Itepaturi sub coasta in partea stanga

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de OlariuPaul cu 10 ani in urma

Spuneti-mi va rog ...stateam in pat si dintr-o data m-a apucat o durere in zona splinei .. o durere care persista de 3 zile si la fiecare respiratie ma doare..cand tusesc la fel..ce poate fi ? ce trebuie sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

este posibil sa fie o nevralgie intercostala, o pneumonie, o pleurezie sau o simpla durere musculara (intindere)

durerea splenica apare dupa un traumatism sau in cadrul unei splenomegalii (ciroza hepatica, boli limfoproliferative, etc)

daca aveti si tuse, febra va recomand sa faceti o radiografie toracica

combateti durerea cu un antiinflamator per os, eventual un unguent local (daca durerea tine de perete - de exemplu daca se accentueaza cand apasati locul dureros). daca simptomele persista, va recomand sa faceti o radiografie toracica

multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Olariu Paul (acum 10 ani)

Multumesc frumos..se pare ca erau muschii intercostali..am luat aspirin plus C si mi-a trecut :) ma speriasem..esti foarte buna in ceea ce faci :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicu (acum 7 ani)

Slaut nustiu daca mai esti pe site-ul asta am si eu aceeasi problema de citeva zile , si am incercat de toate pastile de durere de burta , ma doare in partea stanga exact sub coaste nu ma pot rasufla pina la capat ca altfel ma doare enorm de tare ca o intepatura , spunemi ce te-a ajuta pe tine ? Mercy

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danci alina (acum 10 ani)

buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce poate fi,am si eu o durere mai de graba un jungi in partea stanga sub coasta cam de vreo doua saptamani,dar in ultima perioada este mai tot timpul,mentionez ca am fost depistata si cu anemie in urma cu un an,am facut tratament si este in regula cum am terminat tratamentul pentru anemie am inceput sa am durerile respective in partea stanga sub coasta,la inceput spre fata iar acuma parca sa mutat durerea spre exterior,spate,ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 10 ani)

am simtit o durere pe o coasta am crezut ca mam lovit si nu miam dat seama ,dar in loc sa imi treaca sa accentuat si sa estins pina in spate nu ma lasa sa respir sa ma misc sint disperata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: