Vezicule seminale marite

Boli genitale masculine
Intrebare postata de marius1982 cu 12 ani in urma

Buna ziua!
Revin pe acest forum pentru a va cere din nou parerea in legatura cu o problema de care nu pot scapa si anume o durere undeva in partea de jos a testiculelor(zona epididim).Initial in urma unor analize( Ac anti-Ch trachomatis IgAc ...Ac Anti-Chtrachomatis IgG...Ag Ch Trachomatis...Spermocultura...sumar de urina) care au iesit foarte bune conform spuselor unui medic urolog, mi s-a pus diagnosticul de epididimita cronica.Dupa un tratament cu supozitoare ketonal+prostacan+piafen (la durere)m-am dus din nou la control unde mi s-a facut o ecografie la veziculele seminale si s-a constatat ca au marimea de 1,7 cm ceea ce dupa spusele d-lui doctor nu prea este bine in sensul ca sunt putin marite.Ca tratament mi-a dat sa reiau timp de 7 zile supozitoare cu diclofenac.Ce alte analize ma sfatuiti sa mai fac pentru a descoperi provenienta durerii?Care sunt dimensiunile unor vezicule normale(am 73kg,1,75 inaltime)Este posibil ca veziculele seminale sa provoace aceasta durere care uneori devine aproape insuportabila.Trebuie sa mentionez ca pana sa faca ecografia la veziculele seminale dl doctor s-a grabit sa spuna ca totul este ok si ca nu este nimic in neregula deasta va cer ajutorul,pentru ca eu am uneori dureri foarte mari uneori dupa ejaculare alteori asa pur si simplu iar in restul timpului doar la atingere(acolo sub testicol)iar aceste dureri dureaza de cativa ani.Sunt insurat si am 28 de ani.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

law (acum 12 ani)

Si pana la urma cum te-ai vindecat?.... si eu am aceeasi problema si nu dau de cap. Sunt umflat de antibiotice si tot nu reusesc sa ma vindec. Acum sunt pe cai naturiste se vindeca dar extrem extrem de greu. Exact aceleasi simptome le am si eu dureri la ejaculare si vezicule seminale marite 1,7 cm si normale sunt de 0,7-0,8.Please help!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius1982 (acum 12 ani)

Salut!
Nu stiu ce medicamente ti-a recomandat doctorul tie dar in speranta ca te pot ajuta in vreun fel o sa iti spun ce a functionat la mine.Dupa ce am facut o serie de analize recomandate de un dr urolog si dupa ce la fiecare vizita la dansul mi se schimba diagnosticul am urmat si cateva tratamente cu antibiotice,antiinflamatoare si nu mai stiu ce iar concluzia d-lui doctor a fost urmatoarea:nu ai nimic totul este in regula(desi eu turbam de durere mai ales atunci cand ejaculam). Am mers la alti si alti medici urologi,la clinici private,la chirurgi si toti imi spuneau acelasi lucru ca totul este normal si ca nu stiu ce ar putea provoca durerile.Dupa tratamente foarte costisitoare la un moment dat aveam de luat diclofenac supozitoare si inca ceva(nu mai retin ce).Spre norocul meu la farmacia la care am fost nu aveau diclofenac supozitoare iar farmacista mi le-a inlocuit cu Tratul supozitoare de 120mg spunand ca este acelasi lucru doar ca sunt fabricate in alta tara.Dupa ce am inceput sa le iau au aparut primele semne de ameliorare a durerii.Pe mine ma speria durerea de dupa ejaculare asa ca pentru a o preveni luam supozitor inaintea actului sexual.Doctorul imi recomandase un supozitor pe zi ,dar nu am luat asa pentru ca nu avea nici un efect,le luam pur si simplu inainte de contact si asa am ajuns sa le raresc pana nu a mai fost nevoie de ele.Culmea desi contin acelasi lucru, diclofenacul nu avea efect la mine. Nu te gandi ca cel strain costa o avere din contra cred ca este cel mai ieftin medicament pe care care l-am luat pt aceasta problema(costa in jur de 7 lei).
I-ti inteleg perfect dorinta de a gasi un tratament care sa dea rezultate dar tine totusi legatura si cu un medic ...poate fi altceva la tine.
In speranta ca ti-am putut fi de folos iti urez multa sanatate .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sebastian (acum 10 ani)

15 zile antibiotic,Ofloxacin, 2 pe zi, dim. si seara, dupa mancare,si iti va trece cu siguranta, am avut aceiasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

law (acum 11 ani)

Multumesc pentru comentariul tau marius! Am tinut legatura cu toti doctorii pana nu mai am incredere in ei m-au cautat de toate bolile de chlamidia de ureaplasma, mycoplasma gonoree, trichomonas, candida de orice si analize repetate cu masaj prostatic fara masaj prostatic. a mai ramas sa-mi fac teste de sifilis si TBC si IGa IGg IGm din sange pt chlamidia asta care am auzit ca stie sa se ascunda....... si ultima investigatie RMN cu subtanta de constrast care costa o gramada de bani. am fost la mai mult doctori printre care si Calomfirescu care este sef parca pe la MAI are un cab particular si a zis ca el inafara de faptul ca am veziculele seminale marite altceva nu vede epididim marit nimic nimic. ma sperie faptul ca dupa fiecare antibiotic imi mai revin putin sunt speriat sa nu fie TBC. O sa incerc si eu Tratul la fel la mine nu are efect diclofenac care a fost luat impreuna cu antibiotice, mi-a mai zis o prietena care este medic rezident sa iau antiinflamatoare dar n-am dat importanta. Multumesc inca o data! daca voi gasi cauza voi reveni si voi posta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

law (acum 11 ani)

Marius am uitat sa te intreb ce fel de antibiotice ai luat? posibil in urma a mai multor randuri de antibiotice sa fi omorat de acolo bacteria si sa-si fi facut treaba medicamentele mai tarziu si exact cand ai luat antiinflamatorul sa fi curatat de acolo ramasitele . Spune-mi te rog toate schemele de tratament pe care le-ai luat si cat timp si pt ce boli sa-mi fap***adee de ce fel de boli te-a cautat pe tine .Vreau sa mentionez ca daca stau abstinent in jur de 2 sapt si am erectie ustura putin la epididim si urmatoarele zile doare mult mai putin fata de cum era in ultimul stadiu durerea asa era si la tine?. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius1982 (acum 11 ani)

Salut!
Pot spune ca am luat intradevar multe tratamente cu antibiotice dar cu siguranta nu este meritul lor pt vindecarea mea,deoarece chiar si acum la interval ceva mai mare de timp imi reapar durerile si totul se rezolva cu un supozitor .Cat despre investigatii medicale o sa iti enumer cateva din ele :palparea directa a prostatei care crede-ma ca nu este deloc placuta si am facut-o de vre-o 3 ori la medici diferiti,ecografii abdominale +ecografii testiculare facute la fel cu medici diferiti,analize la sange,urina,sperma.....etc.Dupa cum am enuntat mai sus toate analizele le-am facut de mai multe ori dar cu medici diferiti si o sa iti spun si dece.De fiecare data si la fiecare medic mi se punea un diagnostic de inceput urmau analizele iar apoi aceiasi concluzie finala :nu ai domnule nimic cu toate ca eu le spuneam exact ce se intampla si ce dureri am si astfel cautam un alt medic si o luam de la capat fara sa ii spun ca am mai fost si la altcineva il lasam sa imi faca ce analize considera in speranta ca poate unul dintre ei a omis ceva.iti spun toate astea pentru ca te inteleg perfect si eu eram disperat sa aflu diferite raspunsuri de pe forumuri si de la oricine ar fi venit cu ceva nou.Pe mine ma obseda ideea ca nu mai eram atat de increzator in mine cand eram cu o fata deoarece din cauza durerilor nu ma puteam concentra si nu de putine ori imi scadea si erectia.Cea mai buna idee pentru aceasta problema a avut-o tot un medic care cand mi-a spus-o sincer imi venea sa-l strang de gat...mi-a dat sa i-au o pastila de viagra cea mai mica concentratie.La inceput nu am acceptat deoarece din punctul de vedere al erectiei inainte de problema eram strong fara nici o ezitare ,si i-am spus ca nu sunt mosneag.Mi-a explicat ca nu este un med.pentru mosnegi si ca este un medicament cu mai multe intrebuintari astfel am zis WTF si am luat-o.Super tare pe langa faptul ca puteam sa joc lejer in filme pt adulti pe timpul efectului medicamentului adio durere.Sincer as repeta cu inca o pastila dar nu pot descrie jena pe care o ai la farmacie cand o cumperi plus ca trebuie prescrisa de un medic.Daca mergi la medic si nu ii da de cap problemei ia in calcul si variata asta roaga-l sa iti prescrie o pastila daca nu ai alte probleme care nu ar permite administrarea ei (iti repet nici la mine nu a fost nevoie din pct de ved al erectiei... ma descurcam dar are mai multe indicatii)la mine au fost singurele medicamente care au avut efect imediat,in rest...multe variante de boli cronice... epididim infundat...prostata marita...posibile calcificari ale prostatei etc. de credeam ca nu mai am scapare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

law (acum 10 ani)

Salut!
In legatura cu problema de mai sus , astazi mi-am adus aminte ca acum vreo 2 ani spuneam in sinea mea ca daca voi gasi Solutia de vindecare la problema de mai sus spusa in foarte multe randuri o voi posta. Solutia pentru usturimi la ejaculare in epididim fara sa se gaseasca nici un microb dar ATENTIE NU INTOTDEAUNA, doar daca ti-ai facut toate analizele si nu ai gasit nici un microb in vreo 2-3 luni e clar : ai o micoza sau o candidoza daca vrei sa-i spui asa. Am suferit foarte mult din cauza unor doctori care se temeau de cei mai rau clamidioze de mi-au dat azitromicina vreo 10 zile , stafilococ auriu de m-au intoxicat vreo 2 sapt de oxacilina, si un microb care " trebuie sa dispar dupa 6 saptamani de ciprofloxacina" ei bine aflati ca nimic din toate otravurile astea nu m-a ajutat ba din contra au aparut niste pete pe suprafata si dureri de rinichi stomac facut praf care abia putea sa mai manance mancare si multe efecte negative. .. Astazi dupa atata timp sunt vindecat in proportie de 95 % restul sunt sechele care vor trecce in timp . Deci daca nu gasiti nici un microb dupa cateva luni de cautari e clar este o micoza. Cum se vindeca astfel de probleme cand ai micoza la epididim ( eu Solutia am aflat-o de la n-spe mii de doctori care fiecare a contribuit cu ceva) : elocom data pe scrot atentie trebuie reteta si incercati asa ceva doar daca va aflati in situatii de genul cum am fost eu si marius. crema asta contine corticosteroizi atentie este periculoasa o astfel de crema data pe testicole deoarece este abosrbita de sange si se duce in tot organismal si regimul de viata vegetarian cu ceaiuri naturiste . Dupa multe cautari si nopti pierdute pe internet am aflat ca orice candidoza moare intr-un corp vegetarian si mai ales sa nu mai manance dulce deloc. eu dupa ellocom m-am simtit putin mai bine nu mai ustura asa de rau deoarece eram plin de antibiotic dar ce m-a salvat si chiar a fost intr-adevar cu rezultat a fost regimul de viata vegetarian + 2 litri de ceaiuri zilnice cu toate plantele mai exact galbenelele pentru candidoza si daca simteam iar putin diconfort luam diclofenac sodic nu stiu de ce dar la candidoze de astea alina foarte bine durerea. . trebuie sa aveti rabdare cu micoza si cu vegetalele eu m-am refacut dupa vreo 3 luni de vegetale si nimic dar NIMIC dulce pe zi ..... SI ceaiul il beam fara zahar si garantat scapati de o astlfel de micoza care se duce la testicole. Deci nu stiu cum a fost la altii dar la mine au fost dureri groaznice si senzatii care am crezut ca asa voi ramane pe viata ca nu trecea cu absolut nimic si doctorii dadeau din umeri ca nu stiau ce este. Un singur doctor recomand doctor urolog Stegarescu Sergiu .... este un maestru in meserie. Mi-a dat un diagnostic in 2 minute diagnostic care alti doctori nu au reusit sa mi-l spuna --- micoza---. Deci regim de viata vegetarian + 2 litri de ceaiuri cu toate ierburile + elocom crema data pe testicole si intra prin sange si se duce peste tot in zona genitala + fara nici un pic de zahar sau miere si garantat scapati de micoza de candidoze sau alte chestii si din cand in cand doar la nevoie diclofenac sodic. tratamentele micozelor sau eczemelor ( care sunt tot niste ciuperci mai agresive decat micozele sau candidozele) se trateaza cu un medicament de atac cu ellocom (medicament contra inflamatiilor) si vreo cateva saptamani de antifungice dar de obicei antifungicele nu se mai dau la barbati in astfel de cazuri ca nu au nici un effect o perioada de cateva saptamani si astelfe produce toxicitate mai mare decat sa resolve problema. Deci baieti sper sa nu suferiti astelfe de probleme dar si daca ati fost in cazul meu disperat in care am crezut ca ma voi chinui o viata intreaga cu disconfortul asta incercati asta si garantat va trecce ........ Multumim lui Dumnezeu pentru viata data-n dar. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex86 (acum 10 ani)

In primul rand vreau sa va multumesc baieti pentru aceste informatii foarte, foarte utile. Pentru Law as avea 3 intrebari scurte (sper ca vei mai intra vreodata si imi poti da un reply). 1. Este necesar mentinerea regimului vegetarian si dupa cele 3 luni (sau cat dureaza de la un caz la altul)? 2. Vegetarian sau Vegan? Adica am voie fructe, legume si cereale punct sau merge si lapte + oua (dar fara carne). 3. Fara zahar si miere am inteles, dar si fructele au zaharuri. Acele zaharuri "naturale" sunt ok? Si apropo banuiesc ca apa multa + ceaiuri, dar fara sucuri care au zahar adaugat sau alcool. PS: E musai sa folosesc acel elecom? Si cum fac rost de el daca imi trebuie reteta. In doctori mi-am pierdut increderea. Sper sa revi si sa imi raspunzi si mie. Numai bine baieti, sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: