Evacuare fecale manual?

Boli intestinale
Intrebare postata de meldac cu 9 ani in urma

Acum 2 zile am postat un comentariu privind situatia dificila de evacuare a fecalelor in constipatia cronica si nu am avut nici un raspuns.Mentionam si cancerul de rinichi si complicatiile acestuia.
Pot sa va scriu despre rezultatele administrarii cu succes a Dulphalac_ului 60 ml /zi coroborat cu Duspatalin 2cp/zi, ulei parafina 1 lingura x 4 ori pe zi(1 lingura la 6 ore) si 2 cp. Dulcolax seara ,inainte de culcare. Cu acest tratament si golirea fecalelor intarite in rect manual ,ajutat de supozitoare cu glicerina si microclisme (cea cu produse apicole alternat cu cea pe baza de nalba ,musetel si glicerina) , dupa 1 saptamana, defecatia a inceput sa decurga normal.
Va atentionez ca Duphalac-ul face parte din categoria laxativelor osmotice asadar hidratarea organismului este foarte importanta.Osmoticele atrag apa(cu vitaminele,mineralele....)din organism si o concentreaza in intestine in special cu efect de inmuiere a fecalelor si eliminarea lor. In cazul administrarii acestora fara o hidratare corespunzatoare duce la coplicatii renale,pulmonare,cardiace,neuronale...etc
Mi-as dori ca pe viitor sa fie mai receptivi producatorii de medicamente si sa inscrie in prospectele medicamentelor si dieta necesara... Exista o problema grava privind suplimentele- medicamentele pe baza de plante,argila,tufuri vulcanice(Zeolit) etc.In cazul acestora nu sunt inscrise compozitia chimica ,deci nu stim ce mancam, bem , inghitim. Autoritatile ar trebui sa ia masuri privind aceste aspecte si sa verifice cu atenti atat producatorii de medicamente cat si pe cei de suplimente....
Daca am putut fi de folos cu ceva ma bucur, daca am tras un semnal de alarma -ma bucur, daca nu reusim sa schimbam ceva.... e trist...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Mia01 (acum 7 ani)

Buna,
A-ti avut rezultate cu acest tratament ?
Si eu sunt in aceasi situatie ,constipatie cronica. Am incercat orice posibil in alimentatie sanatos ,nu are efect . Sunt fara nici o alta problema de sanatate

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: