Despre pietrele la fiere raspuns medic

Boli intestinale
Intrebare postata de kitty81 cu 11 ani in urma

Buna ziua.doresc sa relatez ca am o piatra la fiere de 6mm,mi s a spus ca trebuie sa ma operez urgent,insa eu nu sunt in tara si abia in luna iulie voi veni.imi puteti spune,va rog,ce alimentatie trebuie sa am.daca am voie sa fac sport,si daca este vreun risc.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu sunt descrise riscuri legate de sport.
REGIM ALIMENTAR IN AFECTIUNI BILIARE
Alimente permise
1. Supe: supe de legume, fără grăsimi sau rântaş, sărate moderat, supe de fulgi de ovăz, de orez, griş;
2. Legume: fasole verde, morcovi, dovlecei, gulii, conopidă, spanac, salată verde, lăptuci, roşii, sub formă de salate sau pregătite fără ceapă ori rântaşuri şi cu unt sau untdelemn crud (soteuri, sau piureuri);
3. Cartofi copţi în coajă sau fierţi, serviţi cu puţin unt sau ulei, cu brânză de vacă ori sub formă de piure cu lapte;
4. Carne (vită, viţel, miel, iepure de casă) slabă, curăţată de piele, fascii şi grăsime şi de preferat albă (pui, găină, curcă), pregătită prin fierbere sau la grătar (mai târziu, după ameliorarea bolii), şuncă de Praga, parizer, crenvurşti;
5. Peşte slab (şalău, ştiucă, biban);
6. Grăsimi: unt, untdelemn, ulei de măsline (proaspete);
7. Ouă moi. Se consumă cu prudenţă, după ameliorarea simptomelor. În caz de toleranţă bună pot fi utilizate sistematic;
8. Lapte şi lactate: lapte dulce smântânit, lapte bătut, iaurt smântânit, kefir, brânză dulce de vacă, urdă, brânză de Olanda;
9. Paste făinoase: griş, orez, macaroane, fidea, tapioca, fulgi de ovăz, în supe, budinci, sau fierte şi completate la masă cu unt proaspăt, brânză dulce, lapte;
10. Pâine: prăjită, pâine veche de o zi, biscuiţi;
11. Dulciuri şi prăjituri: pregătite cu puţine ouă şi foarte puţină grăsime, prăjituri uscate, prăjituri cu miere, aluaturi fragede, tarte cu fructe sau marmeladă, plăcintă cu mere sau brânză dulce; gemuri, dulceţuri, miere;
12. Fructe (crude, coapte la cuptor, sub formă de compoturi, gem, jeleuri): mere, prune, citrice, fragi, căpşuni, zmeură, pepene verde, struguri, smochine;
13. Băuturi: apă minerală (Olăneşti, Călimăneşti, Sângeorz, Slănic Moldova), limonadă, sucuri de fructe, ceaiuri de plante (mentă, sunătoare, muşeţel, tei, măceşe).
Alimente interzise
1. Supe: supe grase;
2. Legume: legume uscate (fasole, linte, mazăre), mazăre verde, sparanghel, varză, vinete, roşii în cantităţi mari şi necojite, ardei iute, ciuperci, ridichi, ceapă, usturoi, ţelină, praz, murăturile;
3. Carne: de porc, raţă, gâscă, vânat, carnea prăjită, carnea conservată prin afumare, mezeluri, şuncă grasă, organe (creier, rinichi, ficat, plămâni);
4. Peşte gras (nisetru, cegă, somn, morun, sardele, heringi), icre de peşte, raci, fructe de mare;
5. Grăsimi: untură, slănină;
6. Ouă sub formă de omletă, ochiuri prăjite, maioneză;
7. Lapte şi lactate: lapte nesmântânit, brânzeturi fermentate, smântână;
8. Pâine: caldă, pâine neagră, biscuiţi preparaţi cu grăsime sau cacao;
9. Dulciuri şi prăjituri: cu creme grase, pregătite cu ouă, cacao, frişcă ori grăsime, tort, îngheţată, ciocolată;
10. Fructe nuci, alune, migdale, măsline;
11. Condimente: piper, hrean, boia, dafin, muştar, oţet;
12. Băuturi: cafea, băuturi pe bază de cola, alcool (bere, vin, ţuică, etc.).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

kitty81 (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 11 ani)

si mama are pietre la fiere, a fost la dr Merliu Nelu ( Medsana), si se pare ca, de asemenea, trebuie sa se opereze; o sa-i prinda bine lista de mai sus.. pana se decide sa faca operatia; multumim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 11 ani)

daca se poate va recomand sa alegeti varianta laparoscopica, este incomparabil mai bine decat in cazul celei clasice (pt pacient)

o clinica f buna pe chirurgie laparoscopica (si nu numai) este delta hospital, care pe langa aparatura ultramoderna are si medici f buni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kitty81 (acum 11 ani)

Multumesc pt recomandare,si eu imi doresc tot laparascopic,insa nu stiu cum decid medicii tinand cont de faptul ca eu am mai avut 3 interventii chirurgicale,1 laparascopic si 2 clasice,toate 3 la stomac.Sincer chiar nu ma mai asteptam la o alta interventie...dar nu am alta varianta,incerc sa fiu puternica!Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: