Ma puteti ajuta?

Boli genitale feminine Vulvodinia
Intrebare postata de FloriV. cu 12 ani in urma

Buna ziua si Hristos a Inviat!
Numele meu este Flori, am 27 de ani, casatorita. Anul trecut, in octombrie, eu si sotul ne-am mutat in Anglia. La cateva zile dupa ce ne-am stabilit aici au inceput problemele mele. Am mers la diversi medici, am facut mai multe analize, teste, chiar si o biopsie din zona vulvei si toate au iesit foarte bine. La biopsie mi-a iesit insa o usoara inflamare a vaselor de sange, iar acum o saptamana am fost diagnosticata cu vulvodinie. Medicul care m-a diagnosticat, dupa foarte multe consultatii si analize, mi-a dat ca tratament un unguent pe baza de steroizi, Dermovate (imi cer scuze dar nu stiu denumirea in limba romana). Mi-a spus sa-l folosesc o data pe zi timp de o luna si, daca simt efecte pozitive, sa il folosesc o data la 2 zile dupa prima luna. De asemenea, mi-a facut scrisoare catre un fizioterapeut la care voi merge in urmatoarele saptamani. As dori sa stiu si parerea unui specialist de la noi din tara, considerati ca acesta este un tratament adecvat pentru problema mea, imi puteti recomanda ceva mai bun? Precizez ca aceasta problema ma dispera, simt cum imi distruge viata. Sotul meu imi este alaturi, insa pe mine ma afecteaza foarte mult problema si as dori sa revin la normal cat mai curand. In speranta ca m-am facut inteleasa, astept un raspuns si doresc sa va multumesc anticipat. Toate cele bune! Cu stima, Flori V.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Iuli (acum 12 ani)

La ce problema va referiti? Ce simptome acuzati? Nu ati precizat deloc acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FloriV. (acum 12 ani)

Ma refer la vulvodinie, am scris ca am fost diagnosticata cu asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FloriV. (acum 12 ani)

Ma refer la problema cu care am fost diagnosticata - vulvodinia. Am specificat asta in postarea mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

google (acum 12 ani)

Daca diagnosticul este corect, cred ca tratamentul este bun. Iata ce am gasit pe Google:
Tratament

Numeroase abordari terapeutice sunt disponibile pentru combaterea vulvodiniei, dar nu exista niciun remediu eficient in toate cazurile. Intrucat putine cazuri se vindeca, tratamentul este orientat indeosebi spre reducerea simptomelor si poate aduce o alinare partiala sau completa. Trebuie luat in considerare faptul ca vulvodinia are cauze necunoscute, si probabil multiple. Prin urmare, niciun tratament nu poate functiona in toate cazurile. Unele femei raspund foarte bine la un anumit tratament, in timp ce la altele rezultatele aceluiasi tratament sunt mediocre. Gasirea unui tratament sau a unei combinatii de terapii care sa reduca in mod eficient durerea necesita timp.

Iata lista de optiuni terapeutice utilizate in prezent impotriva vulvodiniei:

» creme si unguente topice
» medicamente orale
» fizioterapie

Cremele topice

Cremele topice sunt utilizate in special pentru reducerea simptomelor, au putine efecte secundare si exista in mai multe forme.

Cremele antiinflamatorii

Daca originea durerii vulvare este o inflamatie sau o iritatie, cremele antiinflamatorii pot fi utile. Aceste creme nu pot elimina cauza subiacenta a durerii, dar pot reduce simptomele sale. Produsul de acest gen cel mai frecvent utilizat este o crema pe baza de oxid de zinc care serveste deseori in tratamentul eritemului fesier.

Cremele anestezice
Aceste produse nu fac decat sa amorteasca regiunea vulvara si sunt adesea utilizate de femeile cu vestibulita vulvara inainte de a avea contact sexual. La fel ca si produsele antiinflamatorii, cremele anestezice nu pot trata cauza subiacenta, dar pot reduce durerea.

Cremele hormonale

Femeile la menopauza folosesc uneori creme pe baza de estrogen pentru a preveni uscarea si subtierea tesuturilor vaginale. Femeile care sufera de vulvodinie pot aplica acest gen de produse pe organele genitale externe pentru a creste grosimea tesuturilor fragile si a stimula circulatia sangvina la acest nivel. Nu a fost efectuat niciun studiu care sa evalueze efectele pe care utilizarea prelungita a cremelor topice pe baza de estrogen in doza mica le pot avea la femeile inainte de menopauza.
Unele femei au observat o reducere a simptomelor datorita utilizarii cremelor topice pe baza de testosteron.

Medicamentele orale

Exista trei situatii in care administrarea de medicamente orale poate fi indicata in tratamentul vulvodiniei:
» atunci cand este suspectata o afectare a nervilor
» atunci cand durerea se datoreaza unei infectii
» pentru reducerea durerii atunci cand toate celelalte abordari au esuat

Leziunile nervoase
Durerile cauzate de leziunile nervoase se trateaza cu doua categorii de medicamente:
Anticonvulsive – Desi au fost concepute pentru tratarea epilepsiei, aceste medicamente sunt in prezent utilizate in mai multe situatii in care o atingere a nervilor provoaca dureri. Este posibil ca medicamentele anticonvulsive sa reduca durerea prin scaderea sensibilitatii nervilor la stimuli.
Antidepresivele triciclice – limiteaza numarul de semnale dureroase pe care nervii afectati le transmit la creier.

Tratamentul infectiilor
Mai multe infectii, in special cele provocate de HPV (virusul papilloma uman), multiplicarea excesiva a bacteriilor sau prezenta ciupercilor au fost suspectate drept cauze ale vulvodiniei. In functie de fiecare caz in parte, medicul poate prescrie medicamente pentru tratarea acestor infectii.

Analgezicele
Daca nu a fost identificata cauza durerilor specifice in vulvodinie, ramane o singura abordare terapeutica ce consta in lupta directa impotriva durerii. Totusi, medicamentele analgezice sunt puternice si pot crea dependenta. Din acest motiv, ele trebuie prescrise de un medic.

Fizioterapia

Tehnicile de fizioterapie utilizate in tratamentul vulvodiniei cuprind masajul, exercitiile de intarire a muschilor planseului pelvin si stimularea electrica transcutanata (TENS). Aceasta din urma este de asemenea utilizata pentru combaterea durerilor cronice din regiunea pelvina.
Unele femei au remarcat o reducere a durerii datorita acupuncturii. Se pare ca aceasta are rezultate temporare dar nu constituie un remediu pe termen lung.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 12 ani)

Mama a folosit Dermovate pt o rana de ulcer varicos. Nu stiu daca pt tine este cel mai bun unguent. Poate ti-ar trebui un unguent antiinflamator de tip diclofenac, fenilbutazona,...Dar eu nu sunt doctor....Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FloriV. (acum 12 ani)

Ma refer la problema cu care am fost diagnosticata - vulvodinia. Am precizat asta in postarea mea, multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FloriV. (acum 12 ani)

As dori si parerea unui medic daca se poate. Sunt disperata, va rog frumos :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FloriV. (acum 12 ani)

As dori sa aflu si parerea unui medic specialist daca se paote. Va rog frumos, sunt disperata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marianadin (acum 10 ani)

buna ziua Flori, spune-mi te rog daca ai reusit sa te tratezi si daca da, ce ti-a fost de folos?A dat roade Dermovate?Sufar de aceleasi dureri nenorocite, de aceeasi vulvodinia :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Din cate stiu la aceasta afectiune tratamentul este simptomatic, nestiindu-se prea bine ce o provoaca. Eu v-as recomanda si sa discutati cu un psiholog, acesta va va ajuta sa faceti fata mai bine situatiei atat pentru dumneavoastar cat si in relatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 10 ani)

Eu recomand : apa sapun din abundenta , si sex cat mai putin cu alti barbati , boala ta este una a curvelor p***atuatelor , asa iti trebuie daca iti place penisu prea mult , sper sa te infectezi si sa mori .
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 7 ani)

Esti maxim de inteligent! Ma mir cum de nu ai ajuns medic pana acum. Eu de 10 ani am acelasi prieten si am boala asta de p**a pe care ti-as dori-o si tie daca ai fi femeie sa vezi ce fain e! Daca umbli prea mult la p***atuate ca probabil doar atat poti face, este strict problema ta. Nu jigni persoane pe care nu le cunosti. Sincer nu imi permit sa te jignesc in nici un fel pentru ca nu exista un cuvant anume care sa te caracterizeze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487335381 (acum 7 ani)

Buna Flori! Am citit postarea ta despre vulvodinie, din urma cu 5 ani. Ai gasit vreun tratament intre timp?
Cum esti acum?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11572271200 (acum 4 ani)

Buna Flori, ce ai mai rezolvat cu boala ta? Ai mai gasit vre-un tratament? Si eu sufăr de 7 ani, nu am gasit nimic, ma chinui cu creme cu eterogen, tramadol, amitriptilina si gabaran. Este cumplit, nu mai pot. Dacă ai mai gasit ceva Te rog sa scriu aici pe site. Multă sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: