Constipatia raspuns medic

Boli intestinale
Intrebare postata de slavulumi cu 14 ani in urma

Am probleme grave cu constipatia. am consultat medicul in urma cu 7 ani si mi-a spus ca am constipatie cronica si megacolon. am urmat tretamente si cure alimentare dar problema a reaparut. nu am scaun decat cu clisma la o saptamana. ce sfat imi dati? e caz de operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

luma (acum 14 ani)

Eu sunt in aceiasi situatie , am incepu tratament de la aloe vera si dupa 2 zile ma duc la wc ca un om normal, sper sa ma reglez . Nu sunt bune clismele si laxativele te distrugi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Este foarte important regimul alimentar, aveti un intestin mai lun (megacolon) ceea ce explica simptomatologia.
Reguli generale:
- Se va respecta orarul meselor
- Se va educa reflexul de defecatie prin folosirea supozitoarelor cu glicerina la ora fixa (dimineata dupa micul dejun sau seara dupa cina)
- Se va face effort fizic pentru scaderea ponderala daca e cazul si stimularea musculaturii abdominal
- Se vor bea in jur de 1500 ml lichide pe zi(apa plata, ceai, suc fructe sau legume)
Regim dietetic (bogat in fibre vegetale- se exprima in g cantitatea de fibre continuta in 100 g produs):
- Cereale: paine integrala 8,5 g, paine neagra 5 g, musli 7 g
- Legume: fasole 7 g, linte, mazare
- Fructe: migdale 14 g, nuca cocos 13 g, caise uscate 24 g, smochine uscate 18,5 g, curmale uscate 8 g, piersica uscata 14 g, prune uscate 16 g, stafide 6,8 g
- Tarate de grau ( in ploaie in 1 cana ceai sau lapte fierbinte, se bea dimineata pe stomacul gol)5 g/zi, 5 zile apoi se creste progresiv cu 5 g la 5 zile pana la doza eficienta de 20-30 g/zi
- Miere, dulceata sau gem 1 lingurita dimineata pe stomacul gol

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

slavulumi (acum 14 ani)

tin un astfel de regim de o saptamana si am luat si duphalac la recomandarea medicului. (si aloe vera)am scaun in fiecare zi dar f f putin,sunt f balonata, am gaze si imi simt colonul f plin, am disconfort cand ma asez pe scaun.tot simt nevoia sa fac o clisma sa ma eliberez.
multumesc pt raspunsuri.......am speranta ca voi fi bine daca respect regimul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 14 ani)

Incearca cu moare de varza,cate un pahar la fiecare masa,sau o cana de moare si dupa cinci minute o cana de apa,bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea (acum 13 ani)

Pentru constipatie eu am tinut o cura de 3saptamani cu Biotics, care a dat rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 13 ani)

Curele cu Biotics sunt foarte eficiente. Va spun din proprie experienta. Am avut foarte mult timp probleme cu constipatia si dupa cateva cure am inceput sa scap de problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miri (acum 13 ani)

Si eu tot cu Biotics am scapat de constipatie, dar si de balonare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 13 ani)

Cat timp ai luat biotics si cate pe zi? ieri mi-am luat si eu, l-ai luat in timpul mesei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: