Am probleme la plamani ? raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de Sebylyca cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Rog un doctor specialist sa ma ajute. Am facut astazi un control de rutina la plamani si mi-au spus ca sunt putin incarcati, dar totul este OK. nu mi s-a pus nici un diagnosti sau ceva. Imi poate explica cineva pe inteles ce inseamna "incarcat". Nu mai fumez de o luna, inainte fumam un pachet la 2 zile, nu tusesc. Poza o gasiti la profil. Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Termenul de plămâni încărcaţi semnifică prezenţa secreţiilor bronşice. Dacă v-aţi lăsat de fumat, aceste secreţii se vor elimina în timp, cu condiţia ca să nu se fi instalat deja bronşita cronică

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Sebylyca (acum 12 ani)

Multumesc. Exista vreun motiv sa ma ingrijorez, trebuie urmat un tratament de specialitate ? Pot continua activitatile fizice(alergari si sala)? Exista sanse de vindecare ?
O seara buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar trebui sa reveniti la medicul specialist care v-a spus ca aveti plamani "incarcati3 si sa-l rugati s ava explice ce inseamna. Si dansul este in masura sa va prescrie si un tratament corespunzator. Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sebylyca (acum 12 ani)

Mi-a spus ca nu este nici o problema, dar filmul ma cam ingrijoreaza de aceea am apelat si la alt specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Am inteles. daca doctorul a spus ca nu este nici o problema, atunci nu trebuie s ava ingrijorati. Este bine sa consumati multe lichide pentru ca secretiile bronsice sa fie cat mai fluide si sa se elimine mai usor. de asemenea, puteti consuma ceai cu actiune expectoranta care sa faciliteze eliminarea secretiilor. Periodic puteti face cure cu medicamnete cu actiune expectoranta (sunt multe naturiste) si cele care cresc imunitatea (baraka, etc). Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sebylyca (acum 12 ani)

Imi cer scuze ca insist, dar imi puteti spune ce ceaiuri recomandati si ce medicamente naturiste cu actiune expectoranta recomantati. Deasemenea va rog sa imi spuneti daca pot cantinua exercitiile fizice,(pentru slabire) ideea este ca obosesc repede, dar de tusit nu tusesc.
Multumesc, va sunt vesnic recunoscator pentru raspunsuri, dar sunt cam panicat de situatie, iar medicul de familie este in concediu pana luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

La plafar gasiti ceai expectorant. Ca medicamente naturiste este stodalul, sirop, cu actiune foarte buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: