Rana pe col

Boli genitale feminine
Intrebare postata de AHIM cu 13 ani in urma

Buna ziua!
In luna august 2010 am fost diagnosticata cu rana pe col,am facut tratament cu ovule cervugid 12 zile p luna,patru luni la rand,nu am avut contact sexual pe perioada tratamentului.Dupa tratament m am dus la consult si mi a zis ca sunt ok.Care este motivul pentru care simt durere in momentul contactului sexual?
Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Iuli (acum 13 ani)

Greu de zis, sunt multe motive, inclusiv de ordin psihologic daca nu este nimic fizic. Poate nu sunteti suficient lubrifiata, poate mai exista vreo problema (in proba de secretie nu a iesit nimic?), poate va este frica de contactul sexual, sa nu va faceti rau, si nu va puteti relaxa etc. Va recomand sa discutati cu ginecologul despre aceasta situatie, mai ales ca a trecut atata timp, si daca la un nou control nu mai depisteaza nimic, sa incercati sa discutati cu un psiholog, daca credeti ca problema opate fi de ordin psihic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AHIM (acum 13 ani)

Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns.Din pacate nu pot ajunge la un consult ginecologic prea curand,nefiind in tara.Am facut atunci in august 2010 si examen de secretie si in rezultate imi scrie in felul urmator -celule epiteliale plate rare.-leucocite -polimorfonucleare -rare.levuri-absente.-flora lactobacilara-bacili Doderlein-relativ frecventa. atat,medicul nu mi a dat prea multe detalii despre acest buletin de analize.Poate ca teama exista in subconstient deoarece durerea a fost prezenta inca de la primul contact dupa acest tratament.
Va multumesc frumos pentru ajutor.O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: