Rezultat biopsie dupa conizatie

Boli genitale feminine
Intrebare postata de andreea20981730 cu 12 ani in urma

Dupa conizatie mi-a venit analiza de biopsie care arata astfel:
col uterin cu modificari de cervicita cronica eroziva,cu metaplazie pavimentoasa la nivelul epiteliului de endocol.Zone extinse de displazie usoara ( CIN I ) la nivelul epiteliului pavimentos de exocol cat si la nivelul epiteliului metaplazic de endocol cu zone focale de displazie moderata (CIN II ).
Marginile de rezectie trec prin epiteliu normal.
Oare rezultatul este bun?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

asaveii (acum 11 ani)

e un rezultat bun...si eu am facut conizatie in noiembrie si am acelasi rezultat...daca vrei vb pe privat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11624708391 (acum 2 ani)

Buna!Urmeaza sa dac si eu o conizatie...cum esti dupa atatia ani, ai mai avut probleme.Unde ai facut conizatia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11639177806 (acum 2 ani)

Buna seara!Luna trecuta am facut o conizatie pe col uterin.Dupa o saptamana a aparut o scurgere asemanatoare menstruatiei.Au trecut de atunci 10 zile si inca nu s-a oprit.E ceva normal sau trebuie sa merg la medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11641564887 (acum 2 ani)

Salut, as vrea sa stiu si eu cum sunteti? Sunt atat de speriata, la pap mi-a iesit asc-h iar in urma testului pentru hov am tulpina 35 si urmeaza sa fac o colposcopie, probabil voi ajunge la conizatie. Astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum un an)

Bună ziua!ce a-ti făcut cu asc-h a-ti ajuns la conizatie? Am exact același rezultat și după colscopie mi sa recomandat conizatie....si nu știu dacă sa o fac sau nu ...as încerca cu tratament inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simina (acum un an)

Buna, din păcate la asc-h, tratamentele cu ovule sunt apa de ploaie. Așa am avut și eu și am făcut conizatia ( cu ANSA, ERAD ) .Intervenția e foarte ușoară, eu am ales cu anestezie locală și nu am avut nici un fel de disconfort. Faceți conizatia și ascutalti sfaturile medicului. Din ce zona sunteți ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Coca C (acum 9 luni)

Bună seara! Aceeași recomandare de conizatie o am și eu ,dar as mai merge la un medic sa aflu și a doua părere.Daca puteți să-mi ziceți la ce spital ați fost și ce medic va făcut intervenția

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: