Uscaciune in zona intima

Boli genitale feminine Uscaciune vaginala
Intrebare postata de ioana_pop cu 10 ani in urma

Buna ziua,
Am 31 de ani, o viata destul de stresanta dpdv profesional si, mai nou, a aparut si una destul de importanta pe plan intim...
Am un partener stabi de 6 luni cu care pana acum am avut o viata sexuala foarte ok, insa de ceva vreme nu ma mai lucrifiez la fel ca inainte si resimt durere si o senzatie de arsura la orice contact sexual...
Am folosit lubrifiant, dar problema nu pare sa se rezolve. Stiti cumva ce tratament ar trebui sa urmez specific pentru aceasta situatie...eventual daca imi puteti spune si de la ce credeti ca a aparut...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrienne (acum 10 ani)

Feminella Hyalosoft - 10 ovule intravaginale. Cauze, la aceasta varsta, ar putea fi de natura hormonala ,pe baza de stres.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ucsaciune (acum 10 ani)

Buna,

cauza nu este nicidecum hormonala ci este vorba
de o uscaciune - asa cum spui singura -. cauzata de dezhidratare.
Trebuie sa elimini cafeaua care dezhidrateaza, stresul,
sa bei mai des si mai multa apa si iti trebuie in plus
1-2 remedii homeopate ales de un expert care readuc umiditatea in zona vaginala.
Daca iei hormoni sau folosesti lubrifiant nu iti faci decat rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Acidul hialuronic este o molecula naturala ce se gaseste in mod normal in organismul uman ( deci ,nimeni nu pomeneste aici despre tratament hormonal ) care este recomandat pentru proprietatile sale de hidratare si protectie a tesuturilor, plus si pentru proprietatile antioxidante. Este normal ca in anumite etape ale varstei sa intervina anumite schimbari hormonale dar, acestea se pot determina doar in urma unor analize. Am recomandat acest produs pentru ca l-am folosit si a dat rezultate...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

prostii (acum 10 ani)

Astea sunt argumente proaste. Exista multe substante care se gasesc in corpul uman si cand sunt luate concentrat sunt chiar foarte toxice. Vrei sa-ti enumerez cateva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Nu-i nevoie ! Stai in p***aa ta !....." enumerez "

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_pop (acum 10 ani)

Va multumesc frumos pentru implicare si raspunsuri.
Nu stiu daca simptomele mele pot fi asociate si altor afectiuni, insa in cazul meu medicul ginecolog a recomandat tot Feminella Hyalosoft (in urma efectuari unor analize, evident). Tratamentul standard de 10 zile pentru refacerea mucoasei vaginale a dat rezultate foarte bune si am citit prospectul...ingredientele sunt 100% naturale. Se pare ca s-a datorat stresului pana la urma...oricum, m-a ajutat foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: