Urgenta

Boli genitale feminine
Intrebare postata de NICOLETA83 cu 13 ani in urma

Buna ziua!
am fost depistata cu trompele infundate si cu uter usor septat in urma unei sonografii. este necesara laparoscopia? si cat de urgent? am nevoie de o opinie secundara? am fost doar la un singur medic ginecolog iar sonografia a fost facuta de un alt medic. cat de exacta este sonografia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ionica (acum 13 ani)

Daca ai trompele infundate, poti face tratament si daca nu obtii rezultat prin tratament poti face laparoscopie pentru desfundarea lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Una dintre metodele prin care se poate depista exact care este situatia trompelor uterine este histerosalpingografia (considerata de unii medici o metoda invaziva, nu tocmai recomandata). Nu stiu care este precizia sonografiei, dar cred ca este de preferat histerosalpingografiei. Pentru trompe infundate, pot fi necesare instilatii sau laparoscopie... tot medicul va decide. Daca esti din Bucuresti, ti-l recomand cu incredere pe dr. Tutunaru, de la spitalul Elias.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLETA83 (acum 13 ani)

multumesc mult pt raspunsuri. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sam (acum 13 ani)

daca uterul este usor septat se poate opera fara probleme. dar este necesara si parerea unui alt doctor. numai in urma unei operati laparoscopice se poate clarifica problema septumului si al trompelor.mult noroc si nu dispera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: