Probleme in timpul actului sexual

Boli genitale feminine
Intrebare postata de xtyna cu 14 ani in urma

Am 18 ani,prieten de 4 ani jumate, am inceput viata sexuala de 3 ani si ceva dar mereu am intalnit probleme, cum ar fi dureri in timpul actului sexual, nu ma umezesc, nu am orgasm...am crezut ca asa ceva se intampla numai cu prietenul meu...dar nu e asa...de 4 luni am cunoscut un baiat care se poarta fff frumos cu mine si niciodata nu mi`a cerut sa facem sex...dimpotriva...eu mereu am insistat dar degeaba...pana acum cateva zile cand a acceptat...la inceput a fost ok...mentionez ca el nu e tipul care sa isi dea drumul prea repede...actul sexual a durat cam 3 sferturi de ora,...3 sferturi de ora de chin....el se enerva ca nu eram umeda si il durea si pe el eu eram trista pentru ca nu era ceea ce vroiam....vreau un sfat/o solutie ca sa scap de chinul asta...ce pot sa fac ca sa fie totul bine?adica sa simt si eu placere si sa ma umezesc.....de ce nu ma umezesc??asta este intrebarea care ma chinuie de ceva vreme....am nevoie de ajutor....va rog din tot sufletul...:(:(:(.....astept raspuns.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Sheila (acum 14 ani)

Ce folosesti ca metoda de protectie?
Nu stiu daca de cand ti-ai inceput viata sexuala ai mers la un control, daca nu ar fi cazul.Aceste probleme pot aparea din mai multe motive.Daca iei anticonceptionale e posibil ca acestea sa nu fie f bune pt tine, poate fi o rana, un chist......si multe altele.Cel mai indicat ar fi sa mergi la un control si multe probleme se vor rezolva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xtyna (acum 14 ani)

pai am fost la control ginecologic pentru ca am menstruatia dereglata,mi`a dat tratament cu miligest...inainte de controlul acesta am fost la endocrinologie si la ecograf mi`au aparut la ovare mici chistulete care mi`a spus ca au aparut din cauza ca ele se elimina in timpul menstruatiei, dar eu ac***a asa cv o data la 2-3 luni nu se puteau dizolva....am facut tratament cu miligest aprox un an...dar degeaba...adica durerile sunt la fel...in legatura cu metode de protectie, am folosit prezervativ...si pastilele care mi le`a recomandat doctorul sunt anticonceptionale....m`am gandit sa merg la alt medic.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Ar fi indicat sa mergi la alt medic ac***a in vedere ca nu se simt imbunatatiri ci chiar te simti mai rau.
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xtyna (acum 14 ani)

multumesc pentru sfaturi...multa sanatate
:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela264104981 (acum 14 ani)

Eu stiu ca anticonceptionalele in general scad foarte mult dorinta sexuala si in consecinta cred ca nici nu te umezesti. Tu esti si foarte tanara...poate ca in timp problema ciclului neregulat se va rezolva de la sine fara sa fie nevoie sa iei anticonceptionale. Pentru chisturile de pe ovare eu am luat tinctura de zmeura cateva picaturi in apa. Mai cauta si tu pe net daca exista o alta rezolvare la problema ta cu chisturile, documenteaza-te mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina2792709 (acum 14 ani)

Daca ai acum 18 ani, si ai inceput actul sexual acum 3 si jumatate,(14 jumate)??????. Pai la varsta asta.........ai avut doar instinct animalic si curiozitate, corpul tau nu a fost pregatit pentru sex. Sunt niste hormoni care se dezvolta la timpul potrivit si-ti pregatesc corpul pentru sex. Odata ce ai inceput acivitatea sexuala inainte de a-ti fi corpul pregatit pentru aceasta activitate., evident au aparut si problemele..................Chisturile ovariene, lipsa elaxicitatii muschilor vaginali , sunt rezultant al hormonilor dereglati. Nu este o problema ginecologica. Problema este endocrinica. Fa-ti determinarile hormonale la o clinica de specialitate. Odata depistat hormonul lipsa(probabil este vorba de insuficienta corticala),Endocrinologul i-ti va prescrie tratament hormonal si implicit anticonceptionalele care sa se potriveasca organismului tau. ANTICONCEPTIONALELE SUNT MEDICAMENTE/BAZA DE HORMONI. Nu rezolvi aceasta problema , devii frigida. Adica esti frigida exact cind in mod normal ar fi trebuit abea acum sa incepi viata xexuala. Greseala se plateste in viata. Pacat ca, esti prea tanara. Dar macar acum consulta un endo. remediaza cat inca nu-i tarziu. Bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beatricea (acum 14 ani)

este adevarat ca ti-ai inceput viata sexuala foarte devreme si tinand cont ca ai avut o relatie de 4 ani si jumatate ma gandesc ca relatia ta sexuala a fost activa in tot acest timp fapt pentru care problemele la tine s-au agravat datorita faptului ca oraganismul tau nu era pregatit inca pentru asta.
Consulta un medic endocrinolog cum a zis si dorina27, el te va ajuta sa-ti rezolvi problemele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela801 (acum 14 ani)

incearca sa rezolvi si printr-o alimentatie corecta probl...consuma produse bogate in fibre adica legume si fructe in stare cruda..de obicei alimentele grase, carnea, dulciurile toxifica organismul si apar disfunctionalitati majore...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pemihaela (acum 14 ani)

Doamne!Iertata-mi invocatia!Am 14-15 ani si singurul lucru ce-mi ramane de facut e sa ma apuc de sex!Am citit biblioteci intregi,am aflat o multime de lucruri grozave si ...doar n-o sa astept sa mai cresc un pic,sa ma mai informez cu cate ceva.Si ce mod de a vorbi,ce formulari ! "nu ma umezesc"...puah!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Trist........pentru ca reprezinta regula si nu exceptia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ispasa (acum 14 ani)

draga mea si eu am patit la fel cu toate ca am inceput viata sexuala la 24 de ani si tot la fel nu simteam nimic din cauza ca eram foarte stresata si nu lasam partenerul sa ma atinga ca eram foarte rusinoasa si mai depinde foarte mult si de partener ca daca el vrea sa se simta numai el bine nu o sa simti niciodata nimic, iar tie ati trebuie un tip cu experienta nu pusti care habar nu are cu ce se mananca sexul.eliberaza-ti mintea de stresul de a vrea sa ajungi la orgasm si vei reusi.iar femei frigide nu exista cum cred specialisti sau uni barbati frustati .exista femei care nu mai simt placere pentru ca barbati pe care ai intalnesc nu sunt capabili sa le ofere orgasm .si mai depinde si pozitia pe care o folositi pentru a ajunge la un orgasm intens .eu iti recomand o catre care se numeste SEX PENTRU TONTI exact asa cum am scris scrisa de DR RUTH K WESTHEIMER care te va ajuta sa te cunosti mai bine si sa capeti experienta. bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

friendss (acum 14 ani)

nu vreau sa o iei in nume de rau, insa...o viata sexuala inceputa de la 14 ani este o foarte mare greseala; e ca si cum deja ai fi plictisita; poate de aia nici nu te mai exciti... poate ca abia acum, la 18 ani ar fi trebuit sa o incepi, draga mea; si poate ca nici acuma, desi unele de aici mi-ar sari in cap sa mi spuna ca sunt demodata;o viata sexuala trebuie inceputa cand ai un partener stabil, si indicat e sa o incepi dupa 18, 19 ani; nu e o rusine sa fii vrgina la asa o varsta si nici proaste nu sunt acelea care decid sa faca asa; am avut ocazia sa o incep si eu devreme, insa acum am 28 de ani si nu regret nici un minut ca mi-am inceput viata sexuala la 24 de ani;nu s-a folosit nimeni de trupul meu, ci exact cine a trebuit... nu este la moda sa nu mai fii virgina la 14, 15 ani si nici ceva demodat sa fii virgina la 20 de ani; eu cred ca tipele care se respecta....stiti continuarea..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELISSA - ALNA (acum 14 ani)

Scumpelor,scuzati-mi interventia, inainte de toate,fata a cerut ajutorul nu dorea sa auda critici la ceea ce a facut.Nu stiu daca suntem in masura sa o judecam (valabil pt. pemihaela si friends).
Si acum sa incercam sa vedem ce ti se intampla tie xtyna.
Problema ta poate avea numeroase cauze, atat organice(endocrine)cat si psiho-comportamentale.Deci inainte de a verifica cauzele psiho-comportamentale trebuie eliminate cele endocrine prin efectuarea unor analize.Spui ca ai efectuat un control ginecologic la care s-au depistat mici chistulete,deci poate fi vorba de o dispareunie care s-a declansat datorita lubrifierii insuficiente.Acum am o intrebare:ai incercat un lubrifiant inainte de penetrare? De asemenea cred ca trbuie sa urmezi si o psihoterapie de cuplu pt. a depista greselile facute in timpul actului sexual( preludiu insuficient, pozitie neadecvata, implicare sentimentala superficiala, etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxish (acum 14 ani)

buna, uite am avut o prietena care patea la fel ca tine, nu se putea bucura de momentele intime cu prietenul ei pentru ca nu se lubrifia cum trebuie.I-am facut cunostinta cu psihologul meu iar problema s-a rezolvat.stii cum?ea era foarte stresata atunci cand incepea actul sexual ca nu se va librifia, ca prietenul ei nu se va simti bine, se gandea tot timpul , desi isi dorea foarte mult acele momente, nu se putea bucura de ele pentru ca se bloca pur si simplu.Psihologul i-a zis sa se comporte firesc sa se lase dusa de val , sa nu se mai chinuie sa se umezeasca pt ca toate vor veni de la sine,trebuie doar sa te linistesti, pentru ca daca esti stresata nu te vei excita deci nici nu te vei umezi.Pe de alta parte daca nu vrei sa mergi la un psiholog, poti merge la farmacie pentru a cere un gel lubrifiant, care nu-ti provoaca repercusiuni si totul va fi ok, nu e scump si cele de la durex sunt forte bune.il poti la tine iar inainte de actul sexual iti introduci cu degetul putin in vagin, totul va fi ok.Ai incredere si tu si prietnul tau veti dori sa faceti astamult mai des si va va placea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danna (acum 13 ani)

Buna,am si eu cam aceiasi problema.am 23 si mi-am inceput viata sexuala acum 4luni...nu simt nimic nici macar senzatia aceea de bine nimic nimc nici eu nu ma lubrefiez si de o saptamana am facut o iritatie eu presupun ca de la prezervativ ma mananca vaginul si ma doare la penetarare,oare care ar putea fi cauza? astept un ras.multumesc...va pup!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mioara (acum 13 ani)

eu nu stiu ce sa zic stai tu deasupra poate asa ai orgasm sau poate te umezesti incearca si alte poziti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mita (acum 13 ani)

vreau sa va spun despre problema mea eu nu pot sa ajung la orgasm repede cand sta el deasupra numai cand stau eu imi pot sa ajung f repede si am 3 ani cu el dar nu am putut saraman gravidava rog datimi un sfat daca puteti cat mai repede va multumesc pentru ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sidonia (acum 13 ani)

am 21 de ani si mie mi sa intamplat la fel ca si tie...pana am cunoscut un barbat pana la varsta de 21 de ani nu am stiu ce inseamna sa ai orgasm nu puteam sa imi dau drumu cu nimeni acu decand am cunoscut aces barbat e totul ok pot sa zic k ma simt femeie cand facem dragoste asa k stai linistita k o sa se intample trebuie sa gasesti un barbat sa te atraga sa simti ceva pt el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xmaryca (acum 13 ani)

tot ce pot sa spun este k gandul tau nu este acolo, incearca sa te concentrezi mai mult lasate iubita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: