,analize de sange.unu mi-a spus ca e posibil sa am astm bronsic ,am lut tratament pt astm dar degeaba imi e mai rau.....adica tusesc mai rau.celalalt medic mi-a zis ca nu are cum sa am astm daca nu fac crize si ca valoriile spirometrice sunt normale.am fost si la alergolog, nu snt alergic.am lut si siropuri ,am tinut cura cu oua de prepelita ,antibiotice dar nu au nici un efect....va rog ajutati-ma si pe me!! .ce sa mai fac????daca cunasteti vreun medic bun scrieti_mi pe [email protected] sau dati un beep la 0766638186.ajutati-ma va rog..!!!!va multumesc mult!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Anca Ioan MDr. Anca Ioan este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Din ceea ce descrieti pare sa fie un reflux gastro-esofagian asociat (sau nu )cu o hernie hiatala sau cu un diverticul esofagian. Cel mai bine ar fi sa va adresati unui gastro-enterolog care va stabili daca e nevoie de un tranzit baritat sau de o endoscopie digestiva superioara care sa stabileasca cu precizie diagnosticul. Daca e vorba deoar de un reflux gastro-esofagian, tratamentul cu blocante ale secretiei acide se face numai la indicatia medicului, e de lunga durata si trebuie asociat si cu regim alimentar specific. Mergeti neaparat la un gastro-enterolog si apoi si la un ORL-ist pentru a evalua eventualele leziuni din sfera ORL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

ana brieta (acum 14 ani)

as dori sa mi se spuna mai multa despre bronsiectazie si cum se face terapia pt a elimina secretiile si eventual un loc unde se face astfel de teapie cluj va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

cauzele de tuse seaca pot fi multe si anume: sfera digestiva, ORL, cardiaca sau pulmonara. Daca dupa sprayuri nu v-ati simtit bine, atunci ar fi indicat sa faceti un consult la medicul gastroenterolog sau ORL-ist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria S (acum 14 ani)

Buna! va rog sa ma ajuti sa descopar ce am. Am avut pneumonie cu lichid, am fost internata, la externare nu sa mai vazut nimic la raze. In schimb simt o durere groaznica in spate in partea stanga cand stau pe spate. Nu pot sa stau mai mult de 5 - 10 min, dar cand ma intorc pe o parte nu ma mai doare. Repet, ma doare doar cand stau pe spate. Am fost din nou la raze si mi-a spus ca am spondeloza si cateva inele tasate. Va intreb, durearea provine de la spondeloza sau am altceva ? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 8 ani)

tuse seaca de la paraziti intestinali.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: