Durere in zona dreapta sub coasta mai mult in fata raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de iulicris cu 13 ani in urma

Buna ziua ma numesc iuliana si as vrea sa va rog sami spuneti ce as putea sa fac ,am la rinichi nisip mi sa depistat la un ecograf acum o luna de zile dar de fapt atunci mam dus pentru durere in partea dreapta sub coasta nu aveam ficatul marit mia spus ca este fierea si trebuie sa respect un program alimentar fara grasimi si in general ceea ce nu imi vine bine si mi se face rau nu am alte simtome doar durerei si atat ,vreau sa va intreb ,am renuntat la carne si grasimi mananc multa paine alba imi place painea si ouale de tara si am mancat si trei pe zi paine mananc o paine si jumatate chiar doua pe zi nu sunt grasa doar in burta sunt mai mare ,dar mereu daca mananc oua mie rau ,mai multa paine doar supe ciorbe in legume si mamaliga ,ficat ,lapte ,,carne de pui foarte putin nu mi se face rau daca mananc dar in portii foarte mici am mai slabit si ma simt aveam 80 acum am 78 cam atat ,din ceea ce mananc painea nu este buna ceva din el;e imi face rau nu stiu ce ar putea fi chiar si acum am dureri dar sunt calbe incete nu incontinuu ca prima data ,cand imi este rau mia dat sa iau trei feluri de pastile omez,debridat si rowacool ,ma simt bine de la ele imi revin repede ,nu fumez si nu beau cafea de 1 luna leam lasat definitiv ce as putea sa mananc sa nu ma doara si daca painea imi face rau va multumesc si va rog din suflet sa nu va suparat ca vam scris atat de mult sper sa intelegeti cam despre ce este vorba ca nu as vrea sa merg din nou la medic am 3 copii si ultima data ma costat si ecograful si consultatie si medicam,ente mai bine de 2 milioane si nu imi permit acum sa merg din nou va multumesc si astept un raspuns .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Stefan Tuca MDr. Stefan Tuca este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Cred ca atunci cand vine vorba de sanatate nici un cost nu este prea mare...
Tocmai pentru ca aveti trei copii ar trebui sa va preocupe mai mult sanatatea dumneavoastra.
Din punctul meu de vedere ar fi bine sa repetati ecografia (pentru ca poate fi vorba din descrierea dumneavoastra de o colica biliara).Pe de alta parte ar trebui intr-adevar sa evitati sa mancati 3 oua pe zi pentru ca va pot declansa durerile.
Cel mai bine ar fi sa mergeti la medicul de familie sa va vada clinic,sa va repete ecografia si sa va indrume spre un chirurg sau gastroenterolog...

Toate cele bune!

dr.Stefan Tuca - medic chirurg

stefantuca.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

gabriela (acum 10 ani)

va rog frumos da-ti-mi un sfat.ma doare f tare in partea dreapta sus sub coasta am niste usturimi park ma smulge cineva.am fost la urgente am stat 5 ore mi-au facut o perfuzie si mi-au dat o reteta in bataie de joc paracetamol si nospa.le-am zis k tot ma doare si mi-au zis k o sa-mi treaca si pe mn ma doare in continuoare.am facut ecografie si nu mia iesit nimic,dar dak nu am nimic nu m-ar durea in halul asta.a rog frumos indrumati-ma.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Baban ramona (acum 8 ani)

Am si eu dureri de burta si nustiu ce sa fac spunetimi ce sa eau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: