Infectie vaginala

Boli genitale feminine
Intrebare postata de maxima2 cu 11 ani in urma

Buna ziua.
Rezultatul analizei secretiei vaginale este urmatorul :

Foarte frecvente pmn, frecvente celule epiteliale, foarte frecventi bacili gram pozitivi grosi, , granulati, dispusi in lanturi, frecventi bacili gram negativi, lungi, granulati, dispusi intra si extraleucocitar (flora anaeroba ).

Culturi bacteriene - streptococ grup B

Am o nelamuririe, daca, pe mediile de cultura s-a dezvoltat streptoco B, de ce la ex microscopic nu apar coci gram pozitivi ?
Unde in Bucuresti se poate face o identificare de germeni anaerobi ? Am incercat la Academica, dar nu am fost multumita, nu s-a dezvoltat nimic la insamntare, desi pe buletine scrie mereu flora aneroba. Tin neaparat sa fac determinarea pentru anaerobi, deoarece am citit in unele articole ca metronidazolul nu merge pe toti anaerobii si nu as vrea sa-l iau degeaba, am luat pana acum `n ` tratamente pentru aceata infectie si nu reusesc sa scap de ea.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

andromeda (acum 10 ani)

Buna Maxima,
Vad ca ai pus intrebarea acum un an, sper ca de atunci ti-ai rezolvat problema! In acest caz, as fi bucuroasa daca mi-ai spune si mie unde ai facut determinarea de anaerobi pentru ca am si eu aceeasi problema de vreo... 18 ani!
Am luat si eu "n" tratamente, medicii imi recomandau doar dezinfectante locale, pana cand infectia a urcat (si ma miram de ce nu raman insarcinata). La lama imi ziceau ca n-am nimic! Ajunsesem sa cred ca n-am nimic! De curand, am intalnit o bioloaga de laborator desteapta, care mi-a zis ca da, am ceva, acesti bacilli anaerobi.
Satula de incompetenta, am pus mana si-am citit tratate de bacteriologie medicala si printre, altele am aflat ca metronidazolul se combina intotdeauna cu antibiotice cu spectru larg (nu exista laborator care sa faca antibiograma pe anaerobi).
Culmea e ca in Anglia se dau antibiotice cand sunt semne clare de infectie, chiar daca la lama nu iese nimic. Iar la noi... se dau antibiotice la o viroza, dar cand trebuie se feresc! Dar pretentii au, de dumnezei!
Tratamentul pe care il urmez acum este: am facut ceftriaxona 2x1g intra-venos, urmat de doxiciclina 2x100mg si metronidazol 2x 250mg /zi/15 zile, plus nistatina ca sa nu ma umplu de fungi si un ovul de Klion seara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Buna,
imi poti da mai multe detalii ? eu imi repet analizele de 2 luni , dupa tratamente pt o vaginoza bacteriana (lipsa bacili doderlein, prezenti bacili si cocobacili Gram ) si imi iese la fel de fiecare data . Ce mi recomanzi ? e posibil sa fie vorba de acelasi lucru ? am luat asa :ovule flagyl si viviflor, si pe gura metronidazol (tinidazol).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: