Infectia HIV raspuns medic

Boli genitale feminine Blastomicoza
Intrebare postata de Natalia - Elisabeta cu 12 ani in urma

Daca barbatul are HIV si are contact sexual neprotejat cu o femeie sanatoasa, dar nu ejaculeaza deloc, ea ia boala sau nu, sau ce sanse sunt sa o ia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (35)

Kinetoterapiebv (acum 12 ani)

Virusul hiv se transmite prin sange si prin contact sexual neprotejat,nu e necesar sa ejaculeze ca sa se transmita virusul,pe parcursul actului sexual se mai elimina picaturi de sperma,asadar schimbul de secretii este asigurat.ori nu ai stiut ca are o astfel de boala,ori daca ai stiut ai fost total inconstienta sa faci asa ceva neprotejat.virusul se poate transmite si sa nu se manifeste daca persoana care ia virusul are un sistem imunitar bun(persoane seropozitive),exista tratamente pentru aceasta boala,dar cel mai bine,asteapta 6 luni si apoi mergi sa iti faci testul,din pacate abia dupa 6 luni se "vede"in organism prezanta lui.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Natalia - Elisabeta (acum 12 ani)

Nu e vorba de mine, e vorba de o prietena de a mea care e foarte speriata! A avut o escapada intr o seara cu un barbat si n au avut prezervativ. Ea zice ca barbatul e politist, dar nu stie sigur! Din cate stiu politistii au medicul lor, si au analizele la zi si ar fi dat afara daca ar avea asa ceva, nu? Ea are si 2 copii si se temea daca ar fi sa aiba el HIV sau alte boli din clasa BTS, ac***a copiii. Ea nu stie daca are sau nu ceva el, si sotul ei vine in tara in august si se teme! De aia intrebam, ca ea s a gandit la ce i mai rau, exista sansa sa nu fi luat HIV in urma contactului sexual neprotejat, chiar daca barbatul are? Eu stiam ca exista sanse de 20% de a lua boala de la un barbat infectat dupa un singur si unic contact sexual neprotejat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu putea cumpara un prezervativ? Nu putea sa se abtina de la avea un contact sexual? Suntem oameni pentru ca rationam si nu ne ghidam dupa instincte sau pulsiuni. O femeie cu 2 copii ar trebui sa aiba mai multa minte in cap, sa se gandeasca ca orice face ea se poate rasfrange asupra celor mici. Nu inteleg cum pot fi unele persoane in asa hal de inconstiente si descreierate, la propriu. Poate lua absolut orice, inclusiv afectiuni pe care le poate transmite copilului. Abia peste cateva luni va sti sigur daca si ce a luat. Ca sa nu mai zic ce "placut" va fi cand va veni sotul daca ii va transmite si lui vreo bucurie.
Eu inca mai cred ca tot ce ati scris este o gluma de prost gust pentru a vedea ce raspund oamenii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu (acum 12 ani)

De fapt dupa 9 luni apare la testul de sange, dar esti pe aproape...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Un rezultat negativ inseamna ca in sangele persoanei respective, la data la care s-a recoltat sangele, nu erau anticorpi anti-HIV. Totusi trebuie tinut seama de un anume aspect : din momentul infectarii pana la cel al aparitiei anticorpilor pot trece circa sase luni pentru ca organismul sa produca anticorpi care vor fi identificati cu ajutorul testului HIV. Un test facut in acesta perioada nu poate detecta anticorpii anti-HIV, dar persoana este infectata si poate transmite infectia. De aceea, testul HIV va indica un rezultat foarte precis de-abia dupa ce trece aceasta perioada de timp (de obicei cuprinsa intre 2 saptamani - 6 luni) numita fereastra imunologica. Daca o persoana este in situatia de a banui ca a fost infectata, pentru siguranta trebuie sa repete testul dupa aceasta perioada de timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

HIV se transmite:

* Dacă ai contact sexual (vaginal, oral sau anal) neprotejat (fără prezervativ) cu o persoană infectată.
* Dacă eşti însărcinată şi eşti seropozitivă, poţi transmite virusul copilului înainte de naştere, în timpul naşterii sau după naştere (prin alăptare la sân).
* În urma unei intervenţii chirurgicale sau stomatologice dacă instrumentarul medical nu a fost sterilizat corespunzător.
* Dacă îţi injectezi droguri cu un ac sau o seringă folosită de către o persoană infectată.
* La cosmetică sau frizerie, dacă instrumentele folosite nu au fost sterilizate corect (Atenţie! Aparatele folosite în cabinetele de cosmetică şi în frizerii pentru sterilizare nu au puterea de a distruge HIV sau alte virusuri, cum ar fi cel al Hepatitei B sau C).
* Prin tatuare, dacă acele pentru tatuaj nu sunt de unică utilizare, folosindu-se acelaşi ac la mai multe persoane. De asemenea, nu trebuie folosit de la un client la altul tuşul sau vopseaua pentru tatuaj, deoarece există riscul ca acest lichid să conţină sânge infectat de la clientul precedent.
* Prin transfuzie, dacă primeşti sânge de la un donator infectat cu HIV. Riscurile infectării pe această cale sunt astăzi foarte mici în România, donatorii fiind testaţi înainte de a dona sânge pentru intervenţii medicale.
* Atunci când oferi primul ajutor unei persoane seropozitive care a suferit un accident (cu sângerare), fără a respecta minime măsuri de precauţie (dacă nu ai la îndemână mănuşi sterile foloseşte o pungă de plastic).

HIV NU se transmite:

* Folosind aceeaşi veselă sau aceleaşi tacâmuri cu o persoană infectată cu HIV.
* Mâncând din mâncarea gătită de o persoană infectată.
* Atingând, îmbrăţişând sau sărutând o persoană HIV+.
* Folosind aceeaşi toaletă cu o persoană infectată.
* Folosind aceleaşi obiecte cu o persoană infectată.
* Stând în aceeaşi camera cu o persoană infectată.
* De pe un scaun sau bancă unde a stat o persoană infectată.
* Prin înţepături de insecte.
* De la animal la om. Animalele nu sunt purtătoare de HIV, cu excepţia unei singure specii de maimuţă, considerată de unii specialişti sursa epidemiei.
* Prin aer sau apă.
* Prin lichide, ca laptele de animale, sucuri etc. Virusul nu le poate contamina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

realitatea este ca prin contact sexual se poate transmite si HIV dar si alte BTS. in lipsa folosirii prezervativului, aceasta posibilitate exista, si chiar daca sunt statistici care spun ca doar x% se infecteaza in urma unui singur contact, pentru cei care se infecteaza transmiterea a fost de 100%.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

Natalia - Elisabeta (acum 12 ani)

Buna seara,

Va multumesc frumos pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 12 ani)

Natalia, cea mai responsabila actiune pe care o poate intreprinde prietena ta acum este sa-l intrebe foarte sincer cum sta cu analizele. Daca este o persoana matura si stie ca este infectat, teoretic nici un barbat cu capul pe umeri nu poate face asta. Totusi, pornind de la premiza egoismului de cea mai josnica speta, deci de la premiza ca el a avut raport sexual cu ea desi stie ca are HIV, trebuie sa il priveasca in ochi si sa-l intrebe-macar asa isi poate proteja copiii si sotul, caci pentru ea soarta este intr-un fel pecetluita. Eu sper doar ca aceasta experienta sa fie una traumatizanta doar emotional, prin care ea doar sa invete sa se protejeze data viitoare, daca va mai fi o data viitoare.

Si am si pentru tine, Natalia, un mesaj - tu spui "Din cate stiu politistii au medicul lor, si au analizele la zi si ar fi dat afara daca ar avea asa ceva, nu?". Daca politistul ar avea cancer, ar fi normal sa fie dat afara in viziunea ta, sau ar fi normal ca societatea sa-l compatimeasca???

Sper sincer ca prietena ta sa aiba o viata sanatoasa, iar tu Natalia cred ca ar trebui sa reconsideri putin valorile-boala loveste pe oricine......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cineva (acum 12 ani)

As putea sa contrazic ce s/a spus mai sus, virusul HIV nu se transmite asa usor cum credeti, bineinteles cum ni se spune. Lucrand in domeniul medical si ac***a destul d emulte discutii pe tema aceasta se pare ca acesta se transmite in urmatoarele situatii: atunci cand sistemul imuntar al persoanei nu este destul d eputernic sa il respinga si atunci cand in interiorul vaginului exista mici leziuni care permit infectarea. Tot ceea ce se soune si este scris este o metoda de a preveni infectia cu acest virus insa nu este chiar asa. Pot vorbi si din propria/mi experienta si certifica faptul ca un virus nu se transmite asa usor. Am avut un partener infectata cu hepatita, nu am stiut ca are bineinteles, iar dupa un timp destul de indelungat mi/a spus ca er acest virus, mi/am facut teste de hepatita in fiecare an de atunci precum si alte teste pe care le fac anual insa nu am luat hepatita. De ce? Aceeasi explicatie, imunitate crescuta , nici o leziune interioara si cu ajutorul lui Dumnezeu am scapat. Este valabil si pentru HIV, am dicutat cu persoane care cunosc mult mai multe decat noi si in acest fel am aflat. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne protejam cu prezervativ, sustin metoda prezervativului si incurajez femeile sa foloseasca prezervativ mai ales in situatia mai sus expusa, desi am prietene care au luat boli cu transmitere sexuala datorita faptului ca prezervativul s/a rupt, insa sustin in acelasi timp faptul ca nu ar trebui sa existe escapade mai ales cand sunt copii la mijloc. Dar eu nu cunosc situatia domanei si nu pot comenta in acest sens. Dar e mai bine sa fii protejat decat sa stai apoi cu o constanta anxietate ca ai putea avea nu stiu ce boala. Ii sugerez prietenei tale in rimul rand sa isi faca niste teste pentru BTS care ies destul de repede si normal peste cateva saptamani si niste analize de sange. In ceea ce priveste HIV numai dupa 6 luni. Dar nu cred ca este cazul sa isi faca probleme. Daca il va intreba nu va fi sincer oricum sau poate nici nu stie de ce boli sufera. Deci cel mai bine mai intai la niste teste BTS si apoi la sange.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Adevarul despre aceste infectii este ca: desi nu se iau chiar asa de usor pe cat pare, pentru persoana care le ia este cea mai mare catastrofa care i se poate intampla. Recent, mi-am facut analizele pentru BTS toate si desi sunt o persoana care foloseste numai prezervativul de fiecare data tot am avut niste emotii cat casa inainte sa imi dea rezultatele, care oricum au fost negative.
Eu zic ca prietena ta s-a speriat asa aiurea si si-a facut ganduri negre degeaba, dar iti mai spun ca si daca politistul are HIV exista o infractiune in codul penal care incrimineaza infectarea cu buna stiinta a unei persoane cu HIV, dar persoana respectiva trebuie sa stie ca are HIV si face acest lucru in mod intentionat, ceea ce nu prea e cazul.
Ce mai trebuie sa stiti e ca in Romania se pare ca numarul persoanelor infectate cu HIV ar fi destul de mare, cel mai mare numar fiind in capitala, asa ca atentie la vapoare :P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Natalia - Elisabeta (acum 12 ani)

Nu e o gluma p***a, mi as fi dorit foarte mult si eu sa fie asa, ca o stiam cu capul pe umeri, dar stii cum e fiecare "avem dreptul" de a gresi in viata o data sau de mai multe ori... Daca e asa cum spuneti voi si s ar transmite mai greu un virus, gen HIV, e bine pentru ea! Eu am un verisor cu hepatita C de vreo 15 ani si sotia si copilul lor nu au inca, asa ca tind sa cred ca aveti dreptate in vederea modului de intrare a virusului in organism! Am sa i transmit sa se linisteasca si sa astepte...

Va multumesc tuturor pentru lamuriri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Natalia - Elisabeta (acum 12 ani)

Liliana, daca tu consideri ca poti compara o boala gen infectia HIV cu un cancer, sau cu orice gen de alta infectie cu rasunet si impact asupra organismului uman mult mai mic, curabil, sau incurabil dar netransmisibil....nu mi permit sa comentez comentariul si atacul tau la adresa mea... In institutii gen MAI, unde probabil stii ce fel de interventii au (ca nu s la rutiera toti) nu cred ca si ar permite sa tina o persoana infectata cu acest virus! Si privind problema din perspectiva ta, nu stiu ce ti ar pasa daca fac eu sau nu discriminare! Problema discutata aici este una medicala, si nicidecum una de moralitate, conduita a fiecaruia, discriminare sau de orice alta natura! Asa ca pe viitor abtine te sa mai faci alte comentarii pe langa cele cerute din punct de vedere medical, pentru ca nu ai dreptul sa judeci pe nimeni mai ales necunoscand persoana carui i te adresezi! Limiteaza te la ce esti intrebata de utilizatorii site ului sau abtine te!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iorgu (acum 10 ani)

hiv-sida e o vrajeala veche!poti fi seropozitiv din mai multe motive un timp si dupa un timp nu mai esti seropozitiv!totul e pe bani in lumea asta inclusiv asa zisa hiv-sida! http://autovindecarea.blogspot.ro/2012/02/hiv-si-sida-nu-exista-si-nu-au-existat.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carcotasu'' (acum 12 ani)

Ce fel de femeie, casatorita si cu doi copii si sotul plecat "o pune" cu unul despre care nu stie nimic ?
"Ea zice ca barbatul e politist, dar nu stie sigur! ".
E plina lumea de cazaturi ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Motanu Danila (acum 12 ani)

Daca a mancat-o ca pe maimuta acum sa suporte consecintele. E plina lumea de imoralitate crasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anghel Dorin (acum 12 ani)

Ar tr sa o intelegem si pe doamna aceea,nu sa o criticam....probabil a avut si ea nevoie de putina afectiune probabil s.a simtit singura si a facut un lucru pe care sigur il regreta ...parerea mea ar fii sa ii spuna sotului eie ce sa intamplat k sa nu apara mai tarziu mai multe complicatii...sincer imi pare rau pt dansa...bafta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

abramburica (acum 12 ani)

Asa le trebuie,infestari maxime celor care isi insala partenerii. Omul acela a plecat sai faca viata mai usoara dupa bani , iar dumneaei a ramas acasa sai poata face viata grea cand va veni in tara. Auzi politist ce daca aaaaaaaaaaaaa scuze haina scuza mijloacele.sa fi fericita madam cu ce te-ai pricopsit .Asa merita ce cauta aia gasessc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 12 ani)

Ce-i cu p***aa asta:Daca-i politist si are Hiv isi pierde locul de munca?Este o aberatie!Eu lucrez in Sistem si am chiar un coleg de birou cu acest virus.Pe mine m-a atentionat din prima zi de lucru in echipa, dar cei din alte compartimente nu stiu.Nici nu poate fi dat afara.Pe ce considerent?Exista vreo lege in Romania?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 12 ani)

Ai dreptate. Si daca ar fi concediat pentru ca are HIV , asta s-ar numi discriminare, iar imoptriva discriminarii exista legi !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2