Alpha 1 antitrypsina mare raspuns medic

Boli intestinale
Intrebare postata de Sophia M cu 12 ani in urma

Am probleme intestinale de multi ani (intolerante, alergii alimentare), analize diverse, pareri si mai diverse. M-ar ajuta daca un specialist mi-ar putea spune ce semnifica valori crescute ale alpfa 1 antitripsina. Am 112, normal inteleg ca ar fi cam 27. Am gasit ca valorile scazute apar in bolile de plamani, dar de valori mari n-am gasit ce ar semnifica, ar fi la femei insarcinate, eu n-am fost niciodata insarcinata.Nici gastroenterologii la care am fost nu au stiut ce e, analizele sunt facute la un laborator ptr probleme digestive din alta tara. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Alfa-1 antitripsina este o proteină sintetizată în ficat (una dintre cele patru globuline importante din ser). Valorile normale se încadrează între 200-500 mg/100 ml (2-5 g/l) iar aceste valori pot creşte în condiţii inflamatorii (in infecţii bacteriene, poliartrită reumatoida, neoplazii etc.). În cazul determinării valorii d-vs (112), care este unitatea de măsură?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli intestinale.

Sophia M (acum 12 ani)

Pe analiza arata asa >112.00 mg/dl < 27,5 . Prima ar fi rezultatul, a doua referinta. E posibil sa fie de la E coli prea mare in scaun? Am si o problema la sigmoid, dar analizele arata ca e benign. Imi e teama sa nu las ceva ce s-ar agrava si din pacate analizele desi multe si bine facute, fiind in germana nu prea au fost intelese, poate doar acelea care corespund in latina (?). Multumesc tare mult ptr raspuns si interes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sophia M (acum 12 ani)

Cele in neregula au fost asa:
- Helicobacter
-Sekretorisce imunoglobulin: mai mica (427, limita normala minima 510)
-Calprotectina ( mai mare- 31, max. mai mic de 15)
-Eosinophile - mai mica ( 0,8 - normal peste 1,0 )
E Coli - peste normal
-PH - 7, 5

Sunt facute din sange si scaun analizele, aveam diaree cronica atunci, poate conteaza. Si alergii alimentare, intoleranta la lactate si malabsorbtia fructozei au iesit la analize.

Cu toata pretuirea va multumesc ptr orice sugestie!
Teodora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Îmi este foarte greu să fac vreun comentariu legat de analizele descrise de d-vs deoarece nu sunt ataşate şi unităţile de măsură (foarte importante) şi ar trebui să fac presupuneri. Totuşi din cele spuse de d-vs pot spune doar că există o infecţie bacteriană cu E. coli. În legătură cu celelalte analize, nu am înţeles dacă vi s-a diagnosticat infecţie cu Helicobacter Pylori (Helicobacter + sau -)?, iar valoarea alfa-1 antitripsinei este neclară, prin descrierea celor 2 valori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sophia M (acum 12 ani)

Daca as avea cum sa trimit in format jpeg. ar fi fost bine, rezultale sunt foarte "frumos" indicate, chiar cu scala fiecare, medicii care le-au vazut au fost placut impresionati, dar de conturat ceva diagnostic concret sau tratament...nimic.Da, am facut tratament ptr E. Coli si HP. Dar restul daca nu stiu ce indica nici terapie nu stiu ce s-ar plia.
Oricum, multumesc tare mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: