Trebuies sa ma sperie??? raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de teia cu 14 ani in urma

Ficat normal,ecostructura discret heterogenia,micronodular .,ce inseamna asta?ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ecostructura discret (probabil) hiperecogena = incarcare grasa, aspect micronodular - modificarea ecostructurii ficatului. Trebuie sa faceti analize de laborator care sa exploreze functia hepatica si profilul lipidic. Nu ati mentionat daca suferiti de o afectiune cronica hepatica - hepatita cu virs B, C? Consumati alcool?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

teia (acum 14 ani)

Buna ziua.
Da ,in urma cu 8 ani am fost diagnosticata cu virus B,dar incarcatura virala nedetectabila.Toate ecografiile facute aratau ficat cu dimensiuni normale,pana anul trecut La ultima ecografie facuta in España unde locuiesc,sta scris;ficat de marime normala,ecostructura discret "heterogenia"/micronodular ce sugereaza discrete schimbari de hepatopatie cronica.nimic de "hiperecogena".Colecist de marime mica.Am facut analize de laborator,rezultatul o sa l stiu in luna mai cand am programare la medic.In aprile sunt programata si pt o endoscopie.
Medicul de aici nu mi recomanda tratament naturist,doar mancare fara grasimi,odihna dar continuand sa lucrez si multa liniste.In mai imi va spune daca trebuie sa fac o biopsie,
Am uitat sa va spun ca in tot acest timp TGP si TGO au valsat intre 80 si 200.
Va multumesc f mult si astept noutati.
jeni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ac***a in vedere valorile crescute ale transaminazelor (TGO si TGP) precum si aspectul ecografic micronodular ar trebui luata in discutie punctia biopsie hepatica in vederea instituirii tratamentului corespunzator. Regimul si stilul de viata trebuie respectat cu strictete. Reveniti cu rezultatele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teia (acum 14 ani)

Care este regimul pe care trebuie sa l tin ?
Va multumesc f mult!
Nu va puteti imagina cata afectivitate imi transmiteti,la fiecare raspuns al dumneavoastra simt cum se regenereaza ficatul.

.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Alimente permise:
- Carne sp***a pui, vita, peste, fiarta sau gratar
- Supa zarzavat sau carne sp***a
- Branza sp***a
- Ou fiert
- Ulei crud, unt, margarina
- Legume si fructe crude sau fierte, functie de toleranta
- Dulciuri neconcentrate: placinte, budinci, prajituri de casa, biscuit, piscoturi
- Condiment vegetale
- Bauturi: lapte, ceai, cacao, cafea sp***a, suc fructe, apa plata sau minerala, functie de toleranta
Alimente interzise:
- Carne grasa de gaina, vita, porc, peste, afumaturi, rantasuri, mezeluri, carnati, carne conservata
- Supe carne grasa
- Branzeturi grase, cascaval, branza topita, branza cu mucegai
- Ou prajit
- Ulei prajit
- Dulciuri concentrate in exces- ciocolata, crème, prajituri comert
- Condimente si sosuri din comert
- INTERZIS ALCOOLUL, INCLUSIV BEREA FARA ALCOOL

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teia (acum 14 ani)

O sa revin imediat ce apar analizele.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iscu mirela (acum 13 ani)

am fost ieri cu mama la analize si i a zis ca are hepatopatie cronica. puteti sa mi spuneti ce inseamna asta? i a dat sa tina regim si o punga de medicamente(48 de ani)
s a speriat si nu stie ce sa mai zica.
ast un ras

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu,38ani (acum 13 ani)

Am fost diagnosticat cu hepatopatie cronica. Ce inseamna asta , ce trebuie sa fac , ce am voie sa mananc ? Va rog sa-mi raspundeti,daca stiti raspunsul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana (acum 10 ani)

Buna seara. Am 62 de ani. Am facut ecografie abdominala generala. Ma intereseaza ce probleme am la ficat?
- Ficat: LS:53 mm, LD:141 mm. Structura: contur microboselat, micronodular. Colecistectomie. VP:11 mm, CBP:4 mm.Pancreas: omogen. RD: microcalculi: 2 mm, RS: microcalculi: 2 mm. Splina: 8,7 cm, omogen. VU: plina, transsonic. Uter: dimensiuni reduse, fara ascita. Concluzie: Ficat micronodular, microlitiaza renala.

Analize de laborator:
VSH: 24 mm/h
VDRL: negativ
Uree: 4.77 mmol/L
Creatina: 0.89 mg/dl
TGO: 28 U/L
TGP: 35 U/L
Glicemie: 6.23 mmol/L
Ex. urina: Ubg: 35 mmol/l, sediment - frecv.cel. epit. plate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teia (acum 9 ani)

Intre timp am facut un tratamient cu interferon alfa pegylat 2b,un an,acum ficatul meu arata asa "parenquima hepatico marcadamente heterogeneo ,de contronos discretamente nodulares,sin evidencia de lesiones focales",inainte arata "ecostructura discret heterogenia,micronodular",sa inteleg ca nu are cale de intors si nici de oprire?Interferonul nu m a ajutat ,transaminazele nu scad,si a mai aparut un virus D.Ce ar mai putea ajuta ficatul meu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: