Pietre la fiere

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de miluza cu 13 ani in urma

Buna,am si eu o problema cam de multi ani,stiu ca am pietre la fiere leam vazut la radiografie,numi da probleme mari doar ma imbalonez foarte des,ma doare umarul drept,un regim nu urmez,as dori sa stiu daca nu exista vreun tratament naturist ptr eliminarea pietrelor,fara sa ajung la operatie ! va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (42)

Lucian Octi (acum 13 ani)

Am citit undeva tratament pt. pietre la fiere (naturist) o reteta chinezeasca cu simburi de pepene verde care se usuca si apoi se macina marunt si es ia o lingurita cu jumate de ora inainte de masa. SANATATE MAXIMA .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constanta (acum 13 ani)

am citit si iti spun din proprie experienta ca poti folosi liv52 doar daca sunt mici si mergi la medic el iti da un tratament iar dac este vorba de operatie credema ca eu am scos fierea in 2000 si nu am probleme dar nu trebuie sa te sperii sanatate si curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pethrina (acum 13 ani)

reteta cu samburi de pepene verde
se usuca samburii de pepene,se macina si se ia cate o lingurita de praf amestecat cu o lingura de ulei de masline,dimineata pe stomacul gol,apoi se sta culcat 10min pe partea dreapta,cura dureaza 10zile pe luna,timp de 3 luni.
mai sunt si tratamente naturiste recomandate de dr.Doina Teodora,medic rezident sp. clinic de urgenta Craiova
garlica caps1-1-1 zi
cholestone1-1-1zi
triple potency lecithin0-1-0zi
digeast ease0-1-1zi timp de trei luni,2-3 cure pe an
multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

akum doi ani dupa ce am nascut mºam trezit brusc cu dureri la ¨stomac¨...akolo credeam eu k e problema si mºam dus la doctor si miºa zis k am gastrita...dupa un timp am plekt in spania iar durerile au inceput sa fie groaznice ..insuportabile si rau era k le aveam doar noaptea intre intervalul 2-5 dimineatza....faceam nopti albe...am ajuns de mai multe ori la urgente insa imi dadeau tratamente fara sa faca niste analize mai amanuntite....pana knd am ajuns odata de nu ma mai puteam tine pe picioare...mºau bagat la analize d la unghia la deget pana la firu de par cred...si au depistat k am pietre la fiere si nisip..insa alea nu kred k erau o problema prea mare,problema e k aveam una intrata direct in fiere si aia durea de mama mama...am stat prin spital vreo 3 sapt cu tratamente si regim strict..adik nimik....dekt cu perfuzi...cum imi dadea o supa ceva cum ma luau durerile...dureri kre le aveam si nemankta..in sfarsit mºau bagat la o operatie prin care miºa scos piatra din ficat si mºau reprogramat saºmi scoata fierea cu totu deoarece nu aveau ce saºmi mai faca....akum snt bine...numai k tre sa tin regim...tiºam zis toate astea k sa nu stai cu pietrele la fiere k nu e bine delok....multa sanatate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miluza (acum 13 ani)

mersi ptr,mesaj,am gasit o reteta pe internet,sa zicem naturista am si folosito,250grame ulei masline si 250 grame zeama de lamaie,toata compozitia se bea intr-o ora,si am urmarit scaunele ce le-am facut a doua zi,a treia zi,am vazut ceva,dar nustiu daca le-am eliminat,trebuie sa-mi fac un control, e oribil sa bei ulei cu zeama de lamaie ? dar am facut-o? va multumesc la toti ce mia-ti raspuns !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

e foarte bine dak le poti elimina prin retete naturiste.....insa knd ma gandesc la uleiu si zeama de lamaie:))) nu kred k pot:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miluza (acum 13 ani)

buna rebeca,daca vrei cu adevarat sa scapi de pietre,vei putea,sa faci si acest lucru intr-un timp de o ora trebuie baut,in 5 reprize,adica cam 100 grame la 15 minute,incercati ! va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

asta e adevarat..faci orice numai sa skpi de dureri si de tot....numai eu stiu kt am tras cu fierea si cat urlam prin casa de durere..dak stiam k skp d ele cu tratament..luam cu siguranta...insa a fost prea tarziu in cazul meu.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 12 ani)

am aflat si eu de curand ca am pietre la fiere (cica insirate) nu mi-au spus cate si sunt de 10mm...stiti cumva, in cazul meu,.. se pot scoate cu ulei si zeama de lamaie? sau e prea tarziu?! va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 12 ani)

E medic foarte bun , am avut pietre la fiere si mi s-au dizolvat .Dna Doina Teodora este de exceptie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nusa (acum 12 ani)

unde o pot gasi pe d-na d-tor Doina Teodora ?am si eu probleme cu pietrele la fiere si nu as dori operatie,daca tu zici ca se pot dizolva as incerca . multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex111988 (acum 11 ani)

si eu am fost diagnosticat cu piatra la fiere si am citit pe net si sunt putin speriat ca se zice ca pietrele la fiere pot insemna si cancer la fiere...imi poate spune cineva.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ali. A (acum 11 ani)

Vad ca aproape toate postarile indica drept remediu pt pietre la fiere reteta cu ulei de masline si suc de lamaie. Din cate stiu eu aceasta reteta este ideala dar pt o fiere lenesa sau una cu namol dar la pitre din cate stiu eu este mai mult daunatoare decat benefica. Spun asta pt ca si eu am o piatra de 17 mm si tot caut un remediu in afara interventiei chirurgicala. Nu stiu ce sa zic fiecare cum gaseste de cuvinta dar pe mine ma sperie reteta asta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 11 ani)

Litiaza biliara reprezinta fenomenul depunerii si formarii calculilor biliari - care se se dezvolta in timp.

Calculii biliari reprezinta formatiuni dure, asemanatoare unor pietre formate prin depunerea de colesterol, pigmenti, rubina, saruri biliare, carbonati si fosfati de Ca etc... in vezica biliara.

Purtatorii de calculi biliari acuza greturi, balonari, gust amar in gura, greutate in capul pieptului, etc. Unele persoane poarta pietrele toata viata, fara sa se planga de nimic, ele fiind descoperite intamplator, cu ocazia unui examen radiologic sau la autopsie. Cand pietrele se misca si migreaza prin vezicula biliara, bolnavul acuza dureri foarte mari, insuportabile, cunoscute sub denumirea de colica biliara. Se manifesta prin dureri in partea dreapta cu iradieri pana la umarul drept, frisoane, febra, cefalee, stare generala p***a. Apar ragaiala cu gust amar si varsaturi puternice, crampe dureroase in partea dreapta abdominala cu iradieri in spate sau umeri, febra, greata, materii fecale decolorate, etc... Criza poate fi insotita de cresterea temperaturii, de aparitia unui usor icter, de balonare, uscarea gurii, respiratie superficiala, gust amar, crisparea fetei. La scurt timp apar varsaturi, la inceput cu continut alimentar, apoi cu bila. Pentru diagnosticare se fac analize ale sangelui, urinii, ecografie. Colecistitele sunt inflamatii ale vezicii biliare si pot fi acute sau cronice. Crizele apar mai ales dupa consumarea mancarurilor grase, cu carne tocata, a prajelilor, maionezei, oualor, rantasurilor, sosurilor.

Tratament naturist:

-sucul de mere

-sucul de grapefruit

-sucul de lamaie

-sucul de portocala

-uleiul de masline

-sucul de ridichie neagra

-ceaiul de troscot
Retete personalizate:[email protected]
Adi,fitoterapeut,nutritionist,Timisoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coca (acum 10 ani)

Buna.Acum 2 zile am facut aceasta cura cu ulei de masline si zeama de lamaia.Prima zi am iesit foarte putin afara si am vazut doar 2 bilute verzi.Azi am eliminat tot(sper),in jur de 20 de pietre.Nu a fost deloc greu sa beau uleiul cu sucul de lamaie ptr ca le-am baut impreuna si a foast ok.Noaptea m-am simtit cam rau ca imi venea sa vomit dar cica e normal ptr ca isi facea efectul.Problema e ca nu tre sa mananci mai nimic in ziua respectiva,se mananca lejer dar pana in ora 12.In aceasta cura se mai include si sulfat de magneziu(sare amara) care se gaseste in farmacie si se bea incepand cu ora 14 un pahar,ora 16 al 2-lea pahar,ora 18 al 3-lea,ora 20 al 4-lea.Intre timp ar trebui sa ai si un scaun sau o clisma.Sarea amara ajuta ptr a dilata canalele fierii,ptr a iesi pietrele si ca laxativ.Cura e cam asa: Se manaca pana in ora 12 lejer,eventual ceva usor digerabil care pana seara sa poti elimina.Ora 14 un pahar de sulfat de magnesiu(1 lingurita la un pahar de apa),ora16,ora 18,ora 20-cate un pahar.Itre timp mergeti la baie,daca nu incercati cu o clisma.Sulfatul de mag nu e rau deloc,e ca un suc.Ora 22 100 ml ulei masline amestecat cu 100 ml zeama lamaie(fara pulpa).Se sta pe partea dreapta 30 min cu o compresa calda in zona ficatului.Ora 22.30 al 2-lea pahar cu 100ml ulei + 100 ml lamaie se sta iar pe partea dreapta dupa care se mai bea un pahar de sulfat de magneziu.Eu am facut doar cu 200 ml+200ml.Pe timpul noptii e posibil sa incepeti sa aveti scaune.Priviti cu atentie ce faceti.Se va vedea ceva alb,ceva vernil gelatinos si aceste pietre care sunt diverse marimi.Eu le-am luat cu o manusa si le-am fotografiat.Sunt niste chestii inchise la culoare invelite intro crusta subtire de culoare deschisa,calcificata.Acum deja ma simt lejera.Sunt foarte multumita si cu siguranta voi repeta cura peste 1-2 luni.Adresa mea de email e [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 10 ani)

tocmai mi s-au descoperit numerosi calculi la fiere de 5-6 mm si imi este f teama d operatie..as incerca si eu tratamentul acesta cu ulei..dar ma tem d alte riscuri..cum ar fi sa nu cumva sa plece pe alt canal..eu am 24 d ani si nu as vrea sa scot fierea..imi poate spune cineva daca ceaiul de papadie+zanziene ajuta cu ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matei (acum 10 ani)

si eu am aceeiasi problema ca tine loredana....si aceiasi varsta. ce remediu ar fi necesar pt piatra la fiere.? un remediu naturist ca de cel chirurgical imi este teama....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacatus renate (acum 10 ani)

cum as putea sa iau legatura cu doamna Doina Teodora ac***a pietre la fiere 2,2 si imi este frica de opertatie si ce tratament as putea lua pentru a elimina piatra.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viscreanu mihaela (acum 10 ani)

cati cm aveau pietrele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 10 ani)

Dupa ce ca fiecare am cautat disperat metode alternative de a nu face aceasta operatie studiind foarte intens nu numai pe forumurile romanesti ci si site-urile unor clinici din strainatate va pot spune urmatoarele concluzii.
Nu exista p***ae mai mare ca unele chestii descrise pe internet asa ca vedeti cum filtrati informatia pe care o cititi.
Din toate studiile din lume nu s-a constatat niciodata vreo asa-zisa piatra situata in interiorul ficatului, toate dar absolut toate asa-zisele pietre sunt formate prin baltirea bilei in colecist care are o forma mai p***a din nastere si nu actioneaza prin spasme spre a se goli complet. Ar putea ajunge vreo pietricica in ficat tot din colecist si atunci mori de icter mecanic.
Am facut cea mai performanta analiza posibila pentru detectarea traseelor biliare si anume colangio-RMN si dupa ce m-am uitat eu insumi pe CD-ROM am decis sa fac operatia si sa nu mai umblu cu chestii de babe din evul mediu. Basica aceea numita colecist este un prea-plin de fapt care se umple cu bila deoarece intre mese sfincterul ODI care lasa bila sa curga in prima sectiune a intestinului subtire numita duoden este inchis. Eliminarea ei nu produce efecte dramatice decat asupra celor obisnuiti sa ingurgiteze mari cantitati de alimente grase la o singura masa.(de fapt copii nici nu au aceata basica initial ea se dezvolta pe parcurs). M-am operat in ziua in care m-am internat la Medlife si seara mergeam prin salon tarand o punga dupa mine in care se scurgea tubul de dren pus sub ficat. Acum la 3 zile ma simt excelent nu ma doare nimic si nu mai sunt umflat in burta arat si eu ca atunci cand eram tinerel. Mi-au dat ca mostra ceea ce au scos din mine si pot sa va spun ca strangand in mana asa-zisele pietre acestea sunt de fapt ca un fel de ceara tare. Ulterior dupa ce s-au uscat se faramiteaza si arata ca pietrisul. Va dati seama daca se infunda canalul pancreatic cu asa ceva lipicios nici cei mai tari doctori nu te salveaza. In plus la mine era vezica biliara plina cu mal si pietre si atarna acolo sub ficat aiurea fiind doar jumatate cu bila. Chiar daca aveti mai putine pietre acestea zgarie lumenul(interiorul vezicii si apar polipii infamatorii care dau in alte p***ai). Pietrele eliminate cu aceste cure cu ulei si lamaie sunt escrocherii dovedite la analize fiind doar saponificari ale uleiului cu sare amara etc. In plus canalul coledoc care este cea mai mare cale biliara are aprox 4mm si chiar dilatat cu sulfat de magneziu nu au cum sa iasa pietroaiele prezentate in asa zisele metode naturiste.
Pentru ca tot de pe internet am citit si sfaturi bune vreau sa dau ceva in schimb la randul meu si de aceea am scris aici sa nu va lasati indusi in eroare de semidocti. Administrarea unui soc de ulei poate goli o vezica care are ceva nisip care nici nu se vede la ecografie dar pe una care da simptome si deja e jumate plina cu namol ca o ceara lipicioasa niciodata.
Mi s-a dat voie sa mananc orice in afara de prajeli si carne de porc,miel etc si nu am voie cafea doua sapt. In rest nu trebuie tinut niciun regim toata viata iarasi ascultati de medic nu de p***a. M-a operat dl. doctor Serban Vasile de la Medlife Bucuresti Grivita care cred ca e cea mai buna achizitie a acestei clinici de cand exista aceasta. Am 3 pansamente unde au fost introdure laparoscoapele si o gaurica mica pe unde a iesit furtunul de dren care aproape s-a inchis singura. Imi schimb singur pansamentele si am vazut ca dl doctor mi-a pus si niste stripe-uri folosite in chirurgia plastica si sincer cred ca nu se va vedea nimic in final. Acum depinde de la om la om insa daca v-au gasit cu pietre nu mai stai aiurea cu pungoiul ala atarnat de ficat. Eu unul ma simt acum chiar de parca am renascut. Internetul e plin de escroci si pentru ca de obicei oamenii care se simt bine nu mai scriu pe forumuri vreau sa fac si eu un bine postand o informatie corecta a unui om care stie cum se simte nu trebuie sa-i spuna altii.
Luati singuri decizia de a va opera sau nu, nu trebuie sa va lasati influentati de chirurgi daca nu aveti incredere, faceti colangio RMN vedeti cum arata punga aceea(vezica biliara) care la mine in loc sa stea sub ficat atarna greu de el si decideti daca e cazul sau nu sa va operati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3