Helycobacter raspuns medic

Boli intestinale
Intrebare postata de bogdan1988 cu 12 ani in urma

Buna ziua de o luna am fost diagnosticat cu helycobacter am tinut regim cam 3 saptamani dintre care o saptamana am luat medicamente(kp***ax nexium40mg si ospamox)si am refacut analizele si din nou au iesit pozitiv si am fost la doctor si mi s-a zs ca nu am cum sa scap de ea atata timp cat din jurul meu il au si ei!as vrea sa stiu si eu in cat timp pot scapa de el mai concret,si care sunt sansele sa nu poata fi recidivat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Adrienne (acum 12 ani)

Depinde cum ai primit rezultatul, doar pozitiv sau in U/ml. Un rezultat pozitiv poate arata o infectie curenta,fie o infectie deja trecuta. Anticorpii pot persista pana la 3 ani dupa o infectie. HP nu trece atat de usor si este bine ca,in urma testelor sa vezi concret,in U/ml, o scadere de la o perioada la alta. Medicul ar trebui sa stie ca si peste 3 ani iti poate iesi tot pozitiv, conteaza daca ai simptome,cum te simti. Suc plus gel de aloe vera [ recomandat de medic gastroenterolog] este f. bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan1988 (acum 12 ani)

ms Adrienne la analize imi arata la rezultat "pozitiv" si la UM imi arata "negativ" dar ca valoare nu scria nimik,simptomele le-am avut la inceputul lui octombrie de ma durea burta ingrozitor si nu puteam sa mananc nimic.acum pot manca orice dar din cate am citit am inteles ca e de lunga durata si multi nu au reusit sa scape de ea si vroiam sa stiu daca sunt la inceput pot scapa mai usor de ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

in cazul in care nu a fost eradicata infectia cu helicobacter pylori se pot efectua culturi (din biopsia gastrica in cadrul endoscopiei digestive superioare) cu realizarea antibiogramei, pentru ghidarea tratamentului. regimul alimentar va contine alimente tolerabile, fara condimente, bauturi carbogazoase, alimente acre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

bogdan1988 (acum 12 ani)

multumesc frumos pentru indrumare!si care ar fi sansele sa scapi de ea ca din cate am citit si vazut ma simt demoralizat si am inceput sa o iau razna nu imi pot lua gandu mai ales cand ma gandesc la cancerul stomacal malign care e un cancer ca nu ai sanse sa scapi de el:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Linisteste-te! nu o lua razna. In primul rand trebuie sa stii exact ce valoare are HP. Ar putea fi doar la limita sau putin peste 1.Se face tratament,se urmareste valoarea la sase luni, se respecta dieta respectiva si nu degeaba ti-am scris despre Suc si Gel de Aloe Vera,am consumat acest suc la recomandarea medicului gastroenterolog[ dupa tratamentul alopat] cate 3 masuri pe zi,dimineata pe stomacul gol, cu jumatate de ora inaintea mesei,timp de 6 luni .Crede-ma ca nu mai am nimic. Faptul ca tu te simti bine este un lucru f. bun. Chiar dupa ce te vindeci,rezultatul poate sa apare chiar si dupa 3 ani pozitiv dar, trebuie sa fii sigur ca este mai mic de 0,9 U/ml. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

in vederea diagnosticarii de infectie cu HP se fac mai multe tipuri de teste: testul anticorpilor serici, testul respirator cu uree, testul antigenului din materiile fecale si biopsia gastrica. dupa cum s-a scris si mai sus, daca singurul test pe care l-ati facut si la inceput si acum pentru evaluarea raspunsului la tratament este cel al anticorpilor serici, acesta va iesi multa vreme pozitiv, chiar daca dumneavoastra nu mai sunteti infectata cu HP. de aceea pentru evaluarea raspunsului la tratament se recomanda testul antigenului din materiile fecale, care evidentiaza infectia recenta.

pentru mai multe detalii despre Helicobacter, testele disponibile si interpretarea acestora, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-pentru-helicobacter-pylori_1298

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan1988 (acum 12 ani)

deci sa inteleg ca cel mai bine e sa imi fac cat mai recent analizele la propocultura si endoscopie si daca mai e ceva va rog sami ziceti pt ca vr sa strang bani pt ce est necesar si sa nu las timpu sa treaca si sa se agraveze si as vrea sa stiu cam cat ma costa mai ales ca nu sunt asigurat si doctorul de familie daca in gasesc o zi din saptamana si snt cam fara ajutor si singur si nu stiu in ce directie ma indrept!si o intrebare recent mam incris la cursuri de ospatar si in martie trebuie sa dau atestatu si mie frica cu atestat nu o sa ma angajeze nimeni daca o imi iese bacteria :mai pot lucra in acest domeniu adik public daca nu pot scapa de ea?
multumiri tuturor care ma indrumati si mi-ati raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: