Infectie cu Enterococcus spp

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Nadzieja cu 12 ani in urma

Buna ziua, doream sa va intreb... Am facut urocultura si a reiesit ca am infectie urinara cu Enteroccus spp. Am luat o doza de Monural (fosfomicina 3g) pentru a vindeca infectia urinara.. Intrebarea mea este daca as putea sa am si o infectie vaginala cu acelasi germene? Mentionez ca singurul simptom pe care l-am avut au fost usturimile, cele mai acute fiind in momentul urinarii. Nu am observat vreo modificare de secretie vaginala. Si in cazul in care s-ar putea sa am si o infectie vaginala, Monuralul a fost activ in ambele infectii? sau ar tb sa iau alt antibiotic pentru infectia vaginala?
Multumesc anticipat pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

dr. vlad jeni laura (acum 11 ani)

Cu siguranta ca exista si vaginal insa Monural nu este tocmai indicat!!!!Va recomand sa faceti paralel si urocultura si secretie vaginala si apoi se va diferentia infectia plus ca tratamentul se va face obligatoriu ambii parteneri.

Cu bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru271892 (acum 9 ani)

Mie mia ieşit enterococcus. Tratament iau doar eu pt partener nu mia dat nimic doctorul.ar fi trebuit.o să reapară la mine dacă el nu se tratează?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Krista (acum 10 ani)

Timp de cinci ani am facut in mod repetat infectii urinare E.Coli si Enterococ Faecalis, am urmat
nenumarate tratamente cu antibiotice, infectiile recidivau dupa cateva saptamani. In urma cu doi ani mi-a fost recomandat un vaccin STROVAC, l-am facut si de atunci nu mai am probleme.
Vaccinul este de productie germana, l-am gasit doar in Germania, se elibereaza pe baza de reteta.
Se efectuaza o imunizare de baza 3 rapeluri la un interval de aprox. 1 saptamana dupa care anual se ia cate 1 vaccin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anuta hirica (acum 8 ani)

buna seara!Sunt Anuta si doresc din tot sufletul sa-mi dai si mie informatii in legatura cu vaccinul Strovac!Te rog foarte mult!Daca ai dorii ne putem auzi la un telefon 0740011408 Te rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silvia (acum 8 ani)

Buna Krista, te rog sa-mi spui si mie cate fiole sunt in acest vaccin si daca se face cate o injectie la 10 zile (adica sunt 3 fiole si se se fac pe o perioada de 30 zile, asa am auzit). Ma ucide aceasta bacterie, imi recidiveaza lunar si nu mai stiu ce sa iau.Am fost la ginecologi, la urologi, am luat tot felul de antibiotice, nu stiu ce sa mai fac mi-a rapit tot zambetul pe care-l aveam.
Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cccc (acum 10 ani)

Buna, am avut si eu infectie urinara cu ecoli, am luat tratament de la dcr de familie (nolicin si biseptol-poligynax)si mi am refacut urocultura-rezultatul enterococuss spp.am fost la ginecolog pt o secretie care a iesit ok, dar pt bacteria din urina mi a. Dat tratament cu antibioticul tavanic , 10 zile, poligynax si urisan.Inca nu am inceput tratamentul, ma intereseaza daca trebiie sa faca si sotul meu tratament ,pt ce am eu! Adica daca se transmite.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 9 ani)

Krista daca poti sa iei legatura cu mine ...La fel ma lupt si eu si poate poti sa ma ajuti mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 8 ani)

Krista,exact asa ma zbat si eu de ani buni. Aproape in fiecare luna fac tratament cu antibiotice,am fost si in spital la timisoara am facut vancomicine si degeaba. Cum il pot procura acest vaccin. Daca ma poti ajuta cu sfaturi [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vik (acum 8 ani)

@Krista dacà esti amabila sa ma contactezi pe [email protected] sau 0744295593 .de 5 ani ma chinuie si pd mine acest enterococ spp sau faecalis.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madeea (acum 8 ani)

servus fetelor..ma distrus si pe mine aceasta bacterie cu usturimea ei de 7 ani la un moment dat nu o mai bagam in seama..cand ma ustura prea tare ..beam apa cu otet de mere un pahar pe zi inainte de masa , si mai schimba Ph urinei..iar cateva zile imi mai trecea...azi mi am facut Vaccinul Slovac prima doza..sa vad ce o mai fi..sunt chiar curioasa..as incerca orice desi nu mai cred ca ma mai ajuta nimik pt ca am incercat tot ce e posibil, f multi bani aruncati pe tot ce auzeam ca ma poate ajuta..antibiotice cu sacul.... Am fost la dr in Germ si mi a zis sa -l incerc desi mi a zis ca nu e sigur nici vaccinul. poate Dumnezeu ma ajuta sa scap. Daca reusesc promit ca voi incerca sa fac si pentru voi ceva desi vaccinul se da pe reteta..multa sanatate..eviati pe cat posibil antibioticele..si incercati cu otet de mere , albastru de metilen..ceaiuri..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 7 ani)

Buna Medeea, ai reusit sa scapi cu ajutorul vaccinului? ma straduiesc sa fac rost de el pentru tatal meu care se chinuie cu Klebsiela. Multumesc mult si astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionita Lacramioara (acum un an)

Bună!!Cum ai procurat vaccinul??Ma poți ajuta și pe mine??Mulțumesc. 0724132944
Eu locuiesc în Romania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1478547730 (acum 7 ani)

vreo veste de la medeea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 4 luni)

da. il mai doriti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11544105666 (acum 5 ani)

Bună ziua! Am tot citit despre enterococcus sp.VRE+ si vreau sa tin sa va informez ca bacteria e sensibilă la Antibioticul Normix 2 cp/zi tp de 3 luni,cate 10 zile pe luna,după 10 zile de antibiotic urmați cu Enterolactis plus inca 15 zile,tot tp de 3 luni 1cp/zi.Duspatalin 2 luni zilnic cate 2 cp/zi.Acest tratament de maine incep sa il urmez si eu.Acest medicament este prescris de epidemiolog. Va doresc sănătate multă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maxximus (acum un an)

Ai scăpat de enterococ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11619093488 (acum 4 luni)

Da da am gasit un tratement alternativ, nu am reusit prin antibiotice desi am luat la greu cu vizite la doctori infectionisti, urologi si cei homeopati, aproximativ un an de chin si diferite antibiotice in combinatii drumuri in diverse judete, bani cheluiti peste 25000 lei, am descoperit un tratament fara antibiotic o parte se gaseste la noi o parte se aduce din strainatate Slovacia daca nu ma insel pot sa il procur se ia 3 luni cate 10 zile pe luna cu pauza de 20 zile eu personal l-am luat 5 luni m-a costat total aproximativ 1000 de euro dar merita orice banut. Daca doriti va pot ajuta cu procurarea lui partilala celalalt se gaseste la noi in farmacii sau farmaciile online.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cris (acum 2 luni)

Bună! Ne poți spune denumirea medicamentelor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11619093488 (acum 3 ani)

Buna , ai reusit ceva cu tratamentul , eu am fost diagnosticat de acelasi Enterococus SPP si nu am luat momentan decat prima doza de antibiotice 7 zile . Ai reusit sa te vindeci ? Precizez ca bu ma simt bine nu ma simt normal parca nu pot sa muncesc ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: