Intrebare raspuns medic

Boli genitale masculine
Intrebare postata de gbrl cu 13 ani in urma

Buna seara!
Sotul meu a avut in copilarie oreion. Se spune ca ar fi fost afectat si aparatul genital. Sumtem impreuna de un an si nu raman insarcinata. Mentionez ca avem 43 de ani si suntem la a doua casatorie, dar as dori sa avem un copil impreuna. Eu am doi copii din prima casatorie, el nu a avut copii, nu a ramas sotia lui insarcinata niciodata, dar nu cunosc adevaratul motiv. Sa fie problema de la el?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 13 ani)

Nu stiu ce asteptati ca sa faceti o spermograma cat de curand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marilu (acum 13 ani)

daca tu ai 43 ani mai greu cu sarcina, chear daca ai 2 copii, problema oricum o rezolvati la doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

Cauze ale infertilitatii masculine

Cea mai des intalnita cauza a infertilitatii masculine (40% din cazuri) o reprezinta variocelele (una sau mai multe vene dilatate ce afecteaza temperatura si echilibrul chimic al testiculelor, cu predilectie in partea stanga).

O gama variata de boli ale copilariei poate diminua acumularea spermei; aceasta include bolile virale, in special oreionul (o acuta boala virala, dintre ale carei simptome amintim febra si inflamarea uneia sau mai multor glande salivare, sau in 15-25% din cazuri, a testiculelor). In eventualitatea in care oreionul afecteaza ambele testicule, exista posibilitatea sterilitatii permanente.

Anumite medicamente (tagametul, sulfasalizinul, nitrofurantoinul sau steroizii) pot afecta producerea de sperma. Consultati medicul inainte de intreruperea administrarii oricaror medicamente prescrise.

Expunerea la chimicale (incluzand pesticidele si fertilizatorii chimicali, metalele grele – plumb, nichel, mercur – petrochimicalele) sau radiatii (inclusiv razele X) poate duce la o productie anormala de sperma.

Sfaturi utile

Iata cateva sfaturi utile cu privire la fertilitatea masculina:

Evitati alcoolul, tigarile, marijuana sau orice alte droguri ilicite.

Asigurati-va necesarul de odihna si consumati doar produse sanatoase (suplimentul de vitamina E si de zinc poate fi extrem de benefic).

Evitati caldura excesiva (bai fierbinti, sauna) si nu purtati lenjerie stransa pe corp.

Limitati timpul petrecut pe bicicleta daca ati fost dignosticat cu un numar scazut de spermatozoizi.

Cautati sa intelegeti care este momentul optim al ovulatiei. Spermatozoizii pot trai de la 3 la 5 zile in sistemul de reproducere feminin. Astfel, momentul optim pentru un contact sexual este chiar inainte de ovulatie, la aproximativ jumatatea ciclului menstrual (in general, inainte cu 14 zile de terminarea menstruatiei).

Multe cupluri au contact sexual fie prea frecvent, fie prea rar. Cea mai eficienta frecventa a contactului sexual este la fiecare 48 de ore.
Articole pe aceeasi tema:

* Infertilitatea in cuplu
* Alergia la sperma la femei si barbati
* Diabetul ataca fertilitatea la barbati
* Solutie pentru infertilitatea masculina
* Impotenta

*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

sincer nu cred ca e nimeni in masura sa iti dea un raspuns aici pe forum fara analize

tu stii sigur ca problema nu e la tine

Mergeti la dr

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: