Sindromul ascitic (acumularea de lichid in abdomen)

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Am facut punctie la ficat pt tratamentul cu interferon si dupa aceasta am avut dureri mari in zona abdominala . Doctorul care m-a tratat a spus ca aceste dureri survin de la faptul ca dupa punctie m-i s-a varsat in abdomen putin lichid din ficat.de atunci asta insemnand vreo trei saptamani tot mai am dureri nu la fel de mari ca la inceput dar tot ma doare cand si cand.aici ar putea fi vorba de ascita s-au de alt lucru care ar putea duce la ciroza hepatica? mentionez ca am facut puctia pentru a urma un tratament cu interferon pt hepatita c.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

alin58 (acum 16 ani)

Dupa punctie, in cazul meu, durerea a persistat vreo luna iar senzatia de jena in partea dreapta vreo 3 luni. Daca aveai ascita, insemna ca ai un inceput de ciroza, prin urmare nu ti se mai intocmea dosar pt. interferon.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mama mea are hepatita cronica virala C si vreau sa stiu cat de grav este sa ai si lichid de ascita in cantitate mare perihepatic, in etajul inferior abdominal si perisplenic.va rog mult sa imi raspundeti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mama mea are ciroza toxica si intra in come si mia zis ca se numeste encefalopatie de gradu 2 .Pe data de 27-01-2009 am internato in coma si sea revenit am internato la 1 si un pic si la ora 2 stia tot tot a fost bine si frumos .Duminica pe data de 15-02 -2009 i sa facut rau dinou am chemat medicu de garda sa uitat la ia si ia luat analize ia facut doua furesemide, ia facut clizma ,ia bagat albumina,arginina monitol pentru oxigenare creierulu cand ia venit rezultatul avea 208 amoniacul ma luat doparte si mia zis ca nu mai are ce sai fac ca moare.Am stat toata noaptea linga ia si luni cand a venit medicu care se ocupa de ia a venit sa uitat in salon si a spus ca vine mai tarziu dupa ce isi consult pacienti ca mama nu era grav in sfarsit la 10 a venit si a zis ca marti cand a plecat ea totul era bine si acum ce sa intamplat?asta find luni 16-02-2009 a inceput sa bage la gru glucoza,albumina,arginina,si multe altele si mia zis ca trebui sa o duc la terapie intesiva si am refuzat ca mia zis ca chiar de o duc acolo ia tot moare la terapie cand a ajuns mau intrebat cei de acolo de cand sufera de diabet?si leam spus ca mama nu are diabet si cei de acolo miau spus ca are diabetul 700 am luato acasa luni 16-02-2009 la ora 6 seara si miau spus ca nu ajung cu ia pina acasa vie,am ajuns acasa am stat toata noaptea linga ia a doua zi mam dus si am cumparat tot de inmormintare.SURPRIZA mama sa ridicat din pat marti sora mea facuse cumparaturile de inmormintare si mama vroia sa faca baie iam facut baie a micat marti la fel miercuri mama face mincare si azi la fel face mincare find data de 03-03-2009 ce sa mai cred si ce sa fac?bine e pe scurt ca mai e de spus

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11616860941 (acum 3 ani)

Sunt purtătoare de virus B & C
Dara probele hepatice îmi. Sunt bune
Ce ar trebui sa ia pt a mai diminua din valorile care miau esit la virus B câte are o valoare de 99,87
Si virusul C cu o valoare de 2,10.
Va rog aștept un răspuns...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: