Secretia vaginala raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de marydin cu 12 ani in urma

Secretia vaginala isi poate schimba culoarea datorita unor alimente sau lichide? in cazul in care secretia vaginala are culoare alb-galbui, fara a fi cantitativa, fara miros urit, mincarimi sau inrosire, inseamna ca exista o ciuperca sao o infectie vaginala? sau din cauza spalaturilor dese interne ( cu furtunul, dusul) sa distrus flora vaginala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

in general modificarile de culoare si/sau miros presupun existenta unei infectii.
ne puteti scrie cat de dese sunt aceste spalari? si daca exista un motiv anume pentru care acestea ar fi mai des decat normal?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

marydin (acum 12 ani)

motivul este ca nu suport sa-mi vad chilotul altcumva decit intact. Spalaturile au facut parte din toaleta zilnica ( siesta pt confortul psihic si fizic) Acum am incetat de a face zilnic aceste spalari( dar sunt tentata sa o fac mereu) totus o data pe saptamina fac acest lucru. Am recurs la aceasta metoda deoarece ma simteam rusinata in fata sotului meu in timpul actului sexual si dupa.

spalarile faceau parte din toaleta zilnica (pt. confortul psihic si fizic) dar acum sunt o data sau de 2 ori pe saptamina. Motivul este ca ma simteam jenata in fata sotului meu in timpul actului sexual si dupa datorita acestei secretii (mai bine spus, nu ma simt curata suficient daca nu fac aceste spalari cel putin inainte si dupa contactul sexual.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia (acum 12 ani)

Buna ziua !! Am si eu o intrebare de ceva timp am o scurgere alb-galbuie fara miros urat de multe ori chiar cred ca sunt mucii!!poate fi vorba despre o infectie ?sau de la ce am aceasta scurgere??

va doresc o zi minunata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: