Test Papanicolau raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de mariaghe2010 cu 10 ani in urma

Buna ziua.
Am 39 de ani, nu am copii si imi doresc, am facut recent doua investigatii si va rog, daca este posibil sa ma lamuriti de sunt bune sau nu:
1. Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat)
- Celule epiteliale poligonale - rare
- Celule epiteliale rotunde - rare
- Celule cu aspect de `clue cell` - absente
- Leucocite - rare
- Hematii - absente
- Levuri - absente
- Flora bacteriana - Rara flora lactobacilara / Rari coci Gram pozitivi, izolati si in perechi.
Comentariu
Nu s-a primit la laborator recipientul pentru examen microscopic proaspat al secretiei vaginale

2. DIAGNOSTIC CITOLOGIC CERVICO-VAGINAL - SISTEM BETHESDA 2001
- celule endocervicale X
- celule metaplaziate scuamos X
- Alte modificări non neoplazice - inflamatorii X
- Rezultat NEGATIV pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
-Microorganisme - flora microbiana X
- CLASA BABE PAPANICOLAOU - II
Diagnostic descriptiv, alte obs.: Frecvente celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare, relativ frecvente glandulare endocervicale si scuamoase metaplazice cu modificari reactive la inflamatie, frecvente PMN, flora microbiana, numeroase hematii.

Va multumesc cu stima, Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Adrienne (acum 10 ani)

Intr-un frotiu normal se regasesc : celule pavimentoase [ superficiale,intermediare,bazale si parabazale] ; celule endocervicale ; celule metaplazice ; celule endometriale ; alte elemente[ leucocite, hematii, spermatozoizi]. PN II este un frotiu inflamator, dovada prezenta polimorfonuceatelor [ PMN ] . Tratamentul va fi cu ovule intravaginale si ce va mai prescrie medicul. Nu este ceva grav.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariaghe2010 (acum 10 ani)

Multumesc mult pentru informatie.
Numai bine, Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Aveti o infectie vaginala determinata de acei coci gram pozitivi, infectie responsabila si de modificarile testului Papanicolau. Este recomandat sa repetati examenul secretiei vaginale dupa terminarea tratamentului indicat de catre medicul curant ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

mariaghe2010 (acum 10 ani)

Multumesc mult pentru raspunsul prompt si foarte profesionist.
Acelasi diagnostic mi l-a comunicat si medicul ginecolog si urmeaza sa iau tratamentul prescris.
Cu respect, Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aylin- Beijing, China (acum 10 ani)

Inainte de testul Papanicolau , intotdeauna se face o dezinfectie vaginala , cu aproximativ 2 saptamani inainte de test urmta de absinenta sexuala. Asta se practica in China si va recomand cu drag si voua si abia atunci ve-ti avea o interpretare ok si corecta a testului in sine, pana atunci e influentat de mici micoze, infectii, inflamatii si deci rezultatul ca atare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aylin- Beijing, China (acum 10 ani)

Dezinfectia asa zisa, o faceti cu ovule care contin o combinatie de cel putin 2-3 substante . Sau cu doua tipuri de ovule simultan timp de 7 zile, Apoi pauza de 2 saptamani sau minim 10 zile, si abia atunci mergeti la papanicolau si ve-ti vedea adevarata stare a celulelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariaghe2010 (acum 10 ani)

Multumesc mult pentru informatie.
Testul Papanicolau de anul trecut a fost bine si nu inteleg ce se intampla de am astfel de probleme. Banuiesc ca am dereglat sistemul imunitar din cauza muncii in exces.
In acest moment am primit tratament pentru 7 zile constand in spalaturi cu Tantum rosa si ovule Cervucid.
Imi poti preciza ce combinatie de ovule as putea face dezinfectia inainte de urmatorul test Papanicolau?
Cu multumiri,
Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: