Probleme de viata sexuala

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Viorel10297450 cu 16 ani in urma

Sotia mea a facut histerectomie totala (cu anexe) acum 3 ani, cu eliminare a 75% din vagin. Cu mult timp inainte de operatie nu mai avea cine stie ce apetit sexual, ca sa nu zic deloc, fiind totdeauna foarte retinuta. Dupa n-a mai raspuns deloc la aluziile mele timide si cu jumatate de gura, n-am vrut sa fortez lucrurile dupa asa o trauma. Avem 38-40 ani si ne iubim mult, dar de problema asta nu prea vrea sa discute, mi-a spus o data ca i se pare mai normal sa punem punct aici. Este ceva de facut, realist vorbind?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

marius404 (acum 16 ani)

situatia prin care trece sotia ta este dramatica pentru amandoi, doar ca suferinta ei este incomparabila cu a ta.trebuie sa o ajuti sa treaca prin si peste asta. spui ca va iubiti. atunci trebuie sa astepti sa fie pregatita sa discute.nu forta lucrurile, va parea ca tot ce te intereseaza este viata ta sexuala.e normal sa se gandeasca la separare pt. ca te iubeste si vrea sa ai o viata pe care ea crede ca nu ti-o mai poate oferi.arata-i ca va puteti bucura de relatia voastra in continuare si n-o lasa sa-si piarda curajul si increderea in voi.stiu ca viata sexuala e f importanta si din acest motiv ea considera ca are un handicap major.ai rabdare si nu abandona lupta.ai nevoie de multa sensibilitate si mult tact.va doresc tot binele din lume

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana492 (acum 15 ani)

o inteleg prin ce trece ...trebuie sa ai rabdare cu ea .din pacate dupa o astfel de operatie toata lumea te judeca gresit si te sperie.ba k te ingrasi ....ba k viata sexuala o sa fie afectata.eu sunt operata de 8 ani si acum pot spune k stau bn cu psihicul dar am un sot care a fost alaturi de mine .asa k mult noroc si multa sanatate.sa auzim numai de bn

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

draga Adriana mi-as dori sa pot discuta cu tine despre experienta ta de viata dupa operatie...te rog sa ma contactezi pe aceasta adresa de e-mail: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inell (acum 9 ani)

Draga Viorel, a trecut ceva timp de cand ai scris. Poate mai intri sa citesti si parerea mea. Si eu am suferit aceasta operatie si mi-a fost greu sa ma dechid din nou dpdv sexual. Insa am reusit cu ajutorul partenerului meu si acum totul este bine. Fii delicat cu ea. Fa-i complimente. Fa-i curte, asa cum ii faceai cand v-ati cunoscut. Reânvie dragostea. Spune-i ca e sexy.
Apoi, noaptea tine-o in brate, doar tine-o in brate, oferindu-i caldura sufleteasca. Da-i timp. Mangâi-o. Mângâiei pãrul, obrajii, umerii. Abia dupa un timp sa-i mângâi zona genitala. Fii blând cu ea. Observã-i reactiile. Sãrutã-i vaginul. Transfigureaz-o. Nu e greu. Are nevoie de asta. Altef, o parte din ea va murii. Si din tine, daca ramaneti in acest stadiu.
Iti doresc succes. Nu uita ca are nevoie de dragostea ta mai mult decat inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura aureliia (acum 7 ani)

Buna si eu am trecut prin asta acum o luna fost operata oare mai avem viata sexuala? Va rog cine a avut asa ceva spuneetimi la ce sa ma astept multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana1 (acum 7 ani)

Din pacate si eu va trebui sa trec in toamna prin aceasta operatie si nu stiu ce sa fac as vrea un sfat va rog

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 7 ani)

Buna ziua sunt noua pe aici si as vrea sa.mi spun durerea mea voua celor care ati trecut prin asa ceva in urma cu 2 luni am facut un pap nu facusem niciodata a iesit dezastros hsil leziune de grad inalt am mers la colposcop mi.a recomandat conizatie am facut conizatie medicul mi.a promis ca este tratabil 100%dar ma inspaimanta rezultatul histopatologic fragnent col uterin prezentand leziune de carcinom scuamos in situ cu extensue intraglandukara excizat cu limite in tesut sanatos va rog din suflet cine a trecut prin asa ceva sa ma ajute si pe mine caci medicul care ma operat mi.a recomandat pentru siguranta mea histerectomia dar nu stiu cat de sigura este si asta sa nu mai apara sunt disperata astept raspuns de la voi va pup

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: