Raceala netratata?

Boli genitale feminine
Intrebare postata de elena462134752 cu 14 ani in urma

Buna ziua.cine poate sa ma ajute cu un raspuns?mi-am pus sterilet acu 1 an si jumatate si de atunci am o scurgere albicioasa-galbuie ca o mucoasa si nu mai scap de ea .ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

mikmok (acum 14 ani)

Mergi la doctor sa-ti faci un control ginecologic. Scurgerile nu sunt bune mai ales daca au miros sau culoare. Alte simtome cum ar fi mancarime nu ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna Elena,

Scurgerea de care suferi este insotita de o senzatie de arsura, mancarime, durere la urinare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeriana28 (acum 14 ani)

Buna Izabela,
cunosti ce ar insemna scurgerea albicioasa-galbuie care este insotita de arsura,mancarime si durere la urinare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena462134752 (acum 14 ani)

nu nu am nici o arsura,mancarime decat acea scurgere alb galbuie putin mirositoare,doar durere de ovare uneori

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeriana28 (acum 14 ani)

Cand mi-am facut ultimul control tot aceleasi dureri de ovare resimteam si secretie alb-galbuie,insa medicul mi-a dat explicatia ca ar fi de la anexita si nu a dorit macara sa imi ia secretia vaginala pt a face o analiza pt a sti sigur despre ce e vorba(va trebui sa imi fac o analiza a secretiei pt ca nu e normal sa nu fi facut atunci cand am fost la medic)....deci singurul sfat e sa iti faci o analiza a secretiei vaginale.
bafta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Secretie albicioasa-galbuie insotita de arsura,mancarime si durere la urinare ar putea indica o candidoza. Recomandat este de facut o analiza de secretie si un Pn . Ce medic refuza a face aceasta analiza ? doar unul inconstient, care nu ia in serios aceste probleme.....Este intr-o policlinica de stat ? caci la un cabinet particular se face obligatoriu ......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeriana28 (acum 14 ani)

Nu cred ca este candida,pentru ca mi-am facut testul Papanicolau si prin acest test doar infectia cu candida si trichomonas se descopera pe langa virusul HPV. Secretia la candida e alba,branzoasa...a mea era mai mult galbuie.Era un cabinet particular,din pacate....Singura solutie sa poti afla exact ce ai cand mergi la un medic este sa stii tu dinainte ce analize trebuie sa ti se faca pt a ii spune si medicului....Sunt foarte superficiali medicii de astazi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeriana28 (acum 14 ani)

Dar examinarea nu se reduce la detectarea de celule care "au luat-o razna", testul Babes - Papanicolau putand pune in evidenta si leziunile inflamatorii nespecifice declansate de orice tip de iritatie a colului uterin (reactie alergica la spermicide sau prezenta unui sterilet) sau cauzate de vaginite, putand pune in evidenta unele aspecte semnificative pentru cateva dintre infectiile vaginale obisnuite, precum candidoza sau trichomoniaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Draga valeriana28,

Chiar daca medicii sunt superficiali, tu ar fi trebuit sa-l intrebi pe medic orice te intereseaza, cu siguranta iti va raspunde intrebarilor tale.

Am inteles ca ti-a gasit anexita, ti-a dat vre-un tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeriana28 (acum 14 ani)

Izabela,
poate ai dreptate ca eu ar trebui sa cer ce doresc unui medic,insa parca eu cand intru intr-un cabinet medical si in special particular, unde ar trebui sa existe mai mult interes,as dori sa imi spuna medicul ce sa fac,ce imi trebuie,daca eu as sti exact ce am si ce imi trebuie la ce m-as mai duce la un medic?Eu asa gandesc,poate ma insel....ok trebuie sa ai notiunile elementare pe care orice femeie trebuie sa le cunoasca despre corpul sau,ptca daca imi spune medicul despre anumite boli,analize sa stiu despre ce e vorba...Pt anexita sunt f putine medicamente care sa aiba eficacitate,am luat Eficef,Duclofenac si alte,alte inflamatoare,nici o ameliorare...Am schimbat medicul(nu le mai stiu numarul cati am schimbat) si mi-a dat o cura de 2 luni cu o schema exacta si anume:din prima zi de menstruatie sa fac injectii Polidin(10 zile) si Duclofenac,iar apoi in a 16-a zi pana intr-a 25-a zi sa iau Duphaston(2cps/zi)...trebuie sa incep de luna viitoare cand voi avea menstruatia,sper sa funcioneze si acest tratament...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

parerea mea e sa mergi la dr urgent nu crezi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: