Tratament fiere raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de claudia238107520 cu 14 ani in urma

Buna seara. in urma unei ecografii mi s-a descoperit fierea foarte marita si plina cu "namol" si in plus o formatiune solida de 47mm la ficat. as dori sa aflu ce tratament medicamentos(in principiu) ar fi indicat pentru aceste probleme. este posibil ca fierea care nu functioneaza corect sa fie cauza problemei descoperite la ficat? va multumesc (am atasat si rezultatu ecografiei)

Fisiere atasate (1)
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ar trebui sa faceti tomografie computerizata abdomen pentru stabilirea tipului fiormatiuniii solide de la nivelul ficatului, orice formatiune, nodul localizata in ficat trebuie investigata si tomografic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

valentina (acum 14 ani)

o formatiune solida la ficat depistata in urma unei ecografii poate fi o acumulare de colesterol? (la analize medicale colesterol in sange=360). sau ce ar putea fi acea formatiune solida din punct de vedere teoretic, fara efectuarea unei tomografii.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

O formatiune solida prezenta in parenchimul hepatic poate fi tumora benigna/maligna:
- tumori benigne - hemangiom (capilar sau cavernos), nodul de regenerare, steatoza focala, adenom, hiperplazie focala nodulara, lipom, hemangioendoteliom, hamartom
- tumori maligne:hepatocarcinom, carcinom fibrolamelar, colangiocarcinom periferic, hemangiosarcoame, hepaoblastom, etc....
Este necesara efectuarea tomografiei computerizate pentru descrierea formatiunii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 14 ani)

sotul meu acuza zilnip***andispozitie sub coasta dreapta,umflare a ficatului dupa orice mananca.ce poate fi ,pietre la fiere sau probleme cu ficatul?deocamdata nu a facut nici o investigatie.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Fara examinarea clinica, Analize de laborator si +/- ecografie abdominala nu se poate stabili un diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatiana (acum 14 ani)

de citeva zile simt amar in git,dupa orice inghititura se simte amarul mai intens.Ce poate fi?
mersi anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 14 ani)

incearcä cu Colebil, sau intreabä la farmacie pt.ceaiuri. Din cauza stresului, mincare grea sau alcol s-a deranjat echilibrul din zona ficat-fiere-stomac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Este nespecifica simptomatologia pentru a fi incadrata intr-un diagnostic. trebuie sa va examineze medicul si in urma examinarii obiective se vor stabili investigatiile necesare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 13 ani)

de o saptamana si ceva am un amar in gura si durere sub coasta dreapta ar putea fi de la fiere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Durerile din dreapta pe care le acuzati pot fi date de o boala de ficat, colecist (fiere) – cel mai probabil, rinichi, unghiul drept al intestinului gros, duoden, stomac, coloana sau perete abdominal. La randul lui, fiecare dintre aceste organe poate avea mai multe boli care se pot insoti de dureri. Doar examinarea directa si investigatiile pot preciza in cazul dvs cauza durerilor, ce investigatii trebuie facute si ce tratament si regim alimentar trebuie urmat. Altfel, puteti lua orice medicament impotriva durerii, cu ameliorare pasagera, dar cu continuarea evolutiei bolii, iar in momentul in care boala va evolua si nu va mai raspunde la medicamentele pe care le luati, va veti duce la medic.De aceea, daca doriti un diagnostic corect si complet, parerea mea este ca ar trebui sa faceti unele explorari – ecografie abdominala, eventual colonoscopie, pentru elucidarea cauzei simptomelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costel (acum 13 ani)

ce tratament este cel mai bun fiere marita ? multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Respectarea orarului de masa.
Alimente permise:
- Carne: sp***a de pui, vita, curcan, peste (cod,salau, pastrav,stiuca,ton,crabi, raci), inima, rinichi, mezeluri de pui
- Lactate: lapte degresat, iaurt degresat, branza de vaci sp***a
- Ou: fiert.Atentie la galbenus care e contraindicate in afectiunile biliare.
- Supe: de zarzavat sau carne sp***a
- Paine: veche de 1 zi, prajita, pesmet, paine graham
- Grasimi: ulei masline, floarea-soarelui, porumb, unt, margarina
- Legume: verzi sau lemnoase, preparate termic (sote, piure), fara coaja sau seminte
- Fructe: bine coapte sau preparte termic, fara coaja sau seminte
- Dulciuri: zahar, miere, marmelada,gem, jeleu, biscuiti, placinte , tarte sau budinci facute in casa cu putine oua sau grasime
- Condimente: vegetale neiuti
- Bauturi: ceai, cafea sp***a, suc fructe sau legume, lapte cu cacao degresat, apa plata
Alimente interzise:
- Carne: grasa de gaina, vita, porc, rata, gasca, prajeli, afumaturi, rantasuri, tocaturi, mezeluri grase sau condimentate, peste gras (somn, sardele, heringi, nisetru, cega)
- Lactate: branzeturi grase, cascaval, branza cu mucegai, branza topita, smantana
- Ou: prajit, omleta
- Supe: de carne grasa, de oase, drese cu smantana
- Paine: proaspata
- Grasimi: untura, slanina
- Legume: fasole, mazare, soia
- Fructe: necoapte, cu coaja sau samburi
- Dulciuri: ciocolata, bomboane, tort, aluaturi prajite (gogosi, clatite)
- Condimente: iuti- ardei iute, ceapa, usturoi, boia,hrean, mustar, sosuri din comert, maioneze, otet
- Bauturi: INTERZIS ALCOOLUL, cafea , bauturi carbogazoase
Interzis fumatul
Mesele vor fi mici si dese
Regimul va contine aprox 2500 kcal/zi din care 30% vor fi protein, 30% lipide si 40% glucide (cu o ratie de 250 g glucide in caz de diabet zaharat tip 2).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

otilia (acum 12 ani)

si mama are probleme cu fierea si exact ca tine a spus doctori ca are o fiere lenesa si ca este plina de namol acum face tratament cu Triferment,Fiobilin,Omeran,antibiotice si ceai pt fiere ce sa zic este un pic mai bine dar nu excelent sincer nu cred ca scapa de operatie daca poti sau puteti sa ma sfatuiti cu un tratament care a dat rezultate va rog sa-mi spuneti si mie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TATIANA (acum 12 ani)

de mult timp m dureriin partea dreapta sub coasta.la ecorafie sa depistat o formatiune nodulara pe peretele medial al colecistului de4.5 mm.fara calculi.durerile persista si simt bila marita.la analize mi-au spus ca este si o steatoza hepatica.ce ma sfatuiti sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 11 ani)

Unchiului meu i s-a gasit piatra la fiere, trebuai sa se opereze. Cineva i-a recomandat o reteta naturista, unde chiar a dat roade. Timp de 48 de ore nu se bea apa, suc sau alte bauturi si nu se mananca nimic. In toata aceasta perioada se bea 1/2 l ulei de masline cu 1/2 l zeama de lamaie cam 2 kg de lamaie pentru a obtine 1/2 l zeama de lamaie). A eliminat 6 pietricele de dimensiunea unei gamalii de chibrit si restul ce mai era in fiere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 11 ani)

otilia si eu am avut aceiasi problema ca mama ta si am reusit sa scap de boala intr-o singura zi,sfatul l-am primit de la medicul de familie. Tratamentul consta in ulei de masline , zeama de lamaie si un ceai diuretic,incepi cu o gura de ulei 15min.stai intinsa in pat pe partea dreapta dupa care iei o gura de zeama de lamaie si din nou 15 min pe partea dreapta si tot asa pina ajungi la ocescuta de cafea de ulei si o cescuta de zeama delamaie (eu atat am reusit deoarece nu suport uleiul de masline) si la sfarsit bei un ceai diuretic .Sa stii ca pina seara am eliminat si m-am ingrozit ce am vazut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BABA DOCHIA (acum 11 ani)

SINGURUL LUCRU CARE TE FACE BINE ESTE SA TI REGIM SEVER PINA LA SFIRSITUL VIETI, DACA NU ZEAMA DE CUTIT DE LA DOCTORUL CHIRURG

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petric Aurelia (acum 11 ani)

Am o fiara in forma de para si ma doare in fiecare dimineata undeva sub coasta, am varsaturi si uneori diaree. La consult ecografic mi s-a spus ca este putin deformata fiara si atat.
Intrebare ... ce as putea sa fac mai amanuntit si ce specialitate (interne , chirurgie ??? ) se ocupa de fiere.

multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

In urma unei ecografii mama mea a fost diagnosticata cu litiaza biliara ,pietrele fiind de aprox.10 mm si i s-a prescris ursofalk ,rowachol , spasmomen si ceai ptr fiere si rinichi. La ecograf i s-a spus ca ar avea "mâl" la fiere. La o zi dupa administrarea tratamentului a inceput sa ameteasca foarte tare si sa aiba dureri la rinichi. De curiozitate m-am uitat pe prospect la medicamente iar la rowachol am obs ca e interzisa administrarea ptr litiaza biliara. Care e cauza ametelilor si durerilor ¿ sa consult si alt medic ¿ va rog dati-mi un sfat . Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sima Florentina (acum 10 ani)

Va rog, ce regim trebuie sa tin, pentru o fiere marita?Ma simt rau de 5 zile.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2