Repercursiuni dupa operatia de varicocel

Boli genitale masculine
Intrebare postata de mikail88 cu 10 ani in urma

Buna seara,
apelez aici pentru ca ma confrunt cu o problema care ma depaseste. M-am operat de varicocel in februarie grad 3, operatie clasica. la 2 zile dupa operatie s-a format putin lichid in jurul testicolulul stang operat, care in urma consultului mi s-a spus ca este hidrocel, insa am epididytimisul intarit la fel si testicolul este intarit si ma injunghie ori de cate ori ma ating, mai ales cand intretin relatii sexuale(ma injunghie si mai rau la ejaculare) . aceasta problema o am de 3 luni de cand m-am operat. sapt viitoare am programare la analize (ecografie genitala si spermograma), analize recomandate de urolog. Dupa ce le voi face urologul se va pronuntza in cazul meu.
Va rog mult daca imi puteti spune o parere la probl cu care ma confrunt si daca este grav.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

cineva (acum 10 ani)

Prietene! Am fost si eu operat de varicocel in 1995 cand eram in armata. Bine-nteles tot la "stangul"! Dupa operatie multa vreme am avut dureri, testicolul s-a marit in volum, aproape dublu! De atunci am si doi copii frumosi, de 14, respectiv 12 ani (garantat seamana cu mine:))), durerile de care-ti ziceam mai sus au disparut treptat, dar nu de tot, uneori ma mai supara, testicolul in schimb a ramas cam cu o patrime mai mare decat dreptul, coborat mai jos in scrot cam cu 1 - 1,5 cm fata de celalalt, acel "sac de viermi" n-a disparut in totalitate, ramanand "ceva" atasat, iar in ce priveste sensibilitatea la atingere chiar si acum daca este atins din greseala sau inentionat "un pic mai tare", sper ca intelegi ce vreau sa spun, apar dureri scurte dar acute! Nu stiu cat iti va folosi experienta personala, dar, cand am trecut eu prin asta, chiar n-aveam cu cine schimba pareri. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikail88 (acum 10 ani)

mersi mult de sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 10 ani)

am o luna de la operatie si am aceleasi dureri ...si o sensibilitate ridicata la testicolul stang,
la fel inca sunt niste vene langa el si este putin lasat
cu timpul o sa isi revina din cate mi s-a zis...macar durerile astea de ar disparea(mici ce e drept dar sunt acolo;)
multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mishu4U (acum 10 ani)

Si ce ti au zis la control? Scapi de dureri? Stiu ca uneori trebuie repetata operatia, sper ca nu e cazul tau. Un prieten de al meu trebuie sa faca acum o interventie, ca are dureri, dar cred ca o sa aleaga scleroterapia, a zis ca nu vrea taieturi, si ii e frica si de chestia asta cu durerile care nu mai trec dupa operatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ovidiu (acum 10 ani)

Am aceasi problea ca toti ceilalti..doar ca am ridicat greutate cam dupa 3 luni..si mi`a iesit acolo unde e operatia..o mica umflatura in exterior..dar micutza de tot....o sa isi revina inapoi?..trece cu timpu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11601098851 (acum 3 ani)

Buna ziua!am fost operat laparoscopic de varicocel stang. Am o intrebare, sunt foarte balonat si nu reusesc sa dau gazele afara decat daca ma screm. Domnul doctor mi a zis ca nu am voie sa ma screm altfel as putea da in hernie inghinala ori ca s ar putea rupe operatia. Imi poate spune cineva daca am voie sau nu sa ma ,,screm'' prntru a putea scoate gazele? Sunt la a 8a zi dupa operatie. Multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IulianConstantin (acum un an)

Salut! Cum te simti acum e totul ok si functionabil? Amaceasta problema si eu dar imi e frica sa ma operez!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11710688342 (acum o luna)

Salut ..daca mai ești pe grup cum ai rezolvat...ma confrunt cu aceeași problema.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: