Metroanexita sau colon iritabil???

Boli genitale feminine Boala dercums
Intrebare postata de ioana_1236 cu 14 ani in urma

Am niste dureri de burta groaznice in special dupa defecatie,prezente zilnic constipatie nu am asa ca , am mers la gastro si am fost diagnosticata cu colon spastic dar pt ca tratamentul nu a functionat am mers la ginecolog unde am fost diagnosticata cu metroanexita(ovarul stang si uterul inflamat) mi-a dat tratament zinnat, flamexin si extract din mladite de coacaz. Intrebarea mea este pot lua acest tratament? e ok? a mai fost cineva in situatia mea? am doar 22 de ani si nu stiu daca metroanexita poate da dureri mari de burta sau daca nu e de vina colonul. Astept sfaturi.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

raluca (acum 14 ani)

Ai observat ceva scurgeri? Din cate stiu la metroanexista sunt frecvente scurgerile de culoare albicioasa, dureri de ovare si un ciclu neregulat. Apoi daca ai fost la control si ti-a dat tratament este bine sa-l urmezi. Numai bine si sanatate

Citat:
Am niste dureri de burta groaznice in special dupa defecatie,prezente zilnic constipatie nu am asa ca , am mers la gastro si am fost diagnosticata cu colon spastic dar pt ca tratamentul nu a functionat am mers la ginecolog unde am fost diagnosticata cu metroanexita(ovarul stang si uterul inflamat) mi-a dat tratament zinnat, flamexin si extract din mladite de coacaz. Intrebarea mea este pot lua acest tratament? e ok? a mai fost cineva in situatia mea? am doar 22 de ani si nu stiu daca metroanexita poate da dureri mari de burta sau daca nu e de vina colonul. Astept sfaturi.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_1236 (acum 14 ani)

NU am scurgeri, ciclu regulat doar dureri atat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Metroanexita se trateaza cu ceai din salvie, 8g la 1 l de apa. Ceaiul se poate bea pe parcursul zilei, cate 100-200 ml la 5-6 ore. Tratamentul cu infuzie de salvie dureaza pana la 6 saptamani. Tot in aceasta perioada (nu si in timpul menstruatiei) se pot face bai de sezut, o baie la 2-3 zile, cu ceai din coada soricelului si galbenele. Infuzia se prepara din parti egale de plante, cam 100 g amestec la 10 l apa. Flamexin, nu cred ca este bun pt. ceea ce ai tu. Sanatate si astept vesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramon (acum 14 ani)

habarnam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marga (acum 14 ani)

eu am fost la 7 ginecologi ca tot asa ma durea in zona genitala pina m-au trimis unii dintre ei la psiholog.si culmea ultimu mi-a spus sa ma duc la un internist ca nu sant de ei am facut anul trecut si rmn si papa necolau 2.asa ca e de la colon dute la un gastrolog si fa o colonoscopie asa am depistat eu ca am SCI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

asta o ai toata viata nu se trateaza se amilioreaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 7 ani)

Buna! In aceiasi situatie ma aflu si eu numai ca la mine e bilaterala!!! Mie mi sa dat
Amoxiplus de 1g (intravenos) 10 fiole +ser fiziologic 1 doza la 12 ore
Tratul (antiinflamatoriu) 7 zile facut seara (CU REGIM HIPOSODAT- adica fara sare)
Flagyl ovule 1 ovul pe seara timp de 20 zile

Fuphaston (3 cutii)administrat din a 11 zi de la ciclu pana in ziua 20 ( se repeta 3 luni)
Acid folic (3 cutii)1 pe zi timp de trei luni
Digenzym plus (3 cutii) cate doua capdule in timpul meselor principale.

Eu avea probleme gen in 2 ani am avut de 4 ori menstruatie.... Si a dat roade tratamentul.... Dar orice ar fi trebuie sa consulti un medic sau chiar mai multi sa alegi pe cel care nu te umple de contraceptive si alte p***ai! Mie mi se pare foarte buna ideea cu Mladita de zmeura este foarte buna si calmeaza durerile!
Daca ai dereglari menstruale un alt remediu este sa faci un tratament de 6 luni de cate o cana de ceai de coada soricelului ( 1 lingurita de planta cat mai maruntita intr.o cana cu apa fierbinte tinut la infuzat 15 minute) acest ceai se administreaza dimineata pe stomacul gol cu 30 minute inaintea mesei. Ceaiurile se incep in a 14 zi de cand ai avut prima zi de menstruatie si se tine timp de alte 14 zile afica pana in ziua 28. Daca apare menstruatia inainte de ziua 28 se intrerupe ceaiul si se repeta ce am scris mai sus... Sper sa fie de ajutor!!! 😘

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: