Buna ziua raspuns medic

Boli genitale masculine
Intrebare postata de daf1986 cu 13 ani in urma

In urma cu o saptamana mi-a aparut sub pielea penisului (nu pe penis) o umflatura de culoare alba spre culoarea pieli ,parca usor impartita in 2 si umpic rosu in jurul umflaturi(usor asemanatoare cu o fraguta dar de culoarea pieli). Nu ma doare, nu ma jeneaza(desi nici nu m-am apasat prea tare pe umflatura), dar este destul de maricica(aproape 1cm si iesita in afara cam 1-2 mm). Mentionez ca am pe pielea penisului de mult puncte Fordyce(bubite mici, albe) si cred ca una din ele sa umflat rezultand umflatura despre care va scriu.Ce ar putea fi, ar trebui sa fiu ingrijorat si sa ma duc la doctor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

In general zona fiind atat de sensibila si potentialele afectiuni putand avea urmari grave, ar fi bine sa mergeti la dermatolog cu aceasta problema, sa nu rezulte in vreo infectie locala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daf1986 (acum 13 ani)

Multumesc de raspuns, dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva problema mea? Si cam ce a facut? Normal ca daca nu imi trece in cateva zile ma voi duce la doctor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
este posibil ca multa lume sa aiba aceeasi problema cu a dumneavoastra, dar din moment ce nici dumneavoastra nu stiti clar ce aveti acolo, pana nu va consulta un doctor dermatolog sau infectionist, aici nu puteti obtine decat presupuneri cu ati putea sau nu sa aveti acolo x, y sau z. intradevar poate fi un punct fordyce inflamat/infectat, dar totusi ac***a in vedere dimensiunea de 1 cm pe care o relatati....daca nu trece in cateva zile, eu cred ca un consult dermatologic este cel mai indicat. daca este un punct fordyce infectat, ar trebui sa se manifeste intr-un final ca un cos, adica daca apasati pe el, sa iasa puroi, sau daca nu este atat de inflamat, sa se reduca in dimensiuni in decurs de cateva zile si sa revina la normal.
totusi la fel cum zice si ''''iuli'''' mai sus, fiind atatea afectiuni cu consecinte grave in acea zona, de recomandat este un consult medical.
cat despre punctele Fordyce, sunt niste puncte fara vreo relevanta anume, nu va vor afecta niciodata starea de sanatate, in afara de aspectul inestetic atunci cand sunt foarte multe, sunt inofensive.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale masculine.

daf1986 (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspund domnule doctor, mai astept 1-2 zile si daca nu scade sau dispare, voi merge la doctor. La sectiunea ''''Consulta medicul'''' am atasat si o poza cu afectiunea mea, dar pana acum nimeni nu a preluat ''cazul'' meu., poate mi-ar fi putut da mai multe informatii.
Multumesc din nou si o zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubu40 (acum 13 ani)

buna ziua. vreau sa zic ca acum cateva zile mi a iesit si mie acelasi lucru o pata rozalie care pare a fi impartita in doua doar ca eu nu am acele puncte de care zici. si eu sunt foarte ingrijorat pt ca nu ma aflu in romania si sincer aici e putin mai dificil sa merg la medic. daca afli ce este poate lasi un comentariu aici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asi1 (acum 12 ani)

am strins un punc de acesta acum 2 zile si acuma sa umflat e mai mare si rosu si doare tare.ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: