Pancreasul raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de dany2003 cu 11 ani in urma

Buna! Numele meu este Dana..de ceva timp am dureri in partea stanga undeva sub coasta..durere se duce si spre partea dreapta..am fost la bio-enegie acestia aveau un aparat in care arsta ca pancreasul meu nu mai functioneaza normal si sunt dispusa la diabet...in fine..la doctor nu ma duc deoarece sunt in strainatate si nu prea le pasa de noi...asta o spun din propia experienta.. va rog daca se poate sa ma ajute cineva sa-mi spuna ouale de prepelita sunt bune? ...sau daca stie cineva o reteta naturista pt durerile de pancreas. Multumesc Anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Medic.Fares (acum 11 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Durerea descrisa nu este tipica pentru pancreas. Cel mai adesea pancreasul sufera din cauza unor afectiuni ale organelor invecinate cum ar fi existenta unor calculi in vezica biliara sau in ductele biliare, consumul excesiv de alcool, traumatisme la nivelul cutiei abdominale, colesterol crescut. Daca sunteti balonata, aveti senzatie de greata, digestie lentă, gust amar in gura - cauza este biliara. Daca aveti gaze, constipatie alternand cu diaree, poate fi un colon iritabil. Cel mai bine ar fi sa faceti o ecografie abdominala pentru a gasi cauza reala.
Pana atunci va recomand oprirea ingestiei de alcool si cafea si stoparea fumatului, evitarea consumului de alimente cu E-uri, mancarea tip fast-food, leguminoasele uscate, evitarea alimentelor colecistochinetice atunci cand suspicionam o patologie biliara (prăjeli, grăsime animală, viscere, carne şi peşte gras, mezeluri, conserve, unt, smântână, brânzeturi grase, fructe oleaginoase: nuci, alune, arahide, ouă, maioneză, produse de patiserie), ciocolata, cacao, condimentele iuţi, iritante.
Pentru a preveni suprasolicitarea pancreasului renuntati la dulciurile concentrate, sucuri dulci, prajituri.

Va recomand produse din plante medicinale cum sunt capsulele Digestie Usoara, care contin enzime proteolitice similara sucului pancreatic, si ajuta digestia ( mai multe poti afla de aici: http://www.fares.ro/ro/produse/%2A+capsule+si+comprimate/119); ceai Glicostat, care reduce glicemia si ajuta metabolismul glucidelor.( mai multe poti afla de aici: http://www.fares.ro/ro/produse/%2A+ceaiuri/%2A+medicinale+-+combinatii%2C+la+punga/45)

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany2003 (acum 11 ani)

Buna ziua! Multumesc anticipat pt raspuns! Tin sa va anunt ca alcolul nu este pt mine daca beau de 3 ori pe an la petreceri...in schimb cafeaua si tigarea nu imi lipsesc.. da intradevar sunt constipata mai mereu ma constip...nu stiu cauza...de mancat nu mananc regulat dar tin sa va anunt ca fast-food nu mananc gras nici atat dulciuri mananc doar o data pe luna in perioada menstruatiei atunci chiar simt nevoia. Deci durerile mele nu pot fi de la pancreas? Am mai vorbit si cu alte persoane si imi spuneau ca este coada pancreasului...deoarece cand tusesc de ex ma doare in partea stanga...amar in gura nu am ...senzatie de greata nu..balonare nu... o sa va ascult sfatul si merg sa fac o ecografie abdominala. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Naturopat Claudia MNaturopat Claudia este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

detoxifiere si reflexoterapie - alte detalii va pot da la adresa de e-mail [email protected]

Terapeut de specialitate medicina alternativa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

Dima (acum 10 ani)

Buna! Am dureri in abdomen in parte stanga practic ma doare in fiecare zi ,durerile apar brusc cand iau masa dupa vo jumate de ora.Am cam 2 luni de cand au inceput durerile nu stiu din ce cauza au aparut si vad ca nu imi se face mai bine. Un sfat !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: