Nedumerire

Boli genitale feminine
Intrebare postata de emilia69113249 cu 15 ani in urma

Am si eu o problema co ovarele.Acum 4 luni ma dureau ovarele ingrozitor dar medicul de familie mi-a spus ca precis ma dor rinichii si ma infundat de antibiotic.Dupa o luna de tratament vazand ca nu imi trece si k deja am ajuns la urgenta mam hotarat sa merg sa imi fac toate analizele sa vad ce am.Am fost la urlog unde miam facut toate analizele ce se puteau in legatura cu rinichii si au constatat ca sunt in stare foarte buna.Apoi am mers la ginecolog unde mi-a luat secretie vaginala si in cele din urma mi-a dat k rezultat "ovare inflamate" si ma pus sa beau antibiotic ( inca cel mai tare antibiotic) si am facut ceva spalaturi vaginale si am luat un ovul.Dupa 2 luni in care am facut acest tratament mam simtit mai bine urmatoarele 2 saptamani,pt ca apoi ma luat iar cu injunghieturi si dupa o saptamana am inceput deja sa iau calmante ca nu ami puteam de durere.Acum am mers la un alt ginecolog pt ca nu mai stiu ce sa fac.Acesta mi-a spus ca de ce am luat antibiotice ca alea mi-au distrus flora intestinala si numai lucruri de astea.In final mi-a prescris Diane-35 si un ovul si o pastila.Tot citesc prospectul lui diane-35 si nu inteleg unele lucruri,deoarece eu nu am cosuri,nu am probleme cu parul..... si tot citesc si nu gasesc nicaieri scris ceva legat de problema mea.Va rog care aveti aceasta problema si ati reusit sa va vindecati sa imi spuneti si mie ce ati luat.Precizez ca inainte sa am doara ovarele am avut si ciuperca vaginala datorita nenumarateleo antibiotice luate la o raceala care numai nu a vrut sa imi treaca timp de 3 sapt,si miam tratat ciuperca cu ovule.Inafara vaginului nu mai simteam mancarimea si durerea aia dar daca aveam un act sexual ma durea vaginul.Nici acum nu ma simt mai bine in legatura cu actul sexual,si acum ma doare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

(acum 15 ani)

multa sanatate

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Pot sa-ti raspund in legatura cu Diane -35, este un contraceptiv care-l dau medicii ginecologi atunci cand descopera chisturi functionale, pe ovare. Aceste chisturi se formeaza in mod natural in fiecare luna, dar, daca persista mai mult de 2-3 luni, se ia acest tratament, pentru a pune ovarele in repaus cateva luni, adica sa nu ovuleze. Tratamentul se face o luna,doua,apoi se face o ecografie transvaginala ,pentru a vedea daca s-au micsorat sau au disparut. Cealalta problema a fost Candida ,care apare la consum indelungat de antibiotice si partea p***a este ca se vindeca fff. greu,{ adica in timp,] ea tot aparand in functie de starea organismului, daca este imunitatea scazuta, oboseala, stres si altele. Ar trebui sa mai faci un examen de secretie si eventual sa-i spui medicului sa incerce pt. candida un alt tratament. CERVUGID ,ovule este ff. bun pt. candida, are toate medicamentele necesare,pt. aceasta afectiune. Se vinde fara reteta, intra pe net si studiaza-l. Un lucru f. important este si tratarea partenerului, nu este o boala cu transmitere sexuala. In speranta ca ti-am fost cat de cat de folos, iti doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia69113249 (acum 15 ani)

Multumesc pt sfat.Candida mi-au tratato medicii cum au vrut ei,si eu iam ascultat.Acum stau pe ganduri ce sa fac?sunt la a doua luna de diane-35 si ma doare capul si sanii....... ma gandeam sa merg luni la ginecolog si sa ii explic.Mami zice sa intrerup tratamentul iar eu nu stiu ce sa fac.Nu vreau sa ma mai doara capul si sanii dar nu vreau sa ma doara nici ovarele.Ciudat este k acum 2 zile am avut contact sexual si la penetrare ma durut exact cum te doare cand ai candida.Nu stiu ce sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

In mod sigur candida a aparut,daca vrei sa fii sigura si nu vrei sa iei nimic, fara recomandare medicala, te sfatuiesc sa mergi si sa faci un test de secretie. Oricum ,eu vb. despre CERVUGID din experienta si pot spune ca am un medic ginecolog de exceptie ,care mi-a salvat viata. Chiar daca ar fi doar o inflamare a vaginului, tot este fff. bun. Nu am inteles cum ti-a pus diagnosticul pt. ovare si nici care este acesta. Ti-a facut transvaginala?? ti-a zis ce ai la ovare???Iar cu diane-35, ti-a zis cate luni sa faci tratament?? Dupa o operatie de chist ovarian si se da doar 2 luni ,acest tratament. Doar daca vrei sa folosesti anticonceptionale pt. a evita o sarcina. Ai citit pe net ce am zis??? Nu stiu ce sa-ti mai spun, stiu doar ce as face eu...dar cea care trebuie sa hotarasca esti tu. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia69113249 (acum 15 ani)

Este o poveste lunga.Tio spun mai pe scurt.Acum 2 ani in iarna am fost racita si am luat antibiotic doza dubla pt k numai nu imi trecea.Apoi mia trecut raceala dar am facut candida.Eu nu am stiut ce este acea usturime si am mers la medicul de familie.Fiind perioada sarbatorilor nu mia putut da trimitere la ginecolog pt k nu era nimeni acolo.Oricum asta nu este o scuza,doctorita mea este un pic dusa,rezolva orice cu antibiotic si etc.Am luat ovulele care mi lea dat ea si apoi mia trecut.Dupa o luna de la tratament am avut un contact sexual si la penetrare ma durut,ma usturat..... deci oricum am crezut k mor.Asa k mam decis si a doua zi am mers la ginecolog la cabinetul particular.Mia dat si el medicamente si leam luat.Apoi cand am avut voie sa am un contac sexual am incercat si ma durea,nu asa tare dar totusi nu ma simteam bine.Am mers la ginecolog,mia dat alt tratament si tot asa am fost.Apoi mam dus la un ginecolog care am auzit k este mai bun si la fel am fost.Eram dezamagita si am zis k nu mai pot asa,bani nu prea aveam pt k sunt ink studenta si facultatea de farmacie costa cam mult si nu am mai mers la ginecolog.Am incercat produse medicinale naturale..... si tot nu mam vindecat complet.Anul trecut in iarna ma luat o durere din spate(zona rinichilor) pana in fata la ovare.Medicul de familie a zis k ii infectie urinara si mia facut analiza de urina.E adevarat k se vedea ceva in urina dar era secretia de la ovare(abia duap 2 luni miam dat eu seama de aia).Ma tratat k de obicei cu antibiotic,eu lam luat pt k stiam k asta este tratamentul pt rinichi.Dupa 8 zile de antibiotic am ajuns la urgenta unde sa descoperit k suferisem o criza de ovare,miau facut 2 calmante si mau trimis acasa.Adoua zi ma dus mami la un urolog pt analize,in urma acestora sa dovedit k rinichi sunt in stare perfecta.Deci ginecologul trebuia sa ma ajute,si asa k am mers la un cabinet ginecologic.Acolo mia luat ceva secretie si nu stiu ce(pt k eram cam adormita din cauza calmantului pe care mi lam facut dimineatza) si in final a zis k aovarele mis inflamate si mai sunt ceva urme de candida.Ma pus sa iau Zinat,am facut spalaturi cu Femigin,am luat dupaston,supozitoare Tratul si injectii cu polidin(timp de 2 luni,adik 2 tratamente cum ar veni).Mia trecut,mam simtit bine cam o luna de zile,oricum la contac sexual nu ma simteam bine,ma mai durea un pic.Acum de 2 sapt ma luat cu injunghieturi de ovare,adik aceasi durere ce o simteam si atunci imprejurul bazinului si mami sa enervat si ma dus la un medic ginecolog.Acest mia facut radiografie si mia zis k ovarul stang este mai mare k cel drept si k nu trebuia sa iau antibiotic si k ginecoloaga ce mia dat asta nu e normala si etc.Mia dat as iau diane-35 si ceva ovul(unul singur era,acum imi scapa numele lui).Sunt la a doua luna de tratament dar ma doare capul zilnic,este k o durere permanenta dar lenta..... este cam ciudat,ma dor si sanii si nu stiu ce sa fac.Luni o sa ma duc la el inapoi,nu e bine sa ma doara asa.Tu ce crezi?ce sa fac?credema k dak pana acum nu aveam incredere in medici acum chia nu mai cred k cineva mi-a gasi un tratament bun.Dak nu era o consultatie platita ziceam k de ce nu leam dat bani nu mau ajutat,dar.....am dat bani,iam aruncat asa pe tot felu si tot asa sunt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Citesc,citesc si ma minunez.......din ce oras esti??????Un om simplu si informat cat de cat isi da seama de niste lucruri ,cat se pare de firesti,dar un medic?? Nici nu stiu de unde sa incep. Doar o raceala, sau nu stiu ce exemplu banal sa dau, se trateasa doar in urma unui simplu consult. Cand este vb. de o afectiune care implica analize, nu se lasa la indemana medic. de familie. De exemplu, nu are cum sa stie ca ai infectie urinara decat in urma unei analize de urina. Daca se depisteaza COLI sau alt microb, se face la laborator automat o antibiograma, in care se spune la ce tip de antibiotic reactioneaza mai bine acel microb. Abia atunci medicul de familie prescrie tratamentul Dupa terminarea lui, cam la o luna ,se face din nou analiza urinii si se vede daca mai exista, daca da, atunci se face iar un rand de tratament ,pana cand se ajunge la un nivel de microbi acceptabil,sper sa ma fi facut inteleasa pana aici. Acum in ceea ce priveste ovarele, nu se poate sa descrii simptomele si sa spuna ca ai probleme.....Trebuie facuta o ecografie transvaginala in care sa vada, sunt chisturi, de ce natura sunt???functionale, endometriozice , seroase ,sau mai grave....ei, abia atunci se prescrie medicatia. Din secretia vaginala nu se diagnostigheaza ovarele ci doar anumite afectiuni ale vaginului ,adica inflamatii ,ciuperci cum este si candida, boli cu transmitere sexuala si papanicolau ,in care se vede daca este vreo transformare a celulelor din colul uterin.Duphaston se prescrie pt. ovare polichistice. Polidin????????stiu ca se da in afectiuni reumatismale??????am sa ma informez, mai exact. Din ce ai spus, parca nu ai fi fost la medici.....Ti-am spus toate astea, nu ca sa ma dau desteapta ci sa stii, cand mai mergi si mai dai si bani, ce sa ceri. Pe moment nu stiu ce sa-ti mai spun, daca mai doresti, mai vb. Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia69113249 (acum 15 ani)

Stiu k ai perfecta dreptate,la orice durere trebuie sa se faca analize si apoi se da un tratament in functie de gravitatea ei si de rezultatul analizelor si etc.A fost prima data cand am fost bolnava si cum era perioada sarbatorilor (vinerea dinainte de seara de craciun) am mers direct la medicul de familie sa ma ajute pt k ma durea groaznic.Tiam scris mai sus toata povestea.Maine merg la ginecolog iar...... nu stiu unde sa mai merg.Daca mai afli ceva te rog anuntama,imi face bine sa vb cu tine.Mersi mult pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 13 ani)

emilia buna sunt iulia as dorii sa te intreb daca tzia trecut ce ai avut k io akm am kam aceeasi problema si nu styu ce sa ma mai fac k am fost la 3 doctori am luat la antibiotice de imi iese si pe gura si pe nas....si sunt kurioasa daca tia trecut ,daca da cum?ca poate imi trece si mie.raspundemi plsssss....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela301117617 (acum 15 ani)

sa-ti faci mai rar spalaturi vaginale ca ele distrug flora vaginala.si eu am avut dureri groaznice de ovare timp de 1 an si jumatate si ma invatat cineva sa beau ceai de coji de mere (decojesti merele si le fierbi coaja).poti sa fierbi cojile pt un ceai, pentru al doilea ceai poti sa mai adaugi alte coji peste cele fierte pentru primul ceai,dar asta sa nu se intample de mai multe ori.am baut cam 3 sapt sau 4 si mia trecut.mentionez ca am fost la 5 medici dar nu mau ajutat tratamentele lor.cand te afli sub tratament cu acest ceai sa te feresti de frig.te imbraci mai gros.
sper sati fie de folos tratamentul pe care l-am incercat eu si a dat rezultate.ma poti contacta pe e-mail.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia69113249 (acum 15 ani)

multumesc de raspuns.Am sa incerc si ceaiul asta recomandat de tine.Eu trebuie sa merg la ginecolog pt k ma dor ovarele,si nu are rost sa iau calmante k asa nu o sa ma fac bine in veci.Inca nu stiu un ginecolog bun in baia mare,dar tot intreb pe toata lumea poate imi recomanda cineva ceva ginecolog.Eu am mai incercat sa stau cu picioarele in apa calda,cat de calda am suportat si am pus multa sare de bucatarie acolo,am auzit k asta scoate frigul din corp,asa mia spus profa mea de botanica de la faculta.Ceaiuri am tot baut,dar maine o sa incerc si reteta ta,poate am norocul si scap macar de durerea aia.Daca ai citit tot ce am scris si mai sus ai vazut k durerea mea este defapt o ciuperca vaginala ne tratata cum trebuie.Ovarele ma dor pt k mam racit iarna trecuta si iar am avut ghinionul sa fiu tratata cu alta boala.Acum stiu ce am dar miam pierdut increderea in medici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neli120822 (acum 15 ani)

Draga mea , dar de unul naturist ce zici?
Doar ca trebuie sa te deplasezi in judetul Neamt dar nu mai ai probleme in veci.Si nu e sarlatan.
Daca vrei un nr de telefon de acolo cauta-ma pe mess:
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIA (acum 13 ani)

emilia imi potzi spune si mie daca ti-a trecut?am citit tot ce ai skris u si kam acelasi lucruri le am si eu akum.....te-ai tratat?daka da CUM?ca sunt disperata am fost la 3medici am luat si iau in kontinuare antibiotice si tot sunt inflamata si ma dor ovarele si cand ma spal jos sunt umflata rau...mie frika naibii sa nu am altceva ...doamne fereste.VREAU SI IO UN RASPUNS PLSSS....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kramel.girl (acum 13 ani)

am si io o problema de mai mult timp ma dor ovarele foarte rau am mers la mai multi doctorii si nu m-am facut bn si ma doare de cativa ani si simt k niste cutite bagate akolo..........ma poare ajuta cineva plzz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kramel.girl (acum 13 ani)

dak puteti sa ma ajutati cu ceva intratii pe adresa mea de mess

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

eu am exact aceeasta problema si ma maninca si se infla nici nustiu ce sa ma fac ajutatima va rog ce pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11527692007 (acum 5 ani)

Buna și eu de trei ani mă chinuesc cu ovarul mă doare tare rău,am luat antibiotice ,antiinflamatoare,nu mai știu ce să fac.Am o scurgere incolora mucos,mă scutura frigul acuma am terminat tratamentul cu cuminol,cervugid,Nurofen,indometacin nu mai știu ce să mai fac.Azi am fost la control și mi- a spus doctorul că trebuie să scot.Dc scot ce spuneți mă mai doare o să am inflamatie pelvina??? Va rog să îmi spuneți sau dc stici cv va rog să mă anunțați va multumesc!Nr meu 0760459932 va rog sa- mi trimiteți măcar un mesaj!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: