Raspuns la un raspuns raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de Ragiani cu 10 ani in urma

Draga Domnule Doctor in medicina Constantin Rusu, ma vad obligat ca si cititor si utilizator al curelor naturiste si naturale, cat si ca utilizator al sistemului medical traditional si ca autodidact si individ deschis la minte,sa imi cer scuze pentru interventia Doamnei Rodica, interventie care v-a ofuscat cum se vede,dumneaei ne mai adaugand si o argumentare la alternativa naturista. Eu va inteleg foarte bine ofuscarea, tinand cont de anii petrecuti in facultatea de medicina pe care nu vreau sa nu vi-i recunosc, si cei de experienta acumulata in practicarea acestei nobile meserii care aduce necontestabile ameliorari ale sanatatii umane si rezolvarea unor cazuri de viata si de moarte. Totusi, postand aici in modul in care ati facut-o, odata dur si a doua oara ironic, ma simt obligat sa va raspund intr-un mod cat se poate de respectuos, ca santeti un om c***aut unui singur sistem, fara deschidere de orizonturi catre alte alternative, care sa nu uitam, sant cele care au pus bazele medicinei moderne si anume metodele ancestrale naturale si naturiste. Santeti un tip limitat doar pentru o viziune. Tinand cont ca avem acest mod de a se informa , de a discuta, si de a afla solutii naturale ale unor probleme care macina spiritul oamenilor, si anume internetul, o alta metoda netraditionala de a afla si altceva decat ni se impune cu mass-media si resursele de informare traditionale, ar trebui sa fiti mai deschis la cerebel si sa va informati si d-voastra, caci nu existe o singura cale in rezolvarea problemelor de sanatate, asa cum v-a initiat sistemul din care faceti parte. Eu credeam ca omul este inteligent si nu se limiteaza la ceva impus, asa cum era odata. Dar din cate am vazut aici, D-voastra santeti un exemplu al acestui tip si nu acceptati si alte solutii decat ceea ce vi s-a inoculat, ceea ce nu este rau deloc, dar sa nu ne limitam numai la asta. Mai cititi, mai informativa D-nule Doctor in medicina, ca aveti de unde, cu atatea resurse netraditionale de informatie. D-nule Doctor in medicina, cunosc cazuri grave, intamplate in familia mea, cu diagnostic de hepatita C in ultimul stadiu cu indicatii de tratare cu citostatice, ceea ce a inrautatit cumplit starea pacientului, acesta din urma hotarandu-se sa opreasca tratamentul otravitor si dupa multe cautari, aplicand metode-cure naturale a reusit sa inverseze procesul de distrugere a ficatului, chiar sa ajunga la o stare a lui aproape normala, iar acest rezultat fiind oficializat chiar de medicul care a pus diagnosticul si care a dat tratamentul, el, ramanand cu gura cascata atunci cand a vazut rezultatul, cum ca acel ficat si in general starea sanatatii mamei mele a revenit la normal, neexplicandu-si cazul. Acum, mama mea dupa acei ani de zile de suferinta cand medicul nu prea ii mai dadea sanse de "lunga durata", este bine mersi (pe romaneste, pe franceza:merci), nu mai are probleme, facand controale periodice, si bineinteles ac***a un stil de viata cat mai natural cu putinta. Va mira ca exista si alte solutii? Luand cazul meu, acuma, depistat cu 2 pietre, nu mai dau detalii, cu recomandare de cutit, negand acest procedeu, urmand cura cu ulei de masline, suc de lamaie si solutie cu apa si sulfat de magneziu (sare amara sau sare Epsom), am reusit sa elimin acele pietre, dovada facand controlul ulterior la acelasi medic, care la fel a ramas cu gura cascata. Explicatii aveti D-nule Doctor in medicina, la aceste rezultate extraordinare, iesite din comun din punctul de vedere al medicinei traditionale moderne ? Ati uitat de unde ati plecat Doctore, ati uitat de mama noastra Natura, ati uitat de umanitatea care ar trebui sa ne caracterizeze, si ati uitat ca baza, originea meseriei pe care o profesati, este natura, plantele, si experienta stramosilor nostri care se vindecau cu ele. Curatarea ficatului si a sistemului diigestiv, prin cai naturiste, este primordiala, deoarece ficatul este al 2-lea organ ca importanta in organismul uman dupa creier, si sanatatea lui influenteaza absolut buna functionare in restul corpului uman si chiar rezolvarea problemelor de orice natura, pana chiar si la cancere. Deci in concluzie, incercati sa mai cititi sa va informati si din alte surse si acceptati ca la metodele pe care le stiti d-voastra, cum le-ati invatat, mai sant si alternative mult mai sanatoase si cu rezultate benefice folosind natura, si nu cutitul cum recomandati d-voastra. Dar poate o stiti prea bine si d-voastra, numai ca nu puteti sa recomandati si sa recunoasteti si alternativa la medicina moderna, acest lucru, cum spunea D-na Rodica, neaducandu-va nici un beneficiu financiar. Deci ori santeti un om al sistemului , al banului, ori santeti un ignorant, un conservator (fara alte orizonturi deschise) a ceea ce v-a invata facultatea si atat. Cu mult respect, va saluta un om vindecat...si altfel, Razvan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

1.Nu sunt doctor in medicina; sunt medic;
2.Daca un strop de ironie a declansat un astfel de raspuns-fluviu (in care, pe alocuri, trebuie sa marturisesc ca am facut eforturi mari sa nu ma inec), ma gandesc cu groaza la ce ar putea urma dupa o eventuala replica. Totusi, din respect pentru dumneavostra, am sa incerc sa lamuresc cateva lucruri:
a.Intrebarea initiala mi-a fost adresata in calitate de medic; ca atare, am incercat sa raspund in limita competentelor mele;
b.Nici un medic onest nu va pretinde ca detine raspunsurile ultime; totusi, dupa cateva sute de ani de medicina, s-au cernut cateva lucruri - nu foarte multe- fara de care societatea, asa cum o stim azi, (inclusiv atotstiutorul domn Google) e foarte posibil sa nu fi existat.
c.In privinta ignorantei, da, pledez vinovat; cu cat aflu mai multe lucruri, cu atat imi dau seama de amploarea ignorantei mele. In aceasta privinta, dati-mi voie sa marturisesc ca senzatia de infailibilitate pe care mi-o lasa apostolii medicinii alternative e cel putin descumpanitoare.
d.Eu cred ca unul din lucrurile care ne desparte este intelesul diferit pe care il acordam notiunii de dovada: pentru dvs e suficient un singur caz pentru a trage concluzii; in medicina, o concluzie se trage dupa studii de zeci de ani, pe sute de milioane de persoane (exemplul cel mai elocvent este hipertensiunea arteriala; exista astazi pe piata o multime de tratamente "naturiste" pentru tensiune, dar putini stiu ca pe la inceputul secolului trecut tensiunea crescuta nu era considerata boala; a fost nevoie de primul studiu stiintific din istoria medicinii pentru a dovedi ca hipertensiunea ucide si trebuie tratata).

Una din marile enigme pe care nu am reusit sa o dezleg este de ce producatorii de "medicamente naturiste" (o piata, inteleg, foarte profitabila) nu publica un singur studiu riguros privitor la eficienta produselor lor (ca sa fiu corect, au inceput sa apara studii asupra suplimentelor vitaminice si acizilor grasi omega 3; spre dezamagirea fanilor, nici unele nu au dovedit efectele scontate; dimpotriva, unele vitamine in exces au crescut incidenta anumitor tipuri de cancer).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

Ragiani (acum 10 ani)

Multumesc ca ati avut amabilitatea de a-mi raspunde. Intrebare : De ce apare inaintea numelui dvs. titlul de Dr. (doctor) daca pretindeti ca nu santeti doctor , ci medic. Din cate stiu eu Doctor este un titlu onorific, cum este si titlul de Doctor Honoris Causa, etc. Nu am generalizat deloc, si nu am negat nici un pic beneficiile medicinii traditionale, ci am spus ca ar trebui sa fiti mai deschis si la medicina alternativa. Se poate practica in paralel in simbioza cu cea traditionala, bineanteles dupa aprofundarea celei de-a doua, ca pe prima banuiesc ca o stapaniti.Si nu fac o generalitate dintr-un singur caz, ci am exemple cu sutele de reusite ale celei de-a doua practici. Intr-adevar pe baza fricii oamenilor si a ignorantei lor si a disperarii lor, sant multi sarlatani, escroci, care profita luandu-le banii. Aici in exemplele pe care vi le-am dat nu are nici o legatura cu umplerea buzunarelor unora, caci metodele aplicate cu ajutorul plantelor nu a facut profitabila visteria nici unui tip de escroc, pentru ca produsele sant procurate independent de ei. Probabil ca aveti o viziune falsa si in acelasi timp reala asupra acestei piete, dar nu trebuie generalizat ca am fi escrocati de acesti indivizi, caci nici macar nu am apelat la ei, obtinandu-mi produsele pe cont propriu, daca intelegeti ce vreau sa spun. Ceea ce m-a deranjat a fost ironia cu care ati raspuns unei persoane de pe site (forum) si in plus ce ma deranjeaza este ca va faceti treaba in paralel , in colaborare cu industria farmaceutica la care banuiesc (poate gresesc) aveti cota. Este logic, nu vedeti ? Se tin sub "cheie" prin dezinformare si prin ridicol si prin propaganda unora, toate celelalte alternative la sistemul din care faceti parte. Sa nu credeti in beneficiile naturii este una, dar sa le negati in modul in care o faceti este alta si este dovada "vanzarii sufletului diavolului". Nu mi-ati raspuns la intrebarea in legatura cu cele 2 cazuri expuse de mine anterior. Aveti vreo explicatie ? Ca doar nu este o minune. Eu nu cred in minuni. Sceptic am fost si eu, dar pana nu am vazut nu am crezut. Si acuma cred.Ati auzit de Andreas Moritz ? Dati o cautare pe Youtube sau pe Google si aflati despre un om care a studiat toata viata lui metodele alternative, si anume vindecarea naturala, reflexologia, presopunctura, caile energetice, etc. Doar asa ca lectura sau ca imbogatirea culturii generale. Lasati-i pe cei care fac afaceri din c***aa a TOT FELUL DE LEACURI, NU DESPRE ACESTIA ESTE VORBA.Corpul uman este o masina perfecta, care proprietati nebanuite de autocuratare si vindecare si fara chimicalele pe care le prescriti Dvs. In incheiere vreau totusi sa va multumesc pentru raspunsul dat si atentia adusa comentariului meu. va doresc o zi buna si mai multa intelegere in ceea ce priveste deschiderea catre alte solutii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita enache (acum 10 ani)

Sunteti extraordinar,dle Ragiani.Aveti perfecta dreptate.Atunci cand diagnosticul este ,,batut in cuie'''''''' medicii nu fac altceva decat sa degaje sentimentul de plictiseala si sa interzica o alternativa .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ragiani (acum 10 ani)

Multumesc D-na Luminita,pentru parerea dvs.Dupa cum vedeti, au trecut 9 luni, de cand acest Domn Doctor nu a mai dat recurs la, sau nu a mai raspuns la ultima mea interventie. Dar ce sa-i faci, poate s-a lasat "batut" ne mai ac***a alte argumente. In concluzie, nu trebuie sa ne lasam invinsi de titulaturi, si sa acceptam tot, cu ochii inchisi, ce ni se impune de un anumit sistem, caci santem fiinte inteligente, ca doar ne numim oameni, si avem , sau ar trebui sa avem curiozitatea de a cunoaste sau "foamea" pentru cunoastere, iar a fi curios, e o dovada de inteligenta, caci din curiozitati, s-a ajuns la progres.Eu nu fac aici polologia medicinii alternative, si sa neg medicina traditionala, dar sa fim deschisi si sa le utilizam pe amandoua in simbioza, caci nu se poate una fara alta. Dar anumite interese, fac de asa natura, incat sa isi impuna anumite sisteme muritorilor de rand, cum ca ar fi solutii absolute, si ca numai, urmand sistemul ad-literam, se va rezolva vreo problema. Nu, nu sant de acord, caci natura si corpul uman sant atat de mult in simbioza, caci nu se poate unul fara de altul. Asta ne-a dovedit-o istoria. Dar ce sa-i faci, interesele de tot felul, acopera ,sau vor sa acopere logica vietii si sanatatii, in general, impunand, chiar daca cuvantul e dur, o singura cale celor multi (turma) o singura alternativa de vindecare, si nu numaii in sistemul de sanatate, ci si in general, in toate sistemele.Trebuie sa fim deschisi la minte, si curiosi si autodidacti, caci doar asa vom avea mai multe raspunsuri, deci mai multe alternative. O zi buna si multa sanatate va doresc, Ragiani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

urmuz (acum 10 ani)

Stimata doamna Enache, aflati ca si eu sunt un admirator al domnului Ragiani. Imi place verva (un pic obositoare) a raspunsurilor sale ; imi place felul in care stie sa puna la punct acesti doctori cu ochelari de cal. Totusi, am o singura nelamurire: ce-i aia polologie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ragiani (acum 10 ani)

Pentru @urmuz@ : Am gresit cuvantul, polologhie vrand sa spun, care vine de la poliloghie , care inseamna : expunere foarte amplă și confuză; vorbărie. Imi cer scuze pentru greselile de exprimare, dar va multumesc pentru aprecieri. O zi buna !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

urmuz (acum 10 ani)

In cazul asta propozitia "eu nu fac polologia medicinii alternative" nu are nici un sens. Mai curand cred ca ati vrut sa spuneti apologie (elogiu, lauda exagerata). Domnule Ragiani, va rog sa va reveniti si sa va recapatati proprietatea cuvintelor, pentru ca imi pun mari sperante in dumneavoastra in lupta cu medicina moderna. Sunt convins ca stiti ce arma redutabila este o exprimare clara si corecta intr-o lupta de idei. Cu stima, Urmuz.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ragiani (acum 10 ani)

Domnule Urmuz, apreciez mult spiritul dvs. pentru acuratetea exprimarii si nu am sa incep sa tin o poliloghie in ceea ce priveste scuza in legatura cu eroarea pe care am facut-o si recunosc ca aveti dreptate in ceea ce priveste cuvantul "aplologie"care merge bine si se potriveste contextului ideii pe care am vrut sa o exprim. Dar in graba scrierii am confundat cuvantul, dar, care daca stati si va ganditi, ar merge in contextul respectiv, daca vreti, adica nu am sa va tin eu o teorie o vorbarie in ceea ce priveste medicina alternativa. Pana la urma tot am gasit o scuza, dupa cum vedeti. Dar ca sa stiti, eu nu am plecat in vreo cruciada contra unor "anticristi in alb" (eufemistic vorbind), si nu sant in razboi cu nimeni , ci doar mi-am exprimat parerea mea simpla, asa cum o vad eu. Asta nu inseamna ca si am dreptate neaparat din punctul de vedere al unora. A fost o opinie si am socotit ca trebuia sa-i dau un raspuns acelui Doctor care ne ironiza si ne trata cam de babe si mosi batrani si p***a . Cam atat aveam de spus. Mersi inca odata pentru dialogul facut cu dvs. O zi buna.
P.S. Tocmai am verificat de greseli textul, si am facut corectarile de rigoare. Sper sa fie OK.
Ragiani (pentru prieteni, Razvan)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

@Ragiani:
1.sper ca faceti deosebirea intre ironie si insulta;
2."mosi batrani" este pleonasm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ragiani (acum 10 ani)

Doctore cred ca v-ati gresit cariera. trebuia sa va faceti profesor de literatura, ca vad ca n-aveti alt argument decat sa va agatati de lucruri nesemnificative. Si aflati ca, in limbajul ne-academic, adica in limbajul de zi cu zi, in regiunea mea se mai spune si mos batran sau baba batrana, dar astea sant lucruri cum spuneam mai sus, fara importanta, caci nu am pretins nicicand ca as fi vreun erudit al naratiunii si scrierii academice.Mai ales ca aici nu e un loc de analize literare, ci un schimb de opinii, si cred ca ne facem intelesi cu limbajul nostru, chiar daca pentru dta. exista pleonasme si alte anagramisme. Nu asta este scopul discutiei, dar ce sa-i faci, asa "este unii", se baga in seama fara sa fie invitati, si chiar daca nu sant, macar sa scrie la subiect. Ironie, insulta, ce mai conteaza, oricum mi-am facut o idee despre d-ta.Sanatate, ca-i mai buna decat toate !!!
Ragiani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

La subiect:
Nu orice anomalie necesita tratament ; pretentia de a trata TOTUL este nejustificata; de exemplu: chisturile hepatice sau renale. Am vazut chiar pe acest forum persoane binevoitoare care ofereau sfaturi pentru chisturi renale izolate - o anomalie complet benigna si asimptomatica.

La fel, litiaza biliara. Presupunand ca uleiul ar dizolva pietrele, asta nu rezolva problema de fond, care consta intr-o alterare cronica a compozitiei lichidului biliar (produs de ficat). La oprirea "tratamentului", colecistul ar produce din nou pietre, obligand pacientul sa fie un bautor de ulei pe viata.

De altfel, intr-un an de zile, doar doua persone dintr-o suta cu piatra la fiere au colica biliara (nu orice neplacere in partea dreapta inseamna colica biliara; cei care au trecut prin asa ceva stiu cat de chinuitoare este o astfel de durere). Din acest motiv nu orice diagnostic de litiaza trebuie tratat. Ganditi-va la bunicii sau strabunicii nostri, care nu au gustat "binefacerile" ecografiei si care au ajuns la 90 sau 100 de ani fara sa stie ca au piatra la fiere.

Eu cred ca, la fel de importanta ca deschiderea spre noi terapii, este o anumita modestie in avantul de a remedia totul, cu orice pret. Exista boli care merita tratate si "boli" care trebuie ignorate.
Va dau exemplu din experienta mea de medic: un pacient isi va lua cu sfintenie protectorul hepatic, a carui eficienta e discutabila, si isi va ignora tratamentul antihipertensiv, care i-ar putea salva viata.

P.S. Prin amabiliatea domnului Mihail Dorian am aflat programul zilnic al unui pacient cu reflux gastroesofagian, tratat prin metode "alternative" (priviti: //sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/sfaturi-pentru-controlul-aciditatii-gastrice_9250).
Daca asa arata o zi din viata unui "naturist", atunci inversunarea domnului Ragiani e perfect justificata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurian (acum 10 ani)

Buna ziua. Am urmatoarea dilema: in urma cu doua zile mi-am facut, ca tot omul, o ecografie. Mi-au gasit pietre la fiere. Multe. Eu am fost un om sanatos toata viata. Nu m-a durut un fir de par.

La insistentele prietenei mele am facut si eu cura cu ulei de masline. Am varsat tot sufletul din mine si n-am fost om doua zile. Amicul meu, Mache, se stie cu pietre la fiere de-o viata. Mananca si bea de toate. Nu s-a plans niciodata de nimic. Cand i-am povestit ce-am patit, a ras de mine zece minute pe ceas. La un moment dat am crezut c-o sa i se faca rau de-atata ras. Nu i s-a facut. Om dintr-o bucata, cum va spuneam.

Dilema mea e urmatoarea:sa beau in continuare ulei (pe are oricum il vars) si sa-mi amarasc zilele, sau sa le las in pace, stiind ca e foarte foarte posibil (vezi cazul lui Mache) ca aceste pietre sa nu ma supere in veci. Asta-i intrebarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: