Ma poate ajuta si pe mine cineva??

Boli genitale feminine
Intrebare postata de ktallyna cu 13 ani in urma

Am dureri in timpul actului sexual foarte mari:(, am fost la ginecolog, am facut toate analizele pe care mi le-a dat si nu mi-a iesit nici o infectie cat de mica, iar ginecologul mi-a zis ca am probleme de lubrifiere... as dori sa stiu ce pot face in cazul asta :( pentru ca, desi inainte ma durea decat putin la inceputul actului sexual, acum nici macar nu mai pot intretine un act sexual din cauza durerii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Iuli (acum 13 ani)

Esti destul de excitata? Te umezesti inainte de actul sexual propriu zis? Cat dureaza preludiul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktallyna (acum 13 ani)

desi sunt excitata nu prea reusesc sa ma lubrefiez, iar preludiul dureaza aprox 20 30 min..., am incercat chiar si filmele erotice... :( tot degeaba...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Omnia (acum 13 ani)

Buna ktallyna,

Conform medicului, lubrifierea insuficienta pe care o prezinti are cauze medicale?
Ti s-a dat tratament in acest sens?
Sau este ceva de ordin psihic?
Simti atractie fata de partener? excitatie la momentul initierii actului sexual?

Cea mai buna solutie este sa utilizezi un lubrifiant artificial; il gasesti in farmacii.

Dar, nu neglija nici cauzele care au dus la manifestarea acestei probleme; incearca sa investighezi motivele si ia in calcul si posibilitatea unor probleme de ordin afectiv in viata voastra de cuplu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktallyna (acum 13 ani)

nu stiu daca are cauze medicale sau nu:(, ginecologul mi-a zis ca sunt perfect sanatoasa si ca am o mica problema cu lubrefierea. insa nu e vorba ca nu sunt suficient de excitata, oricat de excitata as fi tot ma doare ingrozitor. nu am probleme in cuplu, am un prieten minunat cu care ma inteleg foarte bine... pur si simplu nu stiu ce sa mai fac. am incercat si cu lubrifiant artificial, ultimul, care era putin uleios mi-a provocat usturimi groaznice.
problema e ca, daca intr-un final reusesc si ma lubrefiez cat de cat, ma doare efectiv inauntru si abia reusesc sa il suport.
Mentionez ca e asa de rau de vreo trei luni... stiu ca am avut candida pe care am tratat-o cu gynofort, iar dupa aceea am facut analizele care mi-au iesit foarte bune, dar la vreo saptamana iar m-am trezit cu candida...
pur si simplu nu stiu ce sa mai fac si la cine sa ma mai duc....
am dat o groaza de bani la doctori si nu am facut altceva decat sa ma aleg cu o gastrita si candida din cauza antibioticilor prescrise....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ionescu (acum 13 ani)

De la antibiotice se face candida si nu numai candida. Efectele adverse sunt nenumarate, sunt antibiotice care distrug DNA-ul si deci si celulele.
De la tratamentele alopate contra candidei se fac alte boli si candida reapare ulterior, in caz ca nu apare o boala noua. Nu se poate vindeca nimic cu toxine chimice, bolile sunt numai schimbate. De aceea nici nu aveti cum sa va vindecati indiferent de doctorul la care mergeti atata timp cat va prescrie toxine chimice. Nu este numai timp si bani pierduti dar des daunele de la medicamentele luate uneori greu se mai refac.
Mergeti la un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica si care NU lucreaza si cu alopate (caci astfel de medici nu sunt homeopati adevarati). Homeopatia cunoaste remedii eficiente pt. afectiunile pe care le-ati mentionat. Insa trebuie ceva rabdare si incredere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 13 ani)

LUBE XXX

Gel pe baza de apa si silicon
- Lubrifiant vaginal
- pentru femei la menopauza
- dupa sarcina
- in conditii de stress
-RECOMANDAT de GINECOLOGI
impreuna cu REMIFEMIN
AVANTAJE LUBE XXX
- Testat dermatologic
- Compatibil cu latexul (prezervativele)
- solubil in apa, nu pateaza
- fara parfum, uleiuri, fara hormoni
- compenseaza natural si placut deficitul local

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktallyna (acum 13 ani)

:( Am încercat să merg şi la un medic homeopat, însă nu am găsit nici unul care să practice homeopatia clasică în judeţul Prahova, iar încrederea mea în doctori a scăzut considerabil din păcate, dacă îmi puteţi recomanda un bun homeopat, v-aş rămâne recunoscătoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ionescu (acum 13 ani)

Cei mai apropiati medici homeopati buni:
Dr. Doina Pavlovschi Buzau

sau DR. ZAINESCU LAURA
Brasov, Str. Ciprian Porumbescu nr.19, sc.A, ap.2
Telefon/Fax: 0268 328874 - 0723 474265

Problema in cazul tau nu sunt medicii, ci medica. Medicina la care ai apelat pana acum nu poate sa te vindece, indiferent de medic. Atentie la gelurile lubrifiante, au toate efecte adverse.

In general nu sunt multe remedii la astfel de dureri si deci este destul de usor de gasit un remediu care sa ajute. Insa nu este mereu posibil de a gasi din prima remediul potrivit, de aceea trebuie des si un pic de rabdare si de intelegere fata de felul cum functioneaza homeopatia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktallyna (acum 13 ani)

Desi cam tarziu, va multumesc foarte mult pentru interesul acordat. La sfatul dumneavoastra am fost la Dr Zainescu Laura si am observat o imbunatatire considerabila a conditiei mele fizice si a problemei pe care am mentionat-o in urma tratamentului pe care mi l-a prescris dansa.
Acum reusesc sa am un contact sexual si am o stare generala foarte buna, insa, din pacate, durerea si usturimea din timpul actului sexual, desi s-au mai ameliorat, tot exista.
:( Exista vreo posibilitate, ca, desi sa imi doresc actul sexual si sa simt placerea dinaintea lui, sa ma doara contactul propriu-zis si acest lucru sa fie normal??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vera (acum 13 ani)

Am si eu o imtrebare de atita timp cit am inceput sa fac sex nu simt nici o placere si am dureri foarte mari si inca vreau sa ramin insarcinata sotului nu iam zis nimic niciodata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktallyna (acum 13 ani)

Nu sunt doctor, iar opinia mea poate fi gresita, insa eu consider ca ar trebui sa vorbesti cu sotul tau despre acest lucru si sa incercati sa gasiti rezolvarea acestei probleme impreuna, deoarece faptul ca ii ascunzi acest lucru probabil ca te face sa te simti vinovata, iar in subconstientul tau sa il acuzi ca nu tine cont de durerea ta, iar pe el s-ar putea sa il indeparteze cu timpul lipsa ta de reactie sincera din timpul actului.
Un control ginecologic te-ar putea ajuta foarte mult.:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

incercati sa folositi lubrifiant, far aprfum, fara spermicide

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: