Hepatita B risc de contaminare

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de deliastoicut cu 13 ani in urma

Buna ziua

Zilele trecute am baut apa din acelasi pahar cu o alta persoana fara sa imi dau seama. Stiu ca hepatita B se transmite si prin saliva. Exista vreun risc in acest caz sa contactez acest virus? Cealalta persoana mi-a spus ca ultima oara si-a facut analizele acum 3 luni dar ca nu si-a facut testul pentru hepatita B (persoana are aprox. 55 ani). Ar trebui sa ma duc sa imi fac anumite analize? Intreb pentru ca mi-am facut toate analizele pentru o viitoare sarcina si au iesit toate bune si acum nu stiu ce sa fac?

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Csara (acum 13 ani)

Sa fim seriosi, cata saliva crezi ca ar fi putut fi pe paharul acela? E adevarat ca hep B se transmite prin saliva, dar nici in cazul unui sarut posibilitatile de contaminare nu sigure, dar daca doar ai baut dintr-un pahar... Zic sa stai linistita. Oricum cam dupa 6 saptamani de la posibila contaminare testele ies relevante.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu ai sanse sa iei hepatita B care se transmite prin sange, insa ai bune sanse sa iei hepatita A care se transmite imediat, mai ales prin folosit aceleasi tacamuri, pahare etc. Fa-ti peste cateva sapt test de hepatita A si protejeaza-te intre timp, ca sa nu ramai gravida si sa stai cu stresul ca vor fi probleme. Dupa ce faci analize si daca iese totul bine, ai liber la bebe :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 12 ani)

Sall all am o mare problema in legatura cu Hepatita, Am un prieten care prezinta un singur simtom al inbolnavirii ficatului (ingalbenirea ochiilor) iar inainte de a observa acest lucru am luat o gura se suc fara sa stiu ca cu aproximativ cate-va minute ianintea mea a consumat din acel suc.Iar problema ar fii urmatoarea ca inca nu se stie daca are hepatita sau ce fel de hepatita are daca cumva are desi e clar ca ficatul lui este varza.Am observat ca aceste mesaje au fost lasate acum un an dar totusi poate imi raspunde careva la ce am postat eu si sunt curios cam ce sanse ar fii ca el sa fie infectat cu hepatita, iar eu sa ma contaminez de la el :( ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 12 ani)

Nu se ia nici daca fumeti dupa cineva ! nici daca bei ! Surse sigure de la medici din specializare BOLI INFECTIOASE ! stai linistit si ceilati stati linistit e periculos daca are scurferi de sange etc...rani deschise...si tu la fel in rest nu deci nu este nimic grav !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariusica (acum 11 ani)

Am avut hepatita cu virus B si m-am protejat in timpul actului sexual. Acum, de un an virusul este nedetectabil in urma viremiilor pe care le-am facut la 6 luni. Mai exista pericolul ca prietena mea sa se contamineze, daca nu mai folosim prezervativul? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 10 ani)

Si daca te tai in lama de ras a persoanei inefcate cu virusul B dar tu esti vaccinat impotriva acestui virus de aproximativ un an de zile ce sanse ai iei virusul?Taietura in buricul degetului a fost estul de puternica si a curs mult sange.Lama de ras tocmai fusese folosita de cel cu virus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel (acum 9 ani)

Salut.
Daca de exemplu persoana cu HB are probleme gingivale 100% ai risc de infectie.
Mai bine eviti orice contact cu o persoana care are orice fel de virus in corp.Unele persoane sunt imune altele nu.Cel mai bine e sa te feresti.Sangele exista si in saliva cand ai sangerari gingivale.Unii doctori spun ca nu se transmite prin saliva iar altii spun ca se transmite.Eu cred ca se ia pentru ca virusul exista in sange.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 9 ani)

Am baut dintro sticla de apa dupa cineva care avea hepatita B si nu am stiut numai dupa acea e posibil sa pa contaminez si eu ?Va rog sami raspundeti la intrebare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: