Cum pot scapa de giardia KA SUNT DISPERAT? raspuns medic

Boli intestinale
Intrebare postata de baigon cu 12 ani in urma

Am o problema cu stomacul, ma deranjej foarte des(diaree)am facut nenumarate analize si nimic, toate analizele imi eseau bune.la una din analize (ocolonscopie) cred sa depistat ca am ptoza colonului transvers si ca din aceasta cauza am diaree continu. problema o am de 6 ani acum am 23 ani. am luat nenumarate pastile pentru giardia si nici o schimbare diareea nu dispare ma duc de 5,6,8 ori la wc/zi . Medicii la care am fost miau spus ca o sa am problema toata viata. Dar eu nu cred ca am diaree de la ptoza colonului transvers, ci de la giardia,PENTRU CA IN SPITAL MI SA FACUTO CLISMA SI 2-3 SAPTAMANI NU MAI MA DURUT STOMACUL, NU AM MAI AVUT DIAREE, DUPA CATEVA SAPYAMANI LA FEL KA INAINTE. M-IAM FACUT ANALIZELE DE GIARDIA FOARTE DES SI NU SCP TOT AM . TIN SA PRECIZEZ CA TIN O IGIENEA FOARTE STRICTA. CE IMI PUTETI RECOMANDA NU STIU CE SA MAI IAU , NUMAI SA SCAP DE PARAZITI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În primul rând sfaturile cele mai competente în ceea ce priveşte tratamentul giardiozei vi le poate da numai un medic infecţionist (parazitolog) în urma unei anamneze, a unui examen clinic şi a unor investigaţii de laborator, de aceea recomand consultul unui medic. Eu vă pot spune doar că în situaţii de urgenţă, cu diaree masivă şi deshidratare, cea mai rezonabilă abordare ar fi folosirea de Parmomicină sau Furazolidon, pentru că în mare parte aceste medicamente nu se absorb şi chiar dacă nu se obţine eradicarea infecţiei, încărcarea parazitară se va diminua suficient pentru a dispare simptomele. Alte medicamente folosite în caz de giardioză sunt: Mepacrina şi Metronidazolul (folosit în cură prelungită pentru o eficienţă crescută). Toate medicamentele enumerate mei sus sunt cu valoare informativă, menţionând că aceste medicamente pot fi prescrise doar de medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu se ştie cu precizie de ce unii pacienţi nu se pot vindeca uşor şi definitiv, motivele putând fi legate de: caracteristicile medicamentelor (inactivarea lor prin suprainfecţie cu microorganisme), de paraziţi (sensibilitate variabilă a paraziţilor faţă de chimioterapice) şi de gazdă (prin autoinfecţie şi reinfecţie)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum 8 ani)

Parasic scrie pe google ti cura si scapi

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: